reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Księgowanie ujawnionych niedoborów kasowych

Aktualizacja: 14.12.2004

W naszej organizacji przeprowadzaliśmy inwentaryzację. W jej trakcie wyszły na jaw niedobory w kasie stowarzyszenia. Jak należy zaksięgować ujawnione niedobory kasowe? »

Wyksięgowanie "nierealnych" sald

Aktualizacja: 14.12.2004

Jak należy wyksięgować ujawnione w 2004 r. nierealne salda z tytułu należności i zobowiązań dotyczących lat 2000-2003 wykazane w bilansach tamtych lat. Bilanse zostały zatwierdzone. »

Składki członkowskie wolne od podatku VAT

Aktualizacja: 14.12.2004

Czy składki członkowskie pobierane na działalność organizacji Cech Rzemiosł podlegają VAT i należy uwzględniać je w deklaracji podatkowej VAT-7? A czy ich przyjęcie od członka organizacji należy dokumentować fakturą VAT? »

Czy usługi świadczone na rzecz fundacji podlegają zwolnieniu z podatku VAT

Aktualizacja: 14.12.2004

W ramach działalności gospodarczej prowadzę całoroczny ośrodek wypoczynkowy. Ostatnio świadczę usługi polegające na organizowaniu wypoczynku (pobytu) dla dzieci na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych. Czy w związku z tym, że świadczę usługi na rzecz organizacji pożytku publicznego, mogę stosować zwolnienie z podatku od towarów i usług? »

Działalność statutowa a rejestracja w KRS i urzędzie skarbowym

Aktualizacja: 14.12.2004

Czy fundacja, której celem statutowym jest organizowanie rehabilitacji dzieci i młodzieży cierpiących na wady narządów ruchu oraz zapobieganie patologiom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży nimi zagrożonych, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego i nie składać deklaracji CIT-2? »

Korzystniejsze zasady wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego

Aktualizacja: 14.12.2004

Prowadzę fundację uprawnioną do otrzymania 1% podatku należnego, o który podatnicy mogą pomniejszyć wpłatę podatku na rzecz fiskusa. Czy w 2005 r. będziemy mogli otrzymywać wpłaty z tego tytułu w ciągu całego roku (np. w czerwcu lub w sierpniu), czy dopiero od 1 stycznia 2006 r.? »

Czy budynki należące do zakładu budżetowego mogą być opodatkowane jako budynki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą

Aktualizacja: 30.11.2004

Jesteśmy zakładem budżetowym samorządowym. Realizujemy działalność statutową. Uważamy, że nie jest ona działalnością gospodarczą w pojęciu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Naszą siedzibą jest zamek wpisany do rejestru zabytków. »

Czy wniosek o zaliczenie nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych podlega opłacie skarbowej

Aktualizacja: 30.11.2004

Mam nadpłatę podatku VAT. Czy powinnam złożyć wniosek o przeksięgowanie tej nadpłaty na inny podatek, czy też takie przeksięgowanie następuje z urzędu? Czy w przypadku złożenia wniosku, będzie on podlegał opłacie skarbowej? »

Czy niezapłacony podatek od środków transportu może być kosztem

Aktualizacja: 30.11.2004

W ramach umowy leasingu użytkuję samochody ciężarowe. Rozliczam się prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy nota księgowa obciążająca mnie kosztami podatku od środków transportu, wystawiona przez firmę leasingową, może być podstawą do zaliczenia w ciężar kosztów podatku, który nie został jeszcze przeze mnie zapłacony? »

Jak zgłosić dla transakcji trójstronnej procedurę uproszczoną

Aktualizacja: 30.11.2004

W nowej ustawie o VAT znaleźliśmy zapis mówiący, że w przypadku procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej istnieje obowiązek zgłoszenia przez drugiego w kolejności podatnika od wartości dodanej do biura wymiany informacji o podatku VAT zamiaru skorzystania z procedury uproszczonej. »

Czy nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlega opodatkowaniu

Aktualizacja: 30.11.2004

Czy nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycie materiałów reklamowych (kalendarze, długopisy, zegary itp. z firmowym logo producenta) jest zwolnione od VAT? Czy można uznać, że tego typu materiały spełniają wyłącznie funkcje reklamowe? »

Jak rozliczyć import usługi szkoleniowej

Aktualizacja: 30.11.2004

Otrzymałem od kontrahenta rachunek (nie fakturę, być może coś na wzór rachunków wystawianych przez polski podmiot zwolniony z VAT podmiotowo) za usługi szkoleniowe prowadzone w Polsce. Kontrahent jest firmą niemiecką, na rachunku nie został zamieszczony jego numer identyfikacyjny na potrzeby obrotu wewnątrzunijnego. Jest tam jedynie informacja, że cena zawiera 16% podatek USt. (nawet nie Mstw.). Jak rozliczyć taką transakcję? Czy powstaje u mnie obowiązek podatkowy w imporcie usług? »

Jak zakwalifikować sprzedaż dokonaną przez podatnika VAT UE czeskiego na rzecz podatnika VAT UE polskiego

Aktualizacja: 30.11.2004

Spółka cywilna, zarejestrowana jako podatnik VAT UE zakupiła towar handlowy (obuwie) w Czechach od zarejestrowanego tam podatnika VAT UE. »

Jaka jest procedura zwrotu VAT niemieckiego

Aktualizacja: 30.11.2004

Proszę o wyjaśnienie, jak powinno się rozliczyć następujące zdarzenie gospodarcze pod względem VAT i w PKPiR oraz czy podatnik będzie mógł i w jakiej formie wystąpić o zwrot VAT niemieckiego. »

Jak zakwalifikować sprowadzenie towaru z kraju UE dla kontrahenta polskiego, gdy faktura jest wystawiona dla podmiotu z kraju trzeciego

Aktualizacja: 30.11.2004

Jak zakwalifikować podatkowo sprowadzenie towaru z kraju UE dla kontrahenta polskiego, gdy faktura jest wystawiona przez podmiot z kraju trzeciego (amerykański)? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama