reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rozliczenie obrotu strukturą zakupów

Rozliczenie obrotu strukturą zakupów

Rozliczenie obrotu strukturą zakupów
Prowadzimy działalność handlową, detaliczną na rzecz osób fizycznych. Nie mamy obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących. Sprzedaż objęta jest różnymi stawkami VAT. W jaki sposób powinniśmy ustalić podatek należny od sprzedaży przy uwzględnieniu poszczególnych stawek podatku?
Ewa S. z Orzysza
W takim przypadku należy zastosować strukturę zakupu w celu ustalenia podatku należnego od poszczególnych sprzedaży (dostaw) opodatkowanych różnymi stawkami VAT.
Podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu, którzy dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej lub opodatkowanej różnymi stawkami VAT, a nie są obowiązani do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących i nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT (tj. przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych), mogą w celu obliczenia podatku należnego dokonać podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego okresu, w którym dokonano zakupu. Do obliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży według cen uwzględniających podatek. Przy wyliczaniu struktury zakupów, czyli procentowego udziału poszczególnych jej rodzajów ze względu na stawkę opodatkowania, w ogólnej wartości tych zakupów należy uwzględnić następujące zasady postępowania:
• do obliczenia struktury należy przyjąć wyłącznie zakupy udokumentowane. Zakupy nie udokumentowane należy pominąć,
• strukturę należy wyliczyć wyłącznie na podstawie zakupów przeznaczonych do dalszej odprzedaży (dostawy). Będą to wyłącznie towary kupione w celu dalszej odprzedaży, czyli towary handlowe. Zakupy kosztowe (np. energia, paliwo, wyposażenie) lub zakupy inwestycyjne należy wyłączyć ze struktury,
• należy wziąć pod uwagę wyłącznie zakupy dokonane w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli np. wyliczamy podatek należny za lipiec, to do struktury uwzględniamy tylko zakupy z tego miesiąca. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy firma wznowi działalność i w pierwszym okresie rozliczeniowym nie dokona zakupów towarów handlowych. Wówczas do wyliczenia struktury można przyjąć wskaźnik podziału udokumentowanych zakupów dokonanych przed zakończeniem okresu rozliczeniowego, w którym podjęto lub wznowiono działalność,
• do struktury zakupów należy przyjąć ich wartość według cen zakupu, czyli uwzględniających podatek (wartość brutto).
Na podstawie tak ustalonej struktury zakupów należy dokonać proporcjonalnego wyliczenia sprzedaży przy zastosowaniu różnych stawek VAT, przy czym kwota podatku należnego może być obliczona jako iloczyn wartości dostawy i stawki:
– 18,03 proc. dla towarów opodatkowanych stawką 22 proc.,
– 6,54 proc. dla towarów opodatkowanych stawą 7 proc.,
– 2,91 proc. dla towarów opodatkowanych stawką 3 proc.
Anna Kieszkowska
Podstawa prawna:
art. 84 i 85 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama