reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można przywrócić termin do przeprowadzenia przeglądu technicznego kasy fiskalnej

Czy można przywrócić termin do przeprowadzenia przeglądu technicznego kasy fiskalnej

Spółka nie dokonała w obowiązującym terminie przeglądu technicznego drukarki fiskalnej - termin minął 2 miesiące temu. W 2002 r. spółka odliczyła 50% ceny zakupu drukarek. Czy jest możliwość wystąpienia o przywrócenie terminu, czy trzeba zwrócić odliczone 50% ceny zakupu?

Niestety, spółka musi zwrócić odliczoną w ramach ulgi na zakup kas kwotę.
Jednym z obowiązków podatników prowadzących ewidencję przy zastosowaniu kas fiskalnych jest wykonywanie co 12 miesięcy obowiązkowego przeglądu technicznego kasy przez właściwy serwis.
Do wykonywania powyższego obowiązku nawiązują przepisy regulujące ulgę na zakup kas fiskalnych. Podatnicy, którzy nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, obowiązani są do zwrotu odliczonych kwot na zakup kas rejestrujących.
Z przepisu tego wynika jednoznacznie, że niedokonanie w terminie obowiązkowego przeglądu technicznego skutkuje utratą prawa do ulgi i obowiązkiem zwrotu odliczonej kwoty. Terminu do dokonania takiego przeglądu nie można przywrócić, gdyż nie jest to termin prawa procesowego (tylko terminy prawa procesowego podlegają przywróceniu). A zatem spółka nie ma wyjścia i musi zwrócić odliczoną w ramach ulgi kwotę.
• § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników – Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798
• art. 111 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama