REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd czeka na odpowiedź

REKLAMA

Europejski Trybunał Sprawiedliwości musi odpowiedzieć na dwa pytania podatkowe skierowane przez polskie sądy. Pierwsze dotyczy możliwości obciążania akcyzą właścicieli samochodów sprowadzanych po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Drugie - obciążania polskich podatników tzw. sankcją VAT, czyli ustalaniem dodatkowego zobowiązania.
 Na odpowiedzi te czekają tysiące podatników, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji co skarżący.

Wnioski do ETS

– ETS wydaje orzeczenia w dwóch trybach – wyjaśnia Przemysław Skorupa, doradca podatkowy z Baker & McKenzie. Postępowanie przed Trybunałem może zostać wszczęte na wniosek Komisji. Pytanie prawne w sprawie zgodności przepisu krajowego z prawem wspólnotowym może również zadać w konkretnej sprawie sąd krajowy.
– Jednym z głównych zadań ETS jest czuwanie nad jednolitością stosowania prawa UE, poprzez dokonywanie jego wykładni oraz orzekanie o ważności aktów prawnych UE – podkreśla Mi- chał Zając, prawnik z kancelarii Stolarek & Grabalski. Dodaje, że w praktyce podstawową formą dokonywania wykładni prawa UE jest odpowiadanie na pytania prejudycjalne, zadawane głównie przez sądy państw członkowskich.
– Trybunał nie jest kolejnym sądem odwoławczym, do którego można skarżyć niekorzystne rozstrzygnięcia sądów krajowych – wyjaśnia Tomasz Rolewicz, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers. Dodaje jednak, że orzeczenia ETS wydane w trybie prejudycjalnym mogą mieć także duże znaczenie dla indywidualnych podatników.

Konieczne wątpliwości

Prawo do zadawania pytań wstępnych mają wszystkie są- dy krajowe. Jeśli sąd krajowy (w sprawach podatkowych np. WSA) poweźmie wątpliwości co do interpretacji prawa UE, może z urzędu wystąpić z zapytaniem. Tak było w przypadku akcyzy na samochody sprowadzane z UE.
W sprawach podatkowych wojewódzkie sądy administracyjne mogą zadawać pytania w razie wątpliwości, a Naczelny Sąd Administracyjny ma taki obowiązek.
Sąd krajowy, który zadał pytanie, jest formalnie związany wykładnią prawa wspólnotowego dokonaną przez ETS w sprawie. Wykładnią prawa UE dokonaną przez ETS związane są również faktycznie wszystkie organy krajów członkowskich.

Odszkodowania

Polskie sądy, zwłaszcza wojewódzkie sądy administracyjne, coraz częściej badają sprawy pod kątem przepisów unijnych. Szczególnie uważne są, jeśli chodzi o sprawy podatkowe. Coraz częściej wykorzystują też instytucję pytań prejudycjalnych. Dobrze, że tak się dzieje, bo gdyby ani sąd I, ani II instancji nie zadał pytania w sprawie podatkowej, uznając, że nie ma takiej potrzeby, konsekwencje byłyby poważne.
– Jeżeli podatnik uważa, że sąd krajowy błędnie zastosował prawo, bo dokonał błędnej wykładni, może złożyć pozew o odszkodowanie do krajowego sądu powszechnego – wyjaśnia Michał Zając. W takim procesie podatnik skarży skarb państwa, w związku z czym ewentualne odszkodowanie przysługuje skarżącemu od państwa polskiego.
O możliwości dochodzenia odszkodowania na drodze cywilnoprawnej mówi także Przemysław Skorupa. Aby jednak dochodzić takiego odszkodowania, trzeba wykazać bezpośredni związek pomiędzy naruszeniem prawa wspólnotowego a szkodą poniesioną przez dany podmiot, np. podatnika.
Państwo członkowskie musi podjąć kroki w celu wykonania wyroku ETS. W przypadku niepodjęcia takich kroków, np. poprzez zmianę przepisów możliwe jest wszczęcie postępowania przez Komisję. Skutkiem takiego postępowania może być nałożenie przez ETS kary finansowej na państwo członkowskie.

POLSKIE PODATKI W TRYBUNALE EUROPEJSKIM
Polskie sprawy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości:
• Pytanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie zgodności przepisów nakładających na właścicieli samochodów sprowadzanych z UE po 1 maja 2004 roku podatku akcyzowego (nr sprawy C-313/05).
• Pytanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w sprawie zgodności przepisów ustawy o VAT pozwalających na obciążanie podatników VAT sankcją w postaci dodatkowego zobowiązania w wysokości 30 proc. (nr sprawy C-168/06).

Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA