REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zwrot VAT otrzymany z zagranicy w podatku VAT i dochodowym

REKLAMA

Jestem czynnym podatnikiem VAT w Polsce (przedsiębiorcą) i chciałabym ubiegać się o zwrot VAT zapłaconego od zakupionych na terenie Niemiec towarów związanych z działalnością. Nie jestem zarejestrowana jako podatnik VAT unijny. Jeżeli dostanę zwrot niemieckiego VAT, to czy będę miała obowiązek wykazania go jako przychodu?

Czy może raczej powinnam potraktować go jako nabycie i w związku z tym naliczyć i odliczyć go w deklaracji za miesiąc, w którym dostanę ten zwrot? I jak potraktować ten towar, za który dostanę zwrot VAT, przy jego sprzedaży? Czy opodatkować go stawką obowiązującą w kraju, czy sprzedać go ze stawką zwolnioną, tak jak towary zakupione bez prawa do odliczenia VAT?

RADA

Otrzymany zwrot zagranicznego VAT stanowi przychód w podatku dochodowym, jeżeli wydatki na zakup towarów za granicą stanowiły dla podatnika koszt uzyskania przychodu. Otrzymanego zwrotu nie należy rozliczać jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Towar, za który Czytelnik otrzyma zwrot VAT, należy w Polsce opodatkować na zasadach ogólnych, według stawek obowiązujących w kraju.

UZASADNIENIE

Gdy polski podmiot występuje do zagranicznego organu podatkowego o zwrot podatku od wartości dodanej i go otrzymuje, to zwrot zagranicznego VAT powinien być ujęty dla celów podatku dochodowego jako przychód. Otrzymany zwrot VAT należy wykazać jako przychód, jeżeli poniesione za granicą wydatki stanowiły dla podatnika koszt uzyskania przychodu. Tak postanowił również Urząd Skarbowy w Kamiennej Górze w interpretacji z 31 maja 2006 r., nr PD/415/1/4/06 (www.mf.gov.pl), w której czytamy:
"Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Stąd zwrócone wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w dacie uzyskania środków pieniężnych na konto stanowią przychód z działalności gospodarczej."

Warto też zauważyć, że omawiany zwrot nie jest żadną formą rabatu ani upustu. Jest on uzyskiwany od innego podmiotu (od organu podatkowego) niż dokonany zakup. Dla jego uzyskania konieczne jest też spełnienie dodatkowych warunków (m.in. złożenie wniosku).

Za datę uzyskania przychodu należy uznać w tym przypadku datę otrzymania wpłaty, zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 updop oraz art. 14 ust. 1c pkt 2 updof.
 
Omawiając zwrot zagranicznego podatku od wartości dodanej, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zagadnienie. Otóż polskie firmy bardzo często rezygnują z samodzielnego składania wniosku i decydują się na skorzystanie z usług zagranicznego pośrednika. W takim przypadku pełna kwota należnego zwrotu stanowi przychód, natomiast kwota potrącona przez pośrednika powinna być ujęta jako koszt.

Warto również pamiętać, że polska firma, korzystająca z usług zagranicznej firmy pośredniczącej w zwrocie VAT, powinna rozliczyć w polskiej deklaracji VAT import usług. Zgodnie z art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. miejscem opodatkowania usług ubiegania się o zwrot lub otrzymywanie zwrotów VAT jest bowiem siedziba nabywcy lub stałe miejsce prowadzenia przez niego działalności.

Jednocześnie należy wskazać, że dalszą odsprzedaż na terenie kraju tak nabytych towarów handlowych należy opodatkować właściwą dla nich stawką podatku od towarów i usług.

PRZYKŁAD
Polski podatnik świadczy usługi transportowe. W Niemczech kupuje paliwo i ponosi inne wydatki, płacąc VAT wykazany na niemieckich fakturach i paragonach. Poniesione wydatki stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu. Zwrot VAT uzyskuje za pośrednictwem podmiotu zajmującego się odzyskiwaniem zwrotu VAT w Niemczech. W październiku 2006 r. otrzymał zwrot VAT w wysokości 1000 zł. Zapłacił prowizję pośrednikowi w wysokości 200 zł.
W związku z tym w zakresie podatku dochodowego podatnik w październiku wykazuje otrzymaną kwotę zwrotu VAT (1000 zł) jako przychód w dacie otrzymania zwrotu. Wydatek na prowizję pośrednika zajmującego się odzyskiwaniem zwrotu VAT w Niemczech (200 zł) stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu.
W zakresie VAT podatnik jest obowiązany rozliczyć VAT od importu nabytej usługi odzyskania zwrotu VAT. W związku z tym wystawia fakturę wewnętrzną i od kwoty należności pośrednika 200 zł nalicza VAT należny z tytułu importu usługi, który stanowi dla niego jednocześnie podatek naliczony. Podatek naliczony podlega odliczeniu w tej samej deklaracji co podatek należny od importu usługi na zasadach ogólnych.

Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 3a pkt 2, ust. 4 pkt 6a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589
- art. 14 ust. 1c pkt 2 i ust. 3 pkt 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588
- art. 8 rozporządzenia Rady UE z 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (publ. w dodatku do „MONITORA księgowego” nr 12/2006 pt. „VAT 2006”).
- art. 19 ust. 19, art. 29 ust. 17 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Paweł Kosiacki
konsultant podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA