| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.


Procedura składania i wyboru wniosków
Wyznaczono następujące terminy składania wniosków:
• w roku 2004: do 16 grudnia,
• w roku 2005: do 30 marca, do 24 czerwca, do 16 września, do 5 grudnia, zawsze do godziny 15.00.

Po złożeniu wniosku do właściwej miejscowo Regionalnej Instytucji Finansującej (lista adresowa RIF znajduje się pod adresem www.parp.gov.pl/rif) projekty zostaną ocenione według ściśle określonej procedury. Składa się ona z trzech głównych etapów.
Ocena formalna oraz techniczno-ekonomiczna. Przed dokonaniem kontroli formalnej, elektroniczna wersja wniosku jest wprowadzana automatycznie do systemu SIMIK (System Informatyczny Monitorowania i Kontroli Finansowej Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności). Pracownicy RIF odnotowują datę wpłynięcia wniosku o dofinansowanie oraz nadają każdemu wnioskowi niepowtarzalny numer referencyjny w systemie SIMIK. Następnie RIF dokonuje oceny formalnej wniosku. Ocena polega m.in. na sprawdzeniu, czy wniosek został wypełniony zgodnie z dołączoną do niego instrukcją, czy załączono do niego komplet dokumentów, czy składający wniosek jest uprawniony do otrzymania dotacji, czy nie brakuje podpisów itp. W przypadku wykrycia uchybień formalnych dla wniosków złożonych minimum 7 dni przed upływem ostatecznego terminu składania wniosków istnieje możliwość poprawienia wskazanych błędów w terminie 3 dni od wezwania. Jeżeli termin ten nie zostanie dotrzymany, RIF odrzuci poprawiony wniosek, tak jak wszystkie inne wnioski zawierające uchybienia formalne i poinformuje potencjalnego beneficjenta o przyczynach odrzucenia wniosku. Wnioski prawidłowe pod względem formalnym RIF przekazuje PARP. Ocena formalna wniosku następuje w ciągu 18 dni od dnia upływu danego terminu składania wniosków. Ocena techniczno-ekonomiczna obejmuje m.in. zgodność projektu z celem oraz zakresem merytorycznym działania, przepisami w zakresie pomocy publicznej i bhp, wykonalność projektu pod względem technicznym i finansowym, ocenę kondycji finansowej beneficjenta. Za kryteria formalne i techniczno-ekonomiczne punktów nie przyznaje się, ale muszą być one wszystkie spełnione.
Ocena merytoryczna. Celem jest przyznanie określonej liczby punktów za spełnienie przyjętych kryteriów merytorycznych. Następnie projekty trafiają na listę rankingową. Za spełnienie kryterium merytorycznego przyznawane są określone punkty, za brak spełnienia kryterium merytorycznego projektodawca otrzymuje 0 punktów. Maksymalna liczba punktów wynosi 100, natomiast minimalna liczba punktów niezbędnych, aby projekt miał szansę uzyskać wsparcie, to 51. Wszyscy beneficjenci, którzy uzyskają mniej niż 51 punktów, będą się mogli starać o wsparcie w kolejnej rundzie aplikacyjnej, po dokonaniu koniecznych zmian i uzupełnień. Główne kryteria merytoryczne przedstawia tabela 2.

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK