REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku

Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku
Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku

REKLAMA

REKLAMA

Chciałabym podarować mojej córce używany (2-letni) samochód osobowy. Samochód jest moją własnością od dwóch lat, a więc od początku, a jego wartość wynosi około 38 000 zł. Czy będę musiała (lub moja córka) zapłacić podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? A może korzystniej by było, gdyby córka kupiła ode mnie ten samochód?
Podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie w drodze darowizny przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się w Polsce lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski. Nabycie w drodze darowizny samochodu osobowego przez Pani córkę będzie więc podlegać temu podatkowi. Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym (a więc na Pani córce) i na darczyńcy (a więc na Pani). Solidarność ta oznacza, że wierzyciel (organ podatkowy) może żądać zapłaty całości lub części podatku od obu dłużników (a więc od obu Pań) łącznie lub od każdego z osobna, a zaspokojenie go przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Obie Panie będę więc odpowiedzialne za uiszczenie podatku od dokonanej darowizny i dopóki podatek nie zostanie zapłacony, urząd skarbowy będzie mógł domagać się zapłaty zarówno od Pani, jak i od Pani córki.

POLECAMY: Prowadź automatyczną ewidencję przejazdów i oszczędź nawet 5000 zł

Autopromocja
W przepisach regulujących opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn nabywcy zostali zaliczeni do trzech grup podatkowych ze względu na stopień pokrewieństwa lub powinowactwa między nabywcą (obdarowanym) a zbywcą (darczyńcą). Dla każdej z tych grup przewidziano inną kwotę wolną od podatku, inne stawki podatku i inne zwolnienia od podatku. Zstępni, a więc dzieci, zostali zaliczeni do I grupy podatkowej, czyli do grupy najbardziej „uprzywilejowanej”.
Jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli nabycie od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Podatek oblicza się od nadwyżki ponad ww. kwotę wolną od podatku według skali określonej w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Zakładając, że przekazany w drodze darowizny samochód będzie pierwszą darowizną, jaką w ciągu ostatnich pięciu lat przekaże Pani na rzecz swojej córki, i że wartość rynkowa samochodu wynosi 38 000 zł, podatek należy obliczyć w następujący sposób:
• nadwyżka podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku:
38 000 zł – 9637 zł = 28 363 zł
• podatek obliczony według skali wyniesie:
822,20 zł + 7% nadwyżki ponad 20 556 zł
822,20 zł + 7% x 7808 zł
822,20 zł + 546,49 zł = 1368,69 zł.
Jednym ze źródeł przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie rzeczy, jednak tylko wtedy, gdy nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Gdyby Pani córka kupowała od Pani samochód, sprzedaż ta nie spowodowałaby więc konieczności uiszczenia podatku dochodowego.
Od zawartej umowy sprzedaży trzeba by jednak było zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Także i w tym przypadku obowiązek zapłaty tego podatku ciąży solidarnie na obu stronach czynności. Podstawę opodatkowania stanowi cena sprzedaży, a stawka podatku wynosi 2 proc. W tym przypadku podatek wyniesie zatem 2% x 38 000 = 760 zł.
Reasumując, w opisanej przez Panią sytuacji korzystniejsze będzie zawarcie umowy sprzedaży samochodu. W tym przypadku trzeba będzie bowiem zapłacić jedynie podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 760 zł. Jeżeli natomiast zdecydują się Panie na umowę darowizny, podatek będzie dużo wyższy i wyniesie aż 1368,69 zł.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 1 ust. 1 pkt 2, art. 5, 9, 14 i 15 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn.zm.),
art. 366 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.),
art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 4, art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 z późn.zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA