reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Umowa zlecenia w księgach rachunkowych

Umowa zlecenia w księgach rachunkowych

Nasza spółka zamierza zatrudnić osobę na umowę zlecenia z wynagrodzeniem brutto 1500 zł. Zlecenie będzie wykonywane w siedzibie spółki i będzie stanowiło jedyne zatrudnienie zleceniobiorcy. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegała osoba zatrudniona na umowę zlecenia i w jaki sposób obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy? Zaznaczamy, że zleceniobiorca wniósł o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jak ująć w księgach rachunkowych umowę zlecenia? Prowadzimy ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4. Czy kwoty wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, finansowane przez zleceniodawcę, stanowią koszty uzyskania przychodów spółki na podstawie ustawy podatkowej?

Osoba zatrudniona na umowę zlecenia zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a wypadkowemu tylko wówczas, gdy praca jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Z kolei ubezpieczenie chorobowe w przypadku tej grupy osób jest dobrowolne – następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Na mocy art. 9 ust. 1 pkt 1 lit. e) ustawy z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45, poz. 391 ze zm.) osoba wykonująca umowę zlecenia podlega obowiązkowo również ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia w rozumieniu art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Płatnikiem wszystkich składek jest zleceniodawca, a ich finansowanie zależy od rodzaju składek. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansują z własnych środków, w równych częściach, zleceniodawca i zleceniobiorca. Natomiast składkę na ubezpieczenie chorobowe w całości z własnych środków finansuje zleceniobiorca, a składkę na ubezpieczenie wypadkowe – zleceniodawca. Wysokość składek na poszczególne ubezpieczenia społeczne (z wyjątkiem ubezpieczenia wypadkowego) jest ustalona w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich zleceniobiorców, i wynosi: 19,52 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne, 13 proc. na ubezpieczenie rentowe oraz 2,45 proc. na ubezpieczenie chorobowe. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnicy są obowiązani ustalić samodzielnie.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest w całości finansowana ze środków własnych zleceniobiorcy, a jej wysokość stanowi 8,25 proc. podstawy wymiaru składki. Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest przychód z tytułu umowy zlecenia pomniejszony o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, sfinansowanych przez zleceniobiorcę i potrąconych przez zleceniodawcę. Obowiązek przekazania składki na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS spoczywa na zleceniodawcy. Jeżeli składka na ubezpieczenie zdrowotne naliczona w danym miesiącu jest wyższa od naliczonej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składkę tę obniża się do wysokości zaliczki. W przypadku umowy zlecenia opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód zleceniobiorcy, tj. przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu oraz o potrącone przez zleceniodawcę w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne. Koszty uzyskania przychodu mają charakter zryczałtowany i zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynoszą 20 proc. Podobnie jak w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, zleceniodawca pełni rolę płatnika zaliczki na podatek od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu umowy zlecenia. W stosunku do wszystkich zleceniobiorców obowiązuje jedna stawka podatku dochodowego od osób fizycznych – 19 proc. podstawy jej obliczenia. Ponadto zaliczkę na podatek dochodowy zmniejsza się o składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Zleceniodawca ma również obowiązek naliczenia i opłacenia składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wysokość tych składek wynosi odpowiednio 2,45 proc. i 0,15 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama