| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak kwalifikować koszty finansowane ze środków funduszy strukturalnych - realizacja zasady "VAT i inne podatki oraz opłaty"

Jak kwalifikować koszty finansowane ze środków funduszy strukturalnych - realizacja zasady "VAT i inne podatki oraz opłaty"

VAT nie jest kosztem kwalifikowanym, chyba że jest rzeczywiście i ostatecznie ponoszony przez beneficjenta końcowego lub indywidualnego odbiorcę pomocy.

• wydatek wymieniony jest w art. 88 ustawy o VAT zawierającym katalog przypadków, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego (np. przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego, gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, usług noclegowych i gastronomicznych, towarów i usług nabytych w wyniku darowizny itp.).

VAT podlegający zwrotowi nie może, w żadnym przypadku, być uważany za koszt kwalifikowany, nawet wtedy, gdy beneficjent końcowy lub indywidualny odbiorca pomocy nie uzyska jego zwrotu. Taka sytuacja może wystąpić, gdy jednostka miała prawo do odliczenia, ale nie skorzystała z tego prawa.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia podatek VAT, którego zwrotu beneficjent końcowy lub odbiorca końcowy nie może uzyskać na mocy określonych przepisów krajowych, stanowi wydatek kwalifikowany tylko wtedy, gdy takie przepisy są pod każdym względem zgodne z Szóstą Dyrektywą Rady nr 77/388/EWG w sprawie VAT.

Współfinansowanie ze strony Wspólnoty nie może przekroczyć (zgodnie z pkt 4 zasady nr 10) całkowitego wydatku kwalifikowanego, z wyłączeniem VAT. Jednak ograniczenia wynikające z tego zapisu nie dotyczą Polski w bieżącym okresie programowania, ponieważ przy obowiązującej maksymalnej 22% stawce VAT i maksymalnym możliwym poziomie współfinansowania projektu ze środków wspólnotowych w wysokości 75% całkowitych kosztów kwalifikowalnych taka sytuacja nie może mieć miejsca.

PRZYKŁAD
Jeśli przyjmiemy, że całkowite koszty kwalifikowalne wynoszą 100 000 zł, to maksymalny możliwy udział VAT w tych kosztach wynosi 18 033 zł. Wynika to z następującego wyliczenia:
100 000 zł × 22/122 = 18 033 zł.

Ze względu na maksymalny możliwy poziom wsparcia ze środków unijnych w wysokości 75% maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 75 000 zł.

Całkowity wydatek kwalifikowany, z wyłączeniem VAT, wynosi 81 967 zł (100 000 zł – 18 033 zł), jest więc większy od maksymalnej możliwej kwoty współfinansowania.

Sytuacja opisana w pkt 4 zasady nr 7 mogłaby wystąpić, gdyby współfinansowanie ze środków Wspólnoty podniesione zostało np. do 90%. Maksymalna kwota dofinansowania mogłaby wtedy wynieść 90 000 zł i byłaby wyższa od całkowitego wydatku kwalifikowanego, z wyłączeniem VAT (81 967 zł). Zgodnie z ograniczeniem wynikającym z omawianego zapisu maksymalna kwota współfinansowania musiałaby zostać zmniejszona z 90 000 zł do kwoty 81 967 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »