reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jaką stawkę VAT zastosować do usług porządkowych wykonywanych na zewnątrz budynków

Aktualizacja: 13.06.2006

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wykonywania prac porządkowych wewnątrz budynków mieszkalnych, jak również na zewnątrz tych budynków. Jaką stawkę powinnam stosować do usług porządkowych wykonywanych na zewnątrz budynku (zamiatanie chodników itp.)? »

Jak rozliczyć podróż służbową zleceniobiorcy

Aktualizacja: 13.06.2006

Osoba niebędąca pracownikiem (umowa zlecenia) towarzyszyła właścicielowi firmy w podróży służbowej. Była jego tłumaczem i ekspertem przy zakupie samochodu. Czy można zwrócić jej koszty podróży zagranicznej (bilet lotniczy, nocleg w hotelu)? Czy będą one kosztem? Czy dla zleceniobiorcy będą przychodem do opodatkowania? »

Jak opodatkować udostępnienie wzoru umowy wraz z tłumaczeniem

Aktualizacja: 12.06.2006

Chciałabym użyczyć odpłatnie wzoru umowy wraz z jej tłumaczeniem na język angielski. Za tłumaczenie zapłaciłam osobie, która je dla mnie wykonała. Jak należy prawidłowo rozliczyć: czy wystawiam fakturę VAT i naliczam VAT 22% (jak od tłumaczenia), czy traktuję to jako umowę użyczenia i płacę tylko podatek dochodowy? »

Czy w trakcie roku pracownikowi można podwyższyć koszty uzyskania przychodów

Aktualizacja: 12.06.2006

Nasz pracownik na stałe mieszka w Łodzi, ale pracuje w Warszawie. Żeby ograniczyć dojazdy, wynajął w Warszawie mieszkanie. Czy w związku z tym możemy w trakcie roku podwyższyć mu koszty uzyskania przychodów? Jeśli tego nie zrobimy, to czy pracownik, rozliczając się za cały rok, może sam podwyższyć sobie koszty? »

Jak zaksięgować wydatki poniesione w podróży służbowej zapłacone kartą kredytową

Aktualizacja: 09.06.2006

Ostatnio właściciel firmy często wyjeżdża w celach służbowych do Niemiec. Czy zakup paliwa na paragon na terenie Niemiec można uznać za koszt i zaksięgować w pkpir? Jeśli tak, to po jakim kursie? Jak postąpić w przypadku, gdy płatność dokonywana jest kartą kredytową? »

Czy braki w dowodzie rejestracyjnym powodują utratę prawa do odliczenia

Aktualizacja: 09.06.2006

Zakupiliśmy używane samochody ciężarowe (w dowodach rejestracyjnych widnieje wpis "samochód ciężarowy"). Nie posiadamy w swojej dokumentacji świadectw homologacji. Uzyskaliśmy zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o spełnieniu wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Czy w takiej sytuacji możemy odliczyć VAT, mimo braku wpisu w dowodach podrodzaju: "wielozadaniowy" albo "van"? »

Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą przez podatnika VAT

Aktualizacja: 08.06.2006

Zawarłem umowę zlecenia w zakresie nadzoru nad mieniem i obsługi biurowej firmy w upadłości. W umowie określono odpowiedzialność zleceniodawcy wobec osób trzecich. Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych i księgowych. Czy będę podlegał VAT z tytułu tej umowy? Jeżeli tak, to czy w przypadku braku zapłaty za zlecenie powinienem wystawić fakturę? »

Jaką fakturę wystawić, gdy zaliczka okazała się wyższa od ceny towaru

Aktualizacja: 07.06.2006

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy wystawiono fakturę zaliczkową, a następnie po wydaniu towaru okazał się on tańszy. Pobrana przez nas zaliczka była za wysoka. Jakie dokumenty powinniśmy wystawić kontrahentowi? »

Jak rozliczyć diety i noclegi pracowników oddelegowanych do Wielkiej Brytanii

Aktualizacja: 07.06.2006

Pracownicy naszej firmy pracują przez cały rok w Wielkiej Brytanii przy pracach budowlanych. Czy kosztem uzyskania będą diety oraz ryczałty za noclegi? Proszę o podanie ich wysokości wraz z komentarzem. Czy dodatki te są opodatkowane? Jak się mają te dodatki do dodatków za rozłąkę? »

Od kiedy trwa pierwszy rok podatkowy

Aktualizacja: 07.06.2006

Czy pierwszy rok podatkowy spółki z o.o. ma trwać od dnia podpisania założycielskiego aktu notarialnego, tj. od 15 listopada 2005 r. do 31 grudnia 2006 r.? A może od dnia dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2 i rejestracyjnego VAT-R, tj. od 2 grudnia 2005 r. do 31 grudnia 2006 r.? Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą z dniem złożenia VAT-R. »

Jak rozliczyć usługi składowania na rzecz zagranicznego kontrahenta

Aktualizacja: 06.06.2006

Z jaką stawką VAT wystawić fakturę kontrahentowi z Niemiec za wykonanie usługi składowania towaru na terytorium Polski? Towar należy do klienta niemieckiego. W jaki sposób zaksięgować VAT? »

Czy napoje stanowią koszt reprezentacji

Aktualizacja: 06.06.2006

Nasza spółka kupuje na potrzeby sekretariatu napoje chłodzące, herbatę, kawę. Wydatki te zaliczamy do kosztów reprezentacji. Tak naprawdę produkty te spożywają pracownicy. Czy organ skarbowy może zakwestionować wydatki poniesione na te zakupy jako koszt uzyskania przychodów? »

Jaką stawką opodatkować transport na terytorium kraju na zlecenie kontrahenta z UE

Aktualizacja: 05.06.2006

Wykonuję jako firma polska usługę transportową konstrukcji z portu Gdynia na lotnisko w Warszawie. Zlecającym transport jest firma z Holandii. Jak wystawić fakturę i z jaką stawką VAT? »

Jak wykazać w księgach rachunkowych roczne premie wypłacane w następnym roku obrotowym

Aktualizacja: 05.06.2006

Jak należy prawidłowo ująć w księgach rachunkowych premie roczne wraz z narzutami, które będą wypłacone w następnym roku obrotowym? Czy należy je wykazać jako bierne rozliczenie międzyokresowe kosztów, czy jako rezerwy celowe, tj. rezerwy na świadczenia pracownicze? Jakie skutki podatkowe rodzi ujęcie tych premii w księgach rachunkowych w jednym roku, a wypłaty w roku następnym? Jeżeli firma nie ma obowiązku tworzenia rezerw na odroczony podatek, to czy nadal może korzystać ze zwolnienia? Jak należy udokumentować te operacje? »

Jak ewidencjonować opłaty związane z ustanowieniem hipoteki

Aktualizacja: 02.06.2006

Firma zaciągnęła kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na budynkach biurowych. Jak zakwalifikować fakt ustanowienia hipoteki? Jak zaksięgować operacje związane z hipoteką? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama