| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak różnice kursowe od kredytu dewizowego wpływają na odroczony podatek dochodowy

Jak różnice kursowe od kredytu dewizowego wpływają na odroczony podatek dochodowy

Zaciągnęliśmy długoterminowy kredyt we frankach szwajcarskich przeznaczony na sfinansowanie produkcji urządzeń. Czy powstałe różnice kursowe wynikające z wyceny bilansowej tego kredytu powodują konieczność ustalenia aktywów lub rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego? Jak to ustalić i jak wykazać je na kontach?


Przykład 3
Dodatnie różnice kursowe od kredytu finansującego produkcję urządzeń wynoszą 25 000 zł. Różnice te zalicza się do ceny nabycia środka trwałego – nie wpływają one na wynik bilansowy. Podwyższają natomiast podstawę opodatkowania. Ponieważ różnice kursowe nie stanową przychodu podatkowego, należy dokonać kalkulacji aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Przy stawce podatkowej 19% wysokość aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego wyniesie:
25 000 zł × 19% = 4750 zł
Wn „Aktywa z tytułu podatku odroczonego” 4750
Ma „Podatek dochodowy” 4750
W momencie sprzedaży wyprodukowanych urządzeń, ich wartość podatkowa według kosztu wytworzenia wynosi 1 000 000 zł. Będzie ona zatem większa od ich wartości bilansowej, która po aktywowaniu różnic kursowych wyniesie 975 000 zł.
Przy cenie sprzedaży 1 250 000 zł bilansowa i podatkowa kalkulacja zysku na sprzedaży urządzenia kształtuje się następująco:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Wysokość zobowiązania podatkowego od wyniku bilansowego jest wyższa niż faktycznie zapłacony podatek dochodowy o 4750 zł (tj. o wysokość zaewidencjonowanych wcześniej aktywów z tytułu podatku odroczonego).

• art. 37 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Jakub Kornacki

ekspert w zakresie finansów i rachunkowości zarządczej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »