REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy tłumaczenie dokumentu stanowi koszt

REKLAMA

Nasza spółka rozpoczęła współpracę z zagranicznymi usługodawcami. W związku z tym pojawiły się dokumenty (umowy, faktury, dokumenty stanowiące podstawę wyliczenia kosztów faktur etc.) w jęz. angielskim. Czy powinnam oddać te dokumenty do tłumacza? Czy koszt takiego tłumaczenia stanowi koszt uzyskania przychodów?
RADA
Koszt tłumaczenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Obowiązek tłumaczenia dokumentów powstanie jednak dopiero w chwili żądania organu skarbowego.

UZASADNIENIE
Księgi rachunkowe jednostki muszą być prowadzone w języku polskim i w walucie polskiej – co wynika wprost z art. 9 ustawy o rachunkowości. Ponadto obowiązek stosowania języka polskiego dotyczy także dokumentacji opisującej przyjęte zasady (politykę) rachunkowości. Dotyczy to również dokumentacji wymaganej w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych za pomocą komputera (np. opis systemu przetwarzania danych, opis zasad ochrony danych). Jest to jedna z najważniejszych zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych. Oznacza ona, że w ewidencji księgowej faktura powinna być ujęta w języku polskim i w złotówkach (według prawidłowo ustalonego kursu). Otrzymane od kontrahentów zagranicznych oryginały faktury w językach obcych nie muszą być tłumaczone na język polski. Jednak na żądanie organów kontroli lub biegłego rewidenta należy zapewnić takie wiarygodne tłumaczenie. W wyroku z 29 września 1997 r. (sygn. akt III SA 362/96) NSA podkreślił, iż: Jeżeli strona przedstawia istotną dla sprawy dokumentację w języku obcym, to obowiązkiem organu jest żądanie jej tłumaczenia, a dopiero nieprzedłożenie tłumaczenia dokumentu stwarza organowi możliwość np. pominięcia tego dokumentu.
WAŻNE!
Nie ma obowiązku posiadania tłumaczenia na język polski dokumentów księgowych otrzymanych od zagranicznych kontrahentów. Jednak istnieje obowiązek zapewnienia takiego tłumaczenia na żądanie organu kontroli lub biegłego rewidenta.
W wyroku NSA z 9 lutego 2001 r. (sygn. akt III SA 2339/99) sąd stwierdził, że obcojęzyczne dokumenty, bez ich urzędowego przetłumaczenia na język polski, nie mogą – w świetle art. 180 Ordynacji podatkowej – być uznane za dowód w sprawie, bowiem posługiwanie się nimi w postępowaniu prowadzonym przez organy administracji publicznej jest sprzeczne z prawem. W praktyce organy skarbowe wymagają tłumaczenia w trakcie czynności sprawdzających. Zazwyczaj nie żądają przedstawienia tłumaczenia dokumentu sporządzonego przez tłumacza przysięgłego. Wystarczy więc zwykłe tłumaczenie. Jednak bez względu na rodzaj tłumaczenia warto pamiętać o tym, że to na podatniku spocznie obowiązek jego zapewnienia, a także pokrycia jego kosztu. Warto przytoczyć wyrok sądu, w którym podkreślono, że skoro na podatniku ciąży obowiązek wykazania wydatku w oparciu o właściwy dokument, to również na podatniku spoczywa ciężar pokrycia kosztów tłumaczenia tego dokumentu. To przecież podatnik wywodzi z tego faktu korzyść dla siebie (wyrok WSA w Warszawie z 30 września 2004 r., sygn. akt III SA 1946/03, niepublikowany).
WAŻNE!
Orzecznictwo sądowe wskazuje, że koszt tłumaczenia dokumentu dającego prawo do odliczenia od podatku obciąża podatnika.
Niewątpliwie tłumaczenie – na żądanie organu skarbowego – dokumentów wystawionych w języku obcym stanowi koszt uzyskania przychodów. Wynika ono z obowiązku. Ponadto jest to koszt związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jest to również argument przemawiający za zaliczeniem kosztu tłumaczenia bez żądania organu skarbowego. Tłumaczenie takie ściśle wiąże się z prowadzoną działalnością gospodarczą, odpowiednim zakwalifikowaniem kosztu itp.

•  art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
•  art. 9 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Marta Balcer
ekspert w zakresie podatku dochodowego
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

    Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

    Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

    Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

    Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

    REKLAMA