| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na firmową imprezę można zaliczyć do kosztów

Czy wydatki na firmową imprezę można zaliczyć do kosztów

Razem ze wspólnikiem prowadzimy sieć hurtowni papierniczych. W tym roku w wakacje chcielibyśmy zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników. Słyszeliśmy, że możemy mieć problemy z zaliczeniem kosztów takiej imprezy do kosztów podatkowych naszej firmy. Jednak nasza księgowa mówi, że jest to możliwe. Czy to prawda?

ODPOWIEDŹ
Tak. Wydatki poniesione w związku z integracją pracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Wyjaśnienie
Rzeczywiście do niedawna kwestia zaliczania wydatków na imprezy integracyjne i okolicznościowe dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów budziła liczne wątpliwości zarówno wśród podatników, jak i samych organów podatkowych.
W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu nie zostały wymienione koszty poniesione w związku z imprezami organizowanymi na integrację pracowników. Ugruntowane wśród organów podatkowych przekonanie zakłada, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, pod warunkiem że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. W ramach tych wydatków – zgodnie z dotychczas prezentowanym przez urzędy skarbowe stanowiskiem – nie mieszczą się wydatki poniesione na zorganizowanie spotkań okolicznościowych pracowników i ich rodzin.
Wydaje się jednak, że stanowisko takie jest nieuzasadnione. W przypadku finansowania organizacji imprezy integracyjnej ze środków obrotowych poniesione wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych, jeśli jego poniesienie ma wpływ na osiągane przez podatnika przychody oraz ma on związek z prowadzoną działalnością.
Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, nie musi mieć bezpośredniego związku z osiąganiem przychodu, związek ten może być też pośredni. Tego rodzaju pośredni związek można wskazać między wydatkami ponoszonymi na imprezy integracyjne i okolicznościowe dla pracowników a osiąganym przez pracodawcę przychodem. Jest to koszt ogólny funkcjonowania firmy, tak jak płace pracowników czy szkolenia.
Warto w tym miejscu powołać pismo Ministerstwa Finansów (sygn. PB3/GN-8213-298/05/1680), w którym dokonano korzystnej dla podatników wykładni przepisów, niepodzielając dotychczasowego stanowiska organów skarbowych. W piśmie tym stwierdzono, że wydatki na zorganizowanie dla pracowników imprezy integracyjnej czy okolicznościowej mogą być kosztami uzyskania przychodów. Wydatki takie są związane z przychodami, ponieważ celem imprez integracyjnych jest poprawa atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a przez to zwiększenie efektywności ich pracy.
Ministerstwo przypomniało również, że kosztami podatkowymi są też tzw. koszty pracownicze, które przede wszystkim obejmują wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, jak i wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. W odróżnieniu od wcześniej prezentowanego stanowiska organów skarbowych, resort finansów przyjął, że wydatki te mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Ministerstwo uznało tak ponoszone wydatki za związane z prowadzoną przez podatnika działalnością.
Być może również organy skarbowe zaczną w odmienny, niż do tej pory, sposób traktować możliwość rozliczania poniesionych na imprezy integracyjne wydatków i przyjmą – za Ministerstwem Finansów – że można zaliczać je do kosztów podatkowych.
Ponieważ jednak wyjaśnienia Ministerstwa Finansów nie stanowią urzędowej wykładni, do której zastosowanie się nie może podatnikowi zaszkodzić, nie są wiążące dla organów podatkowych, najlepiej zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego.

Podstawa prawna:
•  art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Karolina Zawadzka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK