reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zwrot VAT otrzymany z zagranicy w podatku VAT i dochodowym

Jak rozliczyć zwrot VAT otrzymany z zagranicy w podatku VAT i dochodowym

Jestem czynnym podatnikiem VAT w Polsce (przedsiębiorcą) i chciałabym ubiegać się o zwrot VAT zapłaconego od zakupionych na terenie Niemiec towarów związanych z działalnością. Nie jestem zarejestrowana jako podatnik VAT unijny. Jeżeli dostanę zwrot niemieckiego VAT, to czy będę miała obowiązek wykazania go jako przychodu?


Czy może raczej powinnam potraktować go jako nabycie i w związku z tym naliczyć i odliczyć go w deklaracji za miesiąc, w którym dostanę ten zwrot? I jak potraktować ten towar, za który dostanę zwrot VAT, przy jego sprzedaży? Czy opodatkować go stawką obowiązującą w kraju, czy sprzedać go ze stawką zwolnioną, tak jak towary zakupione bez prawa do odliczenia VAT?

RADA

Otrzymany zwrot zagranicznego VAT stanowi przychód w podatku dochodowym, jeżeli wydatki na zakup towarów za granicą stanowiły dla podatnika koszt uzyskania przychodu. Otrzymanego zwrotu nie należy rozliczać jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Towar, za który Czytelnik otrzyma zwrot VAT, należy w Polsce opodatkować na zasadach ogólnych, według stawek obowiązujących w kraju.

UZASADNIENIE

Gdy polski podmiot występuje do zagranicznego organu podatkowego o zwrot podatku od wartości dodanej i go otrzymuje, to zwrot zagranicznego VAT powinien być ujęty dla celów podatku dochodowego jako przychód. Otrzymany zwrot VAT należy wykazać jako przychód, jeżeli poniesione za granicą wydatki stanowiły dla podatnika koszt uzyskania przychodu. Tak postanowił również Urząd Skarbowy w Kamiennej Górze w interpretacji z 31 maja 2006 r., nr PD/415/1/4/06 (www.mf.gov.pl), w której czytamy:
"Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Stąd zwrócone wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w dacie uzyskania środków pieniężnych na konto stanowią przychód z działalności gospodarczej."

Warto też zauważyć, że omawiany zwrot nie jest żadną formą rabatu ani upustu. Jest on uzyskiwany od innego podmiotu (od organu podatkowego) niż dokonany zakup. Dla jego uzyskania konieczne jest też spełnienie dodatkowych warunków (m.in. złożenie wniosku).

Za datę uzyskania przychodu należy uznać w tym przypadku datę otrzymania wpłaty, zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 updop oraz art. 14 ust. 1c pkt 2 updof.
 
Omawiając zwrot zagranicznego podatku od wartości dodanej, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zagadnienie. Otóż polskie firmy bardzo często rezygnują z samodzielnego składania wniosku i decydują się na skorzystanie z usług zagranicznego pośrednika. W takim przypadku pełna kwota należnego zwrotu stanowi przychód, natomiast kwota potrącona przez pośrednika powinna być ujęta jako koszt.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama