| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Czasowe zaprzestanie używania środka trwałego nie przerywa amortyzacji

Czasowe zaprzestanie używania środka trwałego nie przerywa amortyzacji

Przepisów o wyłączeniu z amortyzacji na skutek zaprzestania działalności nie stosuje się do przypadku czasowego wyłączenia środka trwałego z uwagi na jego uszkodzenie. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 20 października 2011 r., sygn. akt II FSK 725/10.


W spółce z o.o. miało miejsce włamanie do kompostowni, z której skradziono komputer sterujący wraz z osprzętem, przez co kompostownia utraciła walor kompletności i nie była zdatna do użytku. Przez prawie 5 lat nie uzupełniono braków w instalacji, co spowodowało, że w tym czasie kompostownia pozostała niekompletna i niezdatna do użytku. Organ podatkowy stwierdził, że spółka nie miała prawa dokonywać odpisów amortyzacyjnych od niekompletnej, a więc niezdatnej do używania kompostowni kontenerowej (na podstawie art. 16c pkt 5 u.p.d.o.p.). Spółka odwołała się od decyzji. Decyzji organu podatkowego zarzuciła naruszenie art. 16c pkt 5 u.p.d.o.p. poprzez przyjęcie, że przepis ten ma zastosowanie do sytuacji, gdy dany środek trwały lub wartość niematerialna i prawna przestają być używane przez podatnika, lecz nie jest to spowodowane zaprzestaniem działalności, w której były wykorzystywane.

Dyrektor Izby Skarbowej odwołania nie uznał. Jego zdaniem przepis art. 16c pkt 5 u.p.d.o.p. należy wykładać zgodnie z zasadą wynikającą z art. 16a ust. 1, według której amortyzowane mogą być tylko środki trwałe, jeżeli są wykorzystywane w działalności prowadzonej przez podatnika. Nieużywanie ich rodzi obowiązek zaprzestania amortyzowania. Także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, do którego trafiła sprawa, w wyroku z 22 grudnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Gl 557/09) uznał, że brak możliwości wykorzystania środka trwałego do określonego przedmiotu działalności i zaprzestanie jej prowadzenia rodzi skutek w postaci niemożliwości amortyzacji tego środka.

Spółka wniosła skargę do NSA. NSA w wyroku stwierdził, że z tego, iż podatnik nie używa danego środka trwałego, nie wynika, że zaprzestał on działalności, w której dany środek trwały był wykorzystywany. Tym samym podatnik miał prawo rozliczania w kosztach dokonywanych od kompostowni odpisów amortyzacyjnych.

NSA uznał, że aby usunąć koszty amortyzacji środka trwałego z kosztów podatkowych nie wystarczy, by fiskus wykazał, że podatnik nie używa danego środka trwałego. Organ podatkowy powinien wykazać, że nieużywanie danego środka trwałego:

1) ma charakter trwały (np. środek trwały jest zniszczony) lub

2) jest wynikiem zaprzestania przez podatnika działalności, w której dany środek trwały był wykorzystywany.

Wyrok NSA jest korzystny dla podatników. Wcześniej takie stanowisko zajmowały także organy podatkowe (zob. m.in. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach z 4 maja 2005 r., nr U.S.PDOF/415/2-1/2005).

oprac. Sławomir Biliński

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »