reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Wartość towaru przekazanego na potrzeby własne firmy obciąża koszty

Wartość towaru przekazanego na potrzeby własne firmy obciąża koszty

Spółka zajmująca się dystrybucją artykułów biurowych regularnie zaopatruje swoje biuro w te przedmioty. Wydaje je z własnego magazynu. Jak należy ująć to w księgach?


RADA

Przekazaną na własne potrzeby wartość towarów należy zaewidencjonować w ciężar kosztów operacyjnych.

UZASADNIENIE

Towary to rzeczowe aktywa obrotowe, nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym. Do towarów zalicza się również wyroby własnej produkcji, sprzedawane za pośrednictwem własnych sklepów lub innych punktów sprzedaży.

Jeśli następuje przekazanie towarów do zużycia na potrzeby własnej jednostki, wówczas czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej VAT.

Przekazywanie towarów handlowych z własnych magazynów na własne potrzeby (np. administracyjno-gospodarcze jednostki) powinno być dokumentowane wewnętrznym dowodem źródłowym określonym w dokumentacji opisującej zasady (politykę) rachunkowości, wymaganej w „Instrukcji obiegu dokumentów”. Mogą to być dowody: „Magazyn wyda - Wz” lub „Rozchód wewnętrzny - Rw”.

Wycena rozchodu towarów handlowych wydanych na potrzeby firmy zależy od przyjętych przez jednostkę zasad wyceny i ewidencji analitycznej zapasów, określonych w art. 34 ust. 4 ustawy o rachunkowości.

Jeżeli ceny nabycia albo zakupu lub koszty wytworzenia jednakowych albo uznanych za jednakowe, ze względu na podobieństwo ich rodzaju i przeznaczenie, są różne, wartość stanu końcowego rzeczowych składników aktywów obrotowych wycenia się w zależności od przyjętej przez jednostkę metody ustalania wartości ich rozchodu, w tym zużycia, sprzedaży:

według cen przeciętnych - to jest ustalonych w wysokości średniej ważonej cen (kosztów) danego składnika aktywów,

według metody FIFO - rozchód składnika aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najwcześniej nabyła (wytworzyła),

według metody LIFO - rozchód składników aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najpóźniej nabyła (wytworzyła),

w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen (kosztów) tych składników aktywów, które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć, niezależnie od daty ich zakupu lub wytworzenia.

Przykład

Jednostka pobrała z własnego magazynu artykuły biurowe, przeznaczone na własne potrzeby. Wartość towarów w cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie cen sprzedaży netto - 2000 zł, wartość towarów według cen zakupu - 1500 zł.

Ewidencja kosztów prowadzona jest na kontach zespołu 4 i 5. W koszty odnoszona jest wartość towarów ustalona na poziomie cen zakupu (po uprzednim rozliczeniu odchyleń od cen ewidencyjnych).

Ewidencja księgowa

1. Rw - pobranie z magazynu towarów w celu ich zużycia w biurze:

- wartość towarów w cenach zakupu

Wn„Zużycie materiałów i energii” 1 500

- odchylenia od cen ewidencyjnych

Wn„Odchylenie od cen ewidencyjnych” 500

- wartość towarów według cen ewidencyjnych

Ma„Towary” 2 000

2. Obciążenie biura kosztami:

Wn„Koszty zarządu” 1 500

Ma„Rozliczenie kosztów” 1 500

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 34 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Bożena Zdunek

księgowa

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama