REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela bezpośrednio warsztatowi remontującemu samochód

REKLAMA

Czy koszt naprawy samochodu osobowego (z ubezpieczenia AC) stanowi koszt uzyskania przychodu, w przypadku gdy kwotę netto (czyli koszt) zwraca ubezpieczyciel bezpośrednio na rachunek bankowy warsztatowi? Czy odszkodowanie wypłacone w ten sposób jest naszym przychodem, mimo że nie wpływa na nasz rachunek bankowy? Czy mamy możliwość odliczenia VAT?
Wypłacone bezpośrednio na rachunek warsztatu odszkodowanie stanowi jednocześnie Państwa przychód i koszt uzyskania przychodu. Także VAT z otrzymanej od warsztatu faktury podlega odliczeniu. Podobne stanowisko reprezentują także organy podatkowe.
Straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz koszty ich remontów powypadkowych, jeśli samochody były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym (np. AC), stanowią koszt uzyskania przychodu (pośrednio wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 50 updop). Jednocześnie odszkodowania stanowią przychód podatkowy (art. 12 ust. 1 pkt 1 updop).
Z przepisów nie wynika wprost, czy zasada powyższa dotyczy również sytuacji, gdy koszty naprawy nie są pokrywane bezpośrednio przez podatnika, lecz finansowane są przez ubezpieczyciela w ramach należnego podatnikowi odszkodowania.
Możliwe jest w takim przypadku przyjęcie dwóch stanowisk. Zgodnie z pierwszym z nich w przypadku takim powstaje u podatnika koszt uzyskania przychodu równy uzyskanemu przychodowi. Zgodnie z drugim – nie powstaje ani przychód, ani koszt uzyskania przychodu.
W mojej ocenie prawidłowe jest pierwsze ze stanowisk. Przede wszystkim z tego powodu, iż nie widzę uzasadnienia dla odmiennego określania skutków podatkowych przypadków, gdy podatnik otrzymuje odszkodowanie „do ręki” i sam finansuje koszty naprawy, od sytuacji gdy odszkodowanie to jest przez ubezpieczyciela bezpośrednio przekazywane firmie dokonującej naprawy. Ponadto przyjęcie drugiego stanowiska powoduje istotne wątpliwości co do możliwości odliczenia VAT od naprawy (skoro wydatek na naprawę nie miałby stanowić kosztu uzyskania przychodu).
Wskazać przy tym należy, iż pierwsze ze stanowisk wydaje się być reprezentowane również przez organy podatkowe. Jako przykład wskazać można pismo Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu z 29 grudnia 2004 r. (nr PP I 443/3256--389/HCh/04), który na gruncie analogicznego do omawianego problemu wskazał, że poniesione przez podatnika podatku od towarów i usług wydatki na powypadkowy remont dobrowolnie ubezpieczonego pojazdu (autocasco), jeżeli zostały pokryte przyznanym spółce odszkodowaniem, należy uważać za koszty uzyskania przychodów. W tej sytuacji podatnik ten ma również prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionych na niego faktur z tytułu remontu samochodu, który służy jego sprzedaży opodatkowanej, a otrzymane odszkodowanie należy mu się do wysokości netto należności z tych faktur (z którego ubezpieczyciel bezpośrednio uregulował koszty remontu).
• art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA