reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy odszkodowanie od urzędu skarbowego obejmie utracone zyski

Aktualizacja: 21.10.2005

Czy występując o odszkodowanie od urzędu skarbowego, wniosek o odszkodowanie składa się do wojewódzkiego sądu administracyjnego? Czy wysokość odszkodowania, o które może wystąpić poszkodowana przez kontrolera spółka, może objąć tylko bezpośrednie straty czy również utracone zyski? Kiedy warto wejść w spór z urzędem skarbowym o odszkodowanie? »

Koszty inwestycji w wynajmowanym budynku

Aktualizacja: 21.10.2005

Prowadzę działalność handlową w wynajmowanym budynku. Umowa najmu została zawarta na 6 lat. Aby dostosować budynek do potrzeb swojej działalności, musiałem przeprowadzić prace adaptacyjne. Jak rozliczyć poniesione wydatki np. w przypadku wypowiedzenia umowy najmu? »

Wpłata kaucji i czynszu inicjalnego przy zawarciu umowy leasingu

Aktualizacja: 21.10.2005

Rozważam zawarcie umowy leasingu, której przedmiotem będzie koparka do robót ziemnych. Leasingodawca wprowadził do umowy zapis, zgodnie z którym przy zawarciu umowy powinienem wpłacić na jego rzecz kaucję oraz tzw. czynsz inicjalny, stanowiący część wartości koparki. Czy kwoty te mogą stanowić dla mnie koszt uzyskania przychodu już w dacie ich uiszczenia? »

Koszty własne obsługi dotacji a koszty uzyskania przychodów

Aktualizacja: 20.10.2005

Nasza fundacja otrzymuje dotację z budżetu państwa na świadczenie usług doradczych w punktach konsultacyjnych. Z uwagi na to, że dotację otrzymujemy po rozliczeniu danego kwartału, koszty związane z dotacją ponosimy z własnych środków, a następnie refundujemy je - po wpłynięciu środków z dotacji. Czy koszty ponoszone w związku z realizacją tego projektu są kosztami uzyskania przychodów? »

Czy podatek akcyzowy zwiększa wartość ceny zakupu samochodu

Aktualizacja: 20.10.2005

W jaki sposób poprawnie zmienić w firmie przeznaczenie zakupionego samochodu osobowego - z towaru handlowego na środek trwały? Samochód został zaksięgowany w kolumnie 10 KPiR, a teraz chcę go używać jako samochód firmowy. Czy podatek akcyzowy zapłacony po sprowadzeniu samochodu z Niemiec zwiększa jego wartość zakupu, czy też stanowi pozostały koszt uzyskania przychodu? »

Kiedy korekta premii od obrotu powinna być zaliczona do kosztów

Aktualizacja: 20.10.2005

Czy otrzymana przez spółkę w 2005 r. korekta noty księgowej obciążeniowej z tytułu premii od obrotu uzyskanego w 2004 r. oraz faktura VAT dotycząca premii pieniężnej od obrotu za 2004 r. powinny stanowić koszt uzyskania przychodów roku 2004 czy 2005? »

Czy błąd w NIP na fakturze uniemożliwia odliczenie wykazanego na niej VAT

Aktualizacja: 19.10.2005

Czy błędny NIP (niewłaściwa jedna cyfra) na fakturach zakupu ogranicza prawo do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur? Czy brak NIP na fakturach zakupu usług telekomunikacyjnych pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego za usługi telekomunikacyjne? Wystawiliśmy noty korygujące, ale nasz operator ich nie podpisał. »

W jaki sposób udokumentować przekazanie drukarki do zniszczenia i jak rozliczyć zakup nowej

Aktualizacja: 19.10.2005

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jestem podatnikiem VAT. Drukarka, której używam, zepsuła się i nie nadaje się do naprawy. Chcę ją zniszczyć i kupić nową. Jak powinien wyglądać protokół zniszczenia? Czy muszę zapłacić VAT od tej czynności? Czy nowa drukarka stanowi koszt w momencie zakupu? »

Czy faktura z błędnymi danymi sprzedawcy stanowi podstawę do odliczenia

Aktualizacja: 19.10.2005

Zakupiliśmy w sierpniu towary. Otrzymaliśmy fakturę VAT, którą uwzględniliśmy w ewidencji VAT i odliczyliśmy podatek z niej wynikający w rozliczeniu za sierpień. Dopatrzyliśmy się jednak, że faktura zawiera istotne błędy dotyczące danych adresowych sprzedawcy. Czy mieliśmy prawo do odliczenia tej faktury w sierpniu? Czy powinniśmy zażądać wystawienia korekty i odliczyć fakturę dopiero w miesiącu otrzymania tej korekty? »

Jaką stawką opodatkowane są usługi wykonywane w Czechach na ruchomym majątku rzeczowym

Aktualizacja: 18.10.2005

Jesteśmy agentami handlowymi firmy portugalskiej, na rzecz której świadczymy usługi związane z montażem i naprawą maszyn do przerobu złomu. Do tej pory otrzymywaliśmy od tej firmy części niezbędne do napraw, ale nie płaciliśmy za nie. Teraz wystawimy firmie portugalskiej fakturę za montaż i uruchomienie maszyny w Czechach. Czy mieliśmy prawo księgować te faktury jako kosztowe, skoro skompensujemy je dopiero teraz fakturą za usługę? Jaką stawkę VAT przyjąć za wykonanie usługi w Czechach? »

Jak traktować podatkowo koszty uzyskania kredytu inwestycyjnego

Aktualizacja: 18.10.2005

Nasza spółka stara się o uzyskanie znaczącego kredytu na realizację inwestycji. Bank zażądał, by do wniosku o kredyt załączona była opinia niezależnego konsultanta, który przeanalizuje opłacalność budowy. Koszt usługi konsultanta pokrywamy my. Czy koszty tej opinii stanowią dla nas bezpośrednio koszt uzyskania przychodu? »

Przedawnione zobowiązania z tytułu dostaw

Aktualizacja: 18.10.2005

Spółka z o.o. w księgach roku 2004 miała zobowiązanie z tytułu dostaw towarów z terminem płatności do 15 grudnia 2002 r. W roku 2004 uległo ono przedawnieniu. Z jaką datą należy ująć przedawnione zobowiązania w pozostałe przychody operacyjne? Czy do przychodów należy zaliczyć wartość brutto zobowiązania, czy bez podatku VAT? Jaka kwota będzie stanowiła podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym? Jakich zapisów w księgach należy dokonać w sytuacji, gdy firma dokona spłaty tego zobowiązania? »

Czy samo złożenie VAT-R uprawnia do odliczenia podatku naliczonego

Aktualizacja: 17.10.2005

Mam zamiar zarejestrować się jako podatnik VAT. Proszę o potwierdzenie, czy złożenie w urzędzie skarbowym druku VAT-R i wniesienie opłaty skarbowej w wysokości 152 zł powoduje, że od następnego dnia mogę odliczać podatek z faktur zakupu oraz wystawiać faktury jak podatnik podatku od towarów i usług. Proszę o potwierdzenie mojego stanowiska, ponieważ słyszałem też odmienne poglądy. »

Nabycie środków trwałych sfinansowane dotacją

Aktualizacja: 17.10.2005

Spółka kapitałowa otrzymała dotację w wysokości 150 000 zł, w całości przeznaczoną na zakup środków trwałych do produkcji. Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych otrzymaną dotację oraz nabyte za tę wartość maszyny? Jakie są skutki podatkowe otrzymanej dotacji? »

Rejestracja na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego

Aktualizacja: 17.10.2005

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych. Jestem w Polsce zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Mam okazję do wystartowania w konkursie na projekt szpitala, który znajdowałby się na terenie Niemiec. Czy w tym przypadku będę musiał zarejestrować się dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama