REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć fakturę w złotych polskich, którą nabywca opłacił w euro

Izabela Grochola
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza spółka wystawiła na rzecz kontrahenta z Włoch fakturę w PLN (stanowiła ona równowartość ceny w euro przedstawionej w ofercie kontrahentowi). Zapłatę za powyższą fakturę otrzymaliśmy w euro na rachunek walutowy. Czy mamy prawo dokonać przeliczenia otrzymanej wpłaty według wartości wynikającej z wystawionej w PLN faktury? Jeżeli nie, to jaki kurs będzie właściwy do przeliczenia uzyskanej kwoty? Czy powstałe wówczas różnice kursowe będzie można uwzględnić dla celów podatkowych? Proszę o przedstawienie na przykładzie liczbowym sposobu ujęcia powyższych operacji w księgach rachunkowych spółki.

RADA

Autopromocja

Spółka nie ma prawa do przeliczenia otrzymanej w euro kwoty do wartości wynikającej z wystawionej w PLN faktury. Otrzymaną zapłatę w euro należy przeliczyć według kursu faktycznego z dnia zapłaty, a więc kursu kupna banku obsługującego jednostkę.

Powstałe w wyniku porównania obu wartości różnice kursowe nie będą uwzględniane w rachunku podatkowym spółki. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z przyczyn, o których Czytelnik nie wspomina w swoim pytaniu, faktura dokumentująca sprzedaż na rzecz kontrahenta unijnego została wystawiona w walucie polskiej, co jest oczywiście rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak jak się przekonamy w dalszej części tego opracowania, ma istotne znaczenie dla podatkowego rozliczenia dokonanej sprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeliczając otrzymaną w euro zapłatę, spółka nie ma możliwości określenia wartości otrzymanej wpłaty według kwoty określonej na fakturze pierwotnej. Do przeliczenia otrzymanej wpłaty należy zastosować faktyczny kurs z dnia przeprowadzenia operacji (art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). W przypadku otrzymania zapłaty będzie to kurs kupna banku z tego dnia. Stanowisko w kwestii zastosowania takiego kursu prezentują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (por. postanowienie Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 9 maja 2007 r., sygn. ŁUS-II-2-423/37/07/JB, postanowienie Urzędu Skarbowego w Zamościu z 12 czerwca 2007 r., sygn. PO I-423/4/2007).

Dopiero w sytuacji gdy spółka nie ma możliwości zastosowania kursu faktycznego, zastosowanie będzie miał kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania zapłaty.

Ponadto należy pamiętać, że jeśli kurs faktycznie zastosowany będzie odbiegał od kursu średniego NBP o więcej niż 5% (na „+” lub na „-”), to jego zastosowanie, przy braku odpowiedniego uzasadnienia, może zostać zakwestionowane przez organ podatkowy. W praktyce jednak kursy stosowane przez banki mieszczą się w wyznaczonym przedziale.

Stanowisko dotyczące możliwości uwzględnienia powstałych różnic w rachunku podatkowym odnajdujemy w jednej z tegorocznych interpretacji podatkowych - postanowieniu Urzędu Skarbowego w Pabianicach z 11 lipca 2007 r., sygn. USIA/415-17/2007. Omawiany przypadek odnosi się do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednak jego uzasadnienie w interesującym nas zakresie można odnieść również do regulacji określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Czytamy w nim. m.in.:

(...) Z przedstawionych wyżej regulacji prawnych wynika, że dla powstania różnic kursowych konieczne jest wystąpienie łącznie następujących elementów:

1) określenie przychodów w fakturze w walucie obcej,

2) otrzymanie faktycznej zapłaty w walucie obcej w terminie innym niż dzień wystawienia faktury.

Informacje zawarte we wniosku wskazują, iż faktura wystawiona została w walucie polskiej PLN, natomiast rozliczenie jej następuje w walucie obcej - USD. Oznacza to, że w opisanym przypadku nie wystąpił pierwszy z wyżej wymienionych elementów.

W świetle omawianych przepisów należy zatem uznać, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku nie powstają różnice kursowe, o których mowa w art. 24c w związku z art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)

PRZYKŁAD

Autopromocja

W lipcu 2007 r. spółka dokonała sprzedaży na rzecz włoskiego kontrahenta towarów o wartości ofertowej 7500,00 euro. Faktura wystawiona została w PLN. Do jej przeliczenia spółka zastosowała kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury - 3,85 PLN/EUR.

W sierpniu kontrahent uregulował fakturę, dokonując wpłaty na rachunek walutowy spółki kwoty 7500,00 euro. Kurs kupna banku w tym dniu wynosił 3,80 PLN/EUR, a kurs średni NBP - 3,90 PLN/EUR.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 12 ust. 2, art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 14 ust. 1a, art. 24c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA