REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki podatkowe i ewidencyjne wiążą się z przerejestrowaniem samochodu ciężarowego na osobowy

REKLAMA

W grudniu 2003 r. zakupiłem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samochód z homologacją ciężarową, który na gruncie obecnie obowiązujących przepisów o podatku od towarów i usług nie jest samochodem ciężarowym. Od stycznia 2004 r. samochód ten jest amortyzowany. VAT w całości został zwrócony przez urząd skarbowy. Czy mogę przerejestrować samochód na osobowy? Czy z tą operacją wiążą się jakieś skutki podatkowe i ewidencyjne?
Tak, może Pan przerejestrować samochód ciężarowy na osobowy. Zmiana wpisu w dowodzie rejestracyjnym samochodu w zakresie określenia jego typu nie wywoła negatywnych konsekwencji na gruncie podatku VAT ani podatku dochodowego. W przypadku dokonania takiej zmiany podatnik zobowiązany jest do korekty danych w ewidencji środków trwałych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ogranicza prawa do amortyzacji tylko do samochodu ciężarowego. Amortyzacji podlegają również samochody osobowe.
WAŻNE!
Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wpisanych do ewidencji środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych. Wykaz ten nie wprowadza różnych stawek dla samochodów osobowych i ciężarowych. Dla obydwu typów obowiązuje stawka 20%. Zmiana zatem wpisu w dowodzie rejestracyjnym w zakresie określenia typu pojazdu nie wpłynie na zmianę stawki amortyzacyjnej.
Zmiany danych wynikających z przerejestrowania samochodu z ciężarowego na osobowy należy dokonać w ewidencji środków trwałych. Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powinien bowiem zawierać w szczególności określenie środka trwałego oraz przypisany dla tego środka trwałego symbol Klasyfikacji Środków Trwałych. W przypadku zmiany określenia środka trwałego należy dokonać stosownej korekty danych w ewidencji.
Odnośnie do odliczenia podatku naliczonego należy stwierdzić, że taka zmiana przeznaczenia samochodu nie wpływa na prawidłowość tego odliczenia. Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Obniżenie kwoty podatku należnego następuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, ewentualnie (jeśli podatnik nie dokona tego w tym terminie) w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy. Późniejsza zmiana przeznaczenia samochodu, od którego zakupu podatnik dokonał stosownego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie wpływa na prawidłowość dokonanego obniżenia kwoty podatku należnego.
Przykład
X nabył w 2003 r. samochód z homologacją ciężarową za 122 000 zł. Odliczył VAT od zakupu (22 000 zł). Od stycznia 2004 r. samochód jest amortyzowany metodą liniową. W styczniu 2005 r. X przerejestrował samochód ciężarowy na osobowy.
Skutki:
– operacja nie wpływa na prawidłowość odliczenia VAT,
– samochód podlega dalszej amortyzacji:
2004 r.: 100 000 × 20% = 20 000 zł
2005 r.: 100 000 × 20% = 20 000 zł
2006 r.: 100 000 × 20% = 20 000 zł
2007 r.: 100 000 × 20% = 20 000 zł
2008 r.: 100 000 × 20% = 20 000 zł
Kosztem uzyskania przychodu od 2005 r. będą odpisy amortyzacyjne od wartości 20 000 euro według kursu średniego NBP z dnia przekazania samochodu do używania.
• art. 22a, 22h, 22i ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 757
• § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
Paweł Kosiacki
specjalista w zakresie podatków dochodowych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA