REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy możliwe jest uniknięcie bycia płatnikiem podatku od licencji

REKLAMA

Kupujemy u kontrahenta zagranicznego dostęp do bazy danych. Czy jednoznaczny zapis w umowie, mówiący o tym, że "podatek dochodowy leży po stronie licencjodawcy", zwalnia nas od stosowania zasady potrącania z należności podatku dochodowego "u źródła"? Posiadamy certyfikaty rezydencji podatkowej kontrahenta.
RADA
Użycie w umowie z kontrahentem sformułowania, że „podatek leży po stronie licencjodawcy”, nie zwalnia licencjobiorcy (płatnika) od naliczenia, pobrania i wpłacenia podatku.

UZASADNIENIE
Podatek „u źródła” to należność płacona przez płatnika od dochodu osiąganego przez zagranicznego kontrahenta. „Źródło” tego dochodu znajduje się na terenie Polski. W odniesieniu do przedstawionego pytania należy stwierdzić, że ekonomiczny ciężar podatku dochodowego pobieranego „u źródła” spoczywa na licencjodawcy będącym podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 updop. Na polskim podmiocie spoczywa natomiast obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku. Jest on bowiem płatnikiem podatku zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym lub postanowieniami właściwej umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu.
W praktyce wygląda to w ten sposób, że płatnik pomniejsza cenę należną licencjodawcy o kwotę podatku i dokonuje jej wpłaty.

PRZYKŁAD
Z tytułu sprzedaży licencji podatnik na rzecz zagranicznego kontrahenta uiszcza kwotę 10 000 zł. Podatnik nie posiada certyfikatu rezydencji kontrahenta.
Od wypłacanej kwoty zobowiązany jest pobrać „u źródła” 20% podatek dochodowy w wysokości 2000 zł. Wypłata na rzecz kontrahenta po potrąceniu podatku wynosi więc 8000 zł. Jeżeli podatnik posiadałby certyfikat rezydencji kontrahenta, zobowiązany byłby do zastosowania właściwej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i do pobrania podatku „u źródła” według stawki określonej w tej umowie (np. 10% – czyli pobór podatku wyniósłby 1000 zł).
WAŻNE!
Użycie w umowie z kontrahentem sformułowania, że „podatek leży po stronie licencjodawcy”, nie zwalnia licencjobiorcy, który jest płatnikiem tego podatku, od jego naliczenia, pobrania i wpłacenia.
Należy zauważyć, że skoro ciężar podatku leży po stronie licencjodawcy, oznacza to tylko tyle, że ponosi on ekonomiczny ciężar tego podatku. W efekcie więc jest to tylko potwierdzenie, że licencjobiorca, wypłacając należne mu wynagrodzenie, może z tego wynagrodzenia pobrać podatek dochodowy.

• art. 3 i 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Marcin Sikora
doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA