reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć przekazanie na kapitał podstawowy tworzonej spółki

Jak rozliczyć przekazanie na kapitał podstawowy tworzonej spółki

Spółka z o.o. A przekazała 100 000 zł na kapitał podstawowy spółce z o.o. B, w której posiada 100% udziałów. Jak prawidłowo zaksięgować operacje w spółce A i spółce B? Czy spółka B powinna naliczyć podatek dochodowy od osób prawnych od otrzymanych udziałów?

Przychody otrzymane przez spółkę B na powiększenie kapitału zakładowego (podstawowego) nie są przychodem dla celów podatkowych, bowiem celem ich wniesienia jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika. Ewidencja podwyższenia kapitału została przedstawiona w uzasadnieniu.
Kapitał zakładowy spółek handlowych wykazuje się w wysokości określonej w umowie spółki i wpisanej w rejestrze sądowym (art. 36 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Odpowiednio datą podwyższenia kapitału zakładowego jest data wpisu tego faktu do KRS. Podwyższenie kapitału w spółce B – w opisanym przypadku – księguje się: Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (gdzie wcześniej ujęliśmy w korespondencji z kontem 13 „Rachunek bankowy” otrzymane środki na ten cel), Ma konto 80 „Kapitał podstawowy”. W spółce A przekazane środki księguje się: Wn konto 24 „Pozostałe należności”, Ma konto 13 „Rachunek bankowy”. Z dniem zarejestrowania przez sąd podwyższenia kapitału wartość wpłaty na kapitał podstawowy wykazuje się na koncie 14 „Krótkoterminowe aktywa finansowe” lub 03 „Długoterminowe aktywa finansowe”, oczywiście jako udziały w jednostkach powiązanych.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają przychody związane z utworzeniem lub powiększeniem źródła przychodów, wpływające na kapitał podstawowy. Nie są to przychody dla celów podatkowych, bowiem ich celem jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika. Przychody te wpływają pośrednio (a nie bezpośrednio) na rozmiary prowadzonej działalności. Są to środki „z zewnątrz” i jako takie nie mogą podlegać zwrotowi osobom, które je wniosły zgodnie z odpowiednimi przepisami lub zawartymi umowami.
• art. 12 ust. 4 pkt 4 i 4a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
Marek Żochowski
doradca podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama