W jaki sposób dokonać korekty w przypadku wystawienia faktur ze stawką 0% zamiast zwolnienia
Aktualizacja: 14.12.2004
W listopadzie i grudniu 2003 r. wystawiliśmy faktury na szkolenia z 0% VAT, zamiast VAT zwolniony. Musimy skorygować te faktury. Proszę o udzielenie informacji, czy deklarację VAT-7 za listopad i grudzień 2003 r. musimy skorygować, czy ująć te korekty w bieżącym miesiącu... »
Czy złożenie korekty deklaracji powoduje przesunięcie terminu zwrotu VAT przez urząd skarbowy
Aktualizacja: 14.12.2004
Spółka jawna w deklaracji VAT-7 za maj wykazała podatek do zwrotu. 26 sierpnia 2004 r. została złożona korekta deklaracji, w której pomniejszono kwotę podatku do zwrotu. Czy w związku ze złożeniem korekty urząd skarbowy w tym konkretnym przypadku ma prawo od dnia złożenia korekty naliczać nowy termin zwrotu podatku? Proszę o podanie podstawy prawnej. »
Czy podatnik prowadzący komis ma obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących
Aktualizacja: 14.12.2004
Sp. z o.o. (podatnik VAT) prowadzi poprzez organizowanie aukcji sprzedaż dzieł sztuki, antyków itp. na zasadach komisu, nabywając towary od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej? Firma została zarejestrowana we wrześniu 2004 r. »
W jaki sposób ewidencjonować sprzedaż towarów w opakowaniach zwrotnych
Aktualizacja: 14.12.2004
Prowadząc sklep spożywczy sprzedaję w formie kaucji opakowania (butelki). Część tych opakowań nie wraca do sklepu. Po pewnym czasie pozostają mi puste transportery, które zwracam hurtowni i w tym momencie jestem obowiązany dopłacić VAT do brakujących butelek. Czy ja sprzedając butelki też mam od klientów pobierać VAT, gdyż w tym momencie to już jest towar, a nie opakowanie? Jeżeli tak, to jak postępować z paragonami o wartości ujemnej - zwrot opakowań? »
Czy w remanencie likwidacyjnym należy ująć kasę fiskalną
Aktualizacja: 14.12.2004
Czy w związku z likwidacją działalności gospodarczej w sporządzonym remanencie likwidacyjnym trzeba ująć kasę fiskalną? Jeżeli tak, to jaką przyjąć wartość po trzech latach jej użytkowania? Czy musi być oddany odliczony podatek VAT od tej kasy? Czy mam też ująć w remanencie lady chłodnicze (likwidowany jest sklep rybny), które nie zostały zakupione przez firmę, ale przejęte w formie aportu po poprzedniej firmie? Są one stare, czy mam przyjąć w remanencie ich aktualną wartość rynkową? »
Aktualizacja: 14.12.2004
W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów... »
Aktualizacja: 14.12.2004
Nasza firma organizuje szkolenia. Czy mogę wystawić fakturę dla uczestnika szkolenia, który zapłacił z miesięcznym wyprzedzeniem (szkolenie + nocleg) w następujących pozycjach: szkolenie 80.42 zw. i refaktura za usługę hotelową 55.11.10 - 7%? ... »
Jak wystawić fakturę na rzecz podmiotu nieposiadającego numeru NIP
Aktualizacja: 14.12.2004
Nasza firma jest płatnikiem VAT. Jaką fakturę wystawić za wykonaną usługę opodatkowaną stawką np. 7% dla stowarzyszenia, które nie posiada numeru NIP. Czy można je potraktować jak osobę fizyczną bez obowiązku wpisywania na fakturze numeru NIP? »
Waluta i stawka podatku na fakturze dokumentującej WDT
Aktualizacja: 23.12.2004
Czy należy wyszczególnić stawkę 0 proc. na fakturze wewnątrzwspólnotowej? Czy faktura taka ma być wystawiona w PLN czy w euro? »
Jak brak wpłaty kaucji gwarancyjnej wpływa na termin zwrotu VAT
Aktualizacja: 14.12.2004
W listopadzie 2003 r. została zarejestrowana spółka z o.o. zajmująca się wykonywaniem usług transportowych. W tym samym czasie została zgłoszona jako podatnik VAT w urzędzie skarbowym. Pierwszą fakturę wystawiono w kwietniu 2004 r. We wszystkich składanych do tej pory deklaracjach podatnik wykazywał zwrot VAT z tytułu wykonywania usług transportowych poza terytorium kraju - odbiorcą usług są podatnicy podatku od wartości dodanej z Niemiec i Holandii. W deklaracji VAT-7 spółka określa 180-dniowy termin zwrotu podatku. »
Co należy rozumieć przez pojęcie sprzedaży ciągłej
Aktualizacja: 14.12.2004
Co należy rozumieć jako "sprzedaż o charakterze ciągłym"? Czy sprzedaż dla jednego odbiorcy kilka razy w miesiącu jest sprzedażą o charakterze ciągłym i można ją zafakturować w końcu miesiąca? »
Jak rozliczyć podatek naliczony w przypadku niewielkiej sprzedaży zwolnionej
Aktualizacja: 14.12.2004
Zajmujemy się dostawą wody i odprowadzaniem ścieków (stawka VAT 7%). Około cztery razy w roku dokonujemy sprzedaży zwolnionej - są to badania laboratoryjne dla jednostki budżetowej. Dla naszego zakładu badania prowadzimy comiesięcznie, czyli większość zakupów związanych z badaniami laboratoryjnymi jest związana ze sprzedażą opodatkowaną. W jaki sposób powinniśmy odliczać te zakupy, dotyczące np. odczynników czy naprawy wag? W której pozycji wykazać je w deklaracji VAT-7? »
Czy można odliczyć podatek naliczony w związku z zakupami z PFRON
Aktualizacja: 14.12.2004
Czy mogę odliczyć VAT od zakupionych środków trwałych finansowanych z PFRON (firma jest Zakładem Pracy Chronionej)? »
Czy można odliczyć w całości VAT od kosztów eksploatacji samochodu osobowego
Aktualizacja: 14.12.2004
Firma jest właścicielem nowego samochodu ciężarowego Mercedes posiadającego homologację, wpisanego do ewidencji środków trwałych firmy. Pod rządami starej ustawy VAT odliczany był zarówno od paliwa, jak i od części usług naprawczych dotyczących tego samochodu... »
Czy można odliczyć zagraniczny podatek VAT
Aktualizacja: 14.12.2004
Płatnik VAT zakupił części do maszyn w Niemczech i zapłacił kontrahentowi należność za fakturę. Płatnik nie jest zgłoszony do VAT UE. Czy może odliczyć ten VAT w deklaracji? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »