| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.

Fundusze strukturalne dla firm – terminy, zasady ubiegania się o dotacje
Ogólne zasady dofinansowania firm w ramach funduszy strukturalnych były znane już od pewnego czasu i zostały opisane w numerze 18/2004 „Serwisu FK”. Jednak najważniejsze informacje dotyczące ostatecznych i szczegółowych zasad ubiegania się o pieniądze z Unii Europejskiej pojawiły się niedawno. To umożliwiło uruchomienie procedury zbierania wniosków i wiązało się z ogłoszeniem pierwszych terminów zakończenia poszczególnych rund aplikacyjnych. Fundusze strukturalne miały początkowo wystartować 1 maja br., jednak w praktyce okazało się, że już na początku pojawiło się kilkumiesięczne opóźnienie. Wynikało to głównie z faktu, iż rozpoczęcie zbierania, a przede wszystkim ocena i weryfikacja wniosków o dofinansowanie z funduszy strukturalnych musiały zostać poprzedzone opracowaniem i wydaniem odpowiednich aktów prawnych.
Należało określić, doprecyzować i wdrożyć wiele nowych procedur, przygotować i odpowiednio wyposażyć instytucje pośredniczące w całym procesie, ustalić ostateczny skład organów i komisji, stworzyć nowe systemy oraz zatwierdzić ostateczny kształt dokumentów programowych w uzgodnieniu z Komisją Europejską. Na szczęście czas ten można było wykorzystać na lepsze przygotowanie się do pozyskania środków, ponieważ projekty dokumentów programowych oraz wniosków były dostępne od dłuższego czasu. Działał także internetowy system ISEKP, który pozwalał przez internet uzyskać ocenę stopnia przygotowania projektu do dofinansowania i ewentualne jego poprawienie przed właściwym złożeniem wniosku.
Terminy zakończenia pierwszej rundy aplikacyjnej dla SPO – WKP zostały wyznaczone na początek grudnia br., co oznacza, że na przygotowanie projektu i wszystkich niezbędnych dokumentów oraz zapewnienie współfinansowania części wydatków kredytem bankowym (co jest obligatoryjne w minimum 25% przy kwotach dotacji powyżej 125 tys. zł) zostało już niewiele czasu. Warto się pospieszyć, tym bardziej że – jak pokazuje praktyka – środki finansowe przeznaczone na niektóre programy (szczególnie inwestycyjne) ulegają dość szybkiemu wyczerpaniu i może się zdarzyć, że niektóre rundy aplikacyjne zostaną po prostu odwołane. Tym przedsiębiorcom, którzy nie zdążyli się jeszcze zorientować, w jaki sposób i na jakie cele można pozyskać pieniądze z Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lub nie podjęli jeszcze decyzji o ubieganiu się o środki finansowe, artykuł zapewne podpowie i ułatwi wybór.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »