| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak rozliczyć otrzymanie aportu

Jak rozliczyć otrzymanie aportu

Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 000 zł i dzieli się na 500 równych udziałów. Z tego 84 udziały zostały pokryte aportem w postaci dwóch zestawów komputerowych po 3000 zł, tablicy do pisania o wartości 500 zł oraz zestawu mebli biurowych o wartości 1900 zł. Środki podlegają amortyzacji. Kolejnych 250 udziałów o wartości 25 000 zł jest pokrytych wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa o wartości rynkowej 1 200 000 zł. Jak zaewidencjonować ten aport? Pozostałe 166 udziałów zostało pokrytych wkładem pieniężnym.

Gdy następuje „zwykłe” przekazanie aportu, nadwyżka wartości rynkowej aportu nad wartością objętych udziałów przekazana zostanie na kapitał zapasowy spółki. Równowartość odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej składników aktywów nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na kapitał zakładowy, będzie wpływała na zmniejszenie kapitału zapasowego. Stan kapitału zapasowego z tytułu aportu otrzymanego na koniec okresu pokazuje nieumorzoną wartość tej części środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wielkość nie została przekazana na kapitał zakładowy.

W przypadku gdy wniesienie aportu do spółki oznacza nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nadwyżka wartości rynkowej aportu nad wartością objętych udziałów stanowić będzie zgodnie z art. 33 ustawy o rachunkowości ujemną wartość firmy. Ujemną wartość firmy rozlicza się, ewidencjonując ją na koncie „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.

Równowartość odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na kapitał zakładowy, będzie księgowana w ciężar konta „Pozostałe koszty operacyjne”, a ujemna wartość firmy będzie odpisywana równolegle do odpisów amortyzacyjnych na konto „Pozostałe przychody operacyjne”. Odpis amortyzacyjny od nadwyżki nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu, a odpisana równolegle część ujemnej wartości firmy nie będzie przychodem podatkowym.

UWAGA

Należy podkreślić, że bez względu na przyjęty wariant ewidencji operacja przyjęcia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wartości przewyższającej wartość wydanych w zamian udziałów pozostaje bez wpływu na wynik finansowy spółki.

Przykład

15 grudnia udziałowiec X wniósł do spółki z o.o. aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W skład aportu wchodzą:

• środki trwałe o wartości rynkowej - 1 197 000 zł,

• zapasy (towary handlowe) - 2000 zł,

• należności z tytułu dostaw i usług - 2000 zł,

• zobowiązania wobec dostawców - 1000 zł.

Udziałowiec X objął udziały o wartości 25 000 zł.

Czynności księgowe wynikające z tej transakcji:

• Ustalenie wartości firmy.

• Ustalenie wartości środków trwałych dla celów amortyzacji podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK