reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować wywóz towarów po zakończeniu usługi uszlachetniania

Jak dokumentować wywóz towarów po zakończeniu usługi uszlachetniania

Jak udokumentować, że towar, na którym świadczyliśmy usługę uszlachetnienia, został wywieziony w ciągu 30 dni od momentu zakończenia usługi? Czy potrzebne jest potwierdzenie przez odbiorcę (zasady ogólne), czy wystarczy dokumentacja wewnętrzna naszej firmy (wykaz produkcji zakończonej oraz dokument CMR bez potwierdzenia odbioru)?

Ustawa nie precyzuje wprost rodzajów dokumentów, na podstawie których podatnik zobowiązany jest udowodnić datę zakończenia usługi uszlachetniania oraz datę wywozu towaru, na którym to właśnie zakończono usługę. Pozostawia to pewną dowolność, a jednocześnie nakłada obowiązek staranności w zbieraniu tej dokumentacji. Może to być CMR dokumenty magazynowe (szczegóły w uzasadnieniu).
 
Ustawa o podatku od towarów i usług nie określa formy potwierdzenia wywozu towarów, na których jest wykonywana usługa uszlachetniania. Zobowiązuje jedynie do wywozu towarów niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi. Taki sposób jest zdecydowanie odmienny od przewidzianych ustawą form dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Podatnik, chcąc prowadzić prawidłową ewidencję dla celów podatku VAT, powinien ewidencjonować dwie daty: datę wykonania usługi na danym towarze oraz datę jego wywozu. Sposób prowadzenia ewidencji wykonania usługi uzależniony jest od przyjętych metod rozliczania produkcji, jednak powinien on spełniać wszystkie kryteria uznania go za wiarygodny dowód. Wykaz produkcji zakończonej, sporządzany na dany dzień, opatrzony datą oraz podpisami osób odpowiedzialnych za rozliczanie produkcji (magazynu), z wyszczególnieniem uszlachetnianego towaru, będzie spełniał wymagania ustawowe. Z kolei drugi ustawowy obowiązek dokumentacyjny ma na celu potwierdzenie daty wywozu (30 dni od wykonania usługi), nie zaś daty odbioru. Takim dokumentem może być CMR z wyszczególnieniem konkretnego towaru, na którym zakończono wykonanie usługi konkretnego dnia. Takimi dokumentami są również dokumenty magazynowe potwierdzające wydanie towaru, opatrzone datą i podpisem magazyniera, które stanowią wraz z dokumentem CMR potwierdzenie zachowania terminu 30 dni.
Dopuszczalne jest udokumentowanie wywozu również innymi dowodami potwierdzającymi zachowanie 30-dniowego terminu.
•  art. 28 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama