| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Błąd w stawce podatku - wystawienie faktury korygującej

Błąd w stawce podatku - wystawienie faktury korygującej

W grudniu 2004 r. wystawiłam trzy faktury, które okazały się błędne. Błąd polega na tym, że zamiast zwolnienia (stawka podatku) napisałam 0 proc. Czy w tej sytuacji mogę wystawić fakturę korygującą?

Fakturę korygującą wystawia się m.in., gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. A zatem korekta faktury VAT dotyczy również przypadku, gdy zamiast zwolnienia od VAT, w fakturze ujęto stawkę 0 proc.
Faktura korygująca wystawiana w przypadku tych pomyłek musi zawierać: numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca (imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”), a także kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
Dokonując korekty faktury VAT dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług, jako objęte stawką 0 proc. zamiast zwolnieniem od VAT, wśród danych zawartych w fakturze korygującej powinna znaleźć się informacja o symbolu towaru lub usługi, określonym w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W takim przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje obniżoną stawkę podatku (zwolnienie od VAT).
Odpowiadając na postawione pytanie, należy stwierdzić, iż jakkolwiek dokonane korekty faktur VAT nie wpłyną na wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług, to obowiązek dokonania korekty wynika wprost z przepisów wykonawczych do ustawy o VAT. W związku z dokonanymi korektami faktur VAT konieczne będzie złożenie korekty deklaracji VAT-7 za okres, w którym ujęto faktury VAT z niewłaściwie określoną stawką podatku od towarów i usług. Należy również wspomnieć o tym, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Przemysław Piszcz
pracownik urzędu skarbowego
Podstawa prawna:
§ 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK