REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku

Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku
Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku

REKLAMA

REKLAMA

Chciałabym podarować mojej córce używany (2-letni) samochód osobowy. Samochód jest moją własnością od dwóch lat, a więc od początku, a jego wartość wynosi około 38 000 zł. Czy będę musiała (lub moja córka) zapłacić podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? A może korzystniej by było, gdyby córka kupiła ode mnie ten samochód?
Podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie w drodze darowizny przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się w Polsce lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski. Nabycie w drodze darowizny samochodu osobowego przez Pani córkę będzie więc podlegać temu podatkowi. Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym (a więc na Pani córce) i na darczyńcy (a więc na Pani). Solidarność ta oznacza, że wierzyciel (organ podatkowy) może żądać zapłaty całości lub części podatku od obu dłużników (a więc od obu Pań) łącznie lub od każdego z osobna, a zaspokojenie go przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Obie Panie będę więc odpowiedzialne za uiszczenie podatku od dokonanej darowizny i dopóki podatek nie zostanie zapłacony, urząd skarbowy będzie mógł domagać się zapłaty zarówno od Pani, jak i od Pani córki.

POLECAMY: Prowadź automatyczną ewidencję przejazdów i oszczędź nawet 5000 zł

REKLAMA

Autopromocja
W przepisach regulujących opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn nabywcy zostali zaliczeni do trzech grup podatkowych ze względu na stopień pokrewieństwa lub powinowactwa między nabywcą (obdarowanym) a zbywcą (darczyńcą). Dla każdej z tych grup przewidziano inną kwotę wolną od podatku, inne stawki podatku i inne zwolnienia od podatku. Zstępni, a więc dzieci, zostali zaliczeni do I grupy podatkowej, czyli do grupy najbardziej „uprzywilejowanej”.
Jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli nabycie od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Podatek oblicza się od nadwyżki ponad ww. kwotę wolną od podatku według skali określonej w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Zakładając, że przekazany w drodze darowizny samochód będzie pierwszą darowizną, jaką w ciągu ostatnich pięciu lat przekaże Pani na rzecz swojej córki, i że wartość rynkowa samochodu wynosi 38 000 zł, podatek należy obliczyć w następujący sposób:
• nadwyżka podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku:
38 000 zł – 9637 zł = 28 363 zł
• podatek obliczony według skali wyniesie:
822,20 zł + 7% nadwyżki ponad 20 556 zł
822,20 zł + 7% x 7808 zł
822,20 zł + 546,49 zł = 1368,69 zł.
Jednym ze źródeł przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie rzeczy, jednak tylko wtedy, gdy nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Gdyby Pani córka kupowała od Pani samochód, sprzedaż ta nie spowodowałaby więc konieczności uiszczenia podatku dochodowego.
Od zawartej umowy sprzedaży trzeba by jednak było zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Także i w tym przypadku obowiązek zapłaty tego podatku ciąży solidarnie na obu stronach czynności. Podstawę opodatkowania stanowi cena sprzedaży, a stawka podatku wynosi 2 proc. W tym przypadku podatek wyniesie zatem 2% x 38 000 = 760 zł.
Reasumując, w opisanej przez Panią sytuacji korzystniejsze będzie zawarcie umowy sprzedaży samochodu. W tym przypadku trzeba będzie bowiem zapłacić jedynie podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 760 zł. Jeżeli natomiast zdecydują się Panie na umowę darowizny, podatek będzie dużo wyższy i wyniesie aż 1368,69 zł.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 1 ust. 1 pkt 2, art. 5, 9, 14 i 15 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn.zm.),
art. 366 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.),
art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 4, art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 z późn.zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA