| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dokumentacja zasad rachunkowości

Dokumentacja zasad rachunkowości

Księgi rachunkowe naszej jednostki prowadzi uprawnione do tego biuro rachunkowe, co przewidują postanowienia art. 11 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Czy w takim przypadku powinniśmy również sporządzić dokumentację stosowanych zasad (polityki) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy? Zasady te przecież stosuje biuro rachunkowe, a nie my?

ODPOWIEDŹ:
Niezależnie od tego, czy rachunkowość jednostki prowadzona jest przez samą jednostkę czy przez biuro rachunkowe, na kierowniku jednostki ciąży obowiązek dopilnowania opracowania polityki rachunkowości. W praktyce dokumentację tę sporządzają biura rachunkowe w ramach umowy o prowadzenie ksiąg.
WYJAŚNIENIE:
Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, za wykonywanie obowiązków jednostki w zakresie rachunkowości odpowiedzialność ponosi jej kierownik. Nawet jeżeli powierzył on prowadzenie rachunkowości jednostki biuru rachunkowemu, to odpowiada on za rachunkowość jednostki z tytułu nadzoru. W zakres tego obowiązku wchodzi posiadanie zatwierdzonej prze kierownika dokumentacji (opisu) przyjętych zasad (polityki) rachunkowości. Niezależnie bowiem od tego, czy rachunkowość jednostki prowadzona jest przez samą jednostkę czy przez biuro rachunkowe, rozstrzygnięcia i utrwalenia wymagają przyjęte przez jednostkę zasady (polityka) rachunkowości. To na kierowniku jednostki ciąży obowiązek dopilnowania opracowania polityki rachunkowości. W jednostce powinny się też po zakończeniu roku obrotowego znajdować: dokumentacja księgowa, księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe. Jeżeli jednak księgi rachunkowe prowadzone są usługowo, to w praktyce dokumentację tę sporządzają biura rachunkowe w ramach umowy o prowadzenie ksiąg i przekazują jednostce komplet takiej dokumentacji. Kierownik jednostki, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o rachunkowości, zatwierdza tę dokumentację.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 4 ust. 5 i art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »