reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak rozliczyć ujemną wartość firmy w księgach rachunkowych

Jak rozliczyć ujemną wartość firmy w księgach rachunkowych

W wyniku transakcji powstała ujemna wartość firmy. W jaki sposób przedstawić to w księgach rachunkowych?


PROBLEM

Przedsiębiorstwo „ABC” sp. z o.o. nabyło w czerwcu 2012 r. „XYZ” sp. z o.o. i wprowadziło jej aktywa i zobowiązania do ksiąg rachunkowych. Cena nabycia przejętej spółki wynosiła 1 000 000 zł. Suma bilansowa „XYZ” sp. z o.o. wynosiła 3 500 000 zł, z tego:

- aktywa trwałe 1 500 000 zł,

- aktywa obrotowe 2 000 000 zł,

- kapitał własny 2 500 000 zł,

- zobowiązania 1 000 000 zł.

W wyniku analizy aktywów obrotowych „XYZ” sp. z o.o. okazało się, że należności nieściągalne wynoszą 100 000 zł, a zapasy przeterminowane to 50 000 zł.

Jak ustalić i rozliczyć wartość firmy powstałą w wyniku powyższej transakcji?


RADA

W rozpatrywanym przypadku powstanie ujemna wartość firmy, gdyż różnica między ceną nabycia jednostki a wartością godziwą przejętych aktywów netto jest ujemna. Ujemną wartość firmy należy podzielić na dwie części. Część ujemnej wartości, która nie przekracza wartości godziwej nabytych aktywów trwałych (z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach), jednostka zalicza do rozliczeń międzyokresowych przychodów (przez okres będący średnią ważoną okresu ekonomicznej użyteczności nabytych i podlegających amortyzacji aktywów). Z kolei część ujemnej wartości firmy, która przekracza wartość godziwą aktywów trwałych (z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach), należy zaliczyć do przychodów na dzień połączenia. Szczegóły wraz z rozliczeniem i dekretacją - w uzasadnieniu.


UZASADNIENIE

W przypadku nabycia określonej jednostki lub jej zorganizowanej części może powstać wartość firmy lub ujemna wartość firmy. Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją (jak w rozpatrywanym przypadku), że cena nabycia jednostki jest niższa od wartości godziwej przejętych aktywów netto, powstaje ujemna wartość firmy. Sposób ewidencji ujemnej wartości firmy regulowany jest w art. 44b ust. 11 i 12 ustawy o rachunkowości. Z przepisów tych wynika, że ujemną wartość firmy należy podzielić na dwie części, tj.:

• część ujemną wartości, która nie przekracza wartości godziwej nabytych aktywów trwałych (z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach) - część tę jednostka powinna zaliczyć do rozliczeń międzyokresowych przychodów przez okres będący średnią ważoną okresu ekonomicznej użyteczności nabytych i podlegających amortyzacji aktywów,

• część ujemną wartości firmy, która przekracza wartość godziwą aktywów trwałych (z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach) - część tę jednostka powinna zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych na dzień połączenia.


To jest tylko część artykułu. Pełna treść w Monitorze Księgowego

Zamów prenumeratę Monitora Księgowego >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama