REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sądy rejestrowe walczą z zaległościami w składaniu rocznych sprawozdań finansowych

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting
Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość
Sądy rejestrowe walczą z zaległościami w składaniu rocznych sprawozdań finansowych
Sądy rejestrowe walczą z zaległościami w składaniu rocznych sprawozdań finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Ponad rok temu wprowadzone zostały rewolucyjne zmiany dotyczące składania i sporządzania rocznych sprawozdań finansowych. Od 15 marca 2018 roku dokumenty te składane są za pośrednictwem systemu informatycznego udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dodatkowo, od 1 października 2018 roku także same roczne sprawozdania finansowe sporządza się elektronicznie. Nowe rozwiązania nie tylko zaskoczyły wielu przedsiębiorców, ale również wprowadziły niemałe zamieszanie w tym usystematyzowanym dotychczas obszarze. Wobec tego, że wiele spółek wpisanych do KRS posiada zaległości w składaniu rocznych sprawozdań finansowych, warto przyjrzeć się bliżej orężowi stosowanemu przez sądy rejestrowe w celu egzekwowania obowiązków sprawozdawczych.

Wysokie kary i postępowanie przymuszające

W ostatnim czasie zauważyć można zintensyfikowane działania sądów rejestrowych wymierzone w spółki, które posiadają zaległości w składaniu rocznych sprawozdań finansowych. Zasadniczym narzędziem jest tutaj wzywanie spółek lub indywidualnie osób odpowiedzialnych w danych podmiocie za wykonanie obowiązków sprawozdawczych do złożenia zaległych rocznych sprawozdań finansowych w terminie 7 dni pod rygorem grzywny do 15.000 zł. Co istotne, grzywna może być ponawiana do wysokości miliona złotych. Wezwania oparte są przepisach ustawy o KRS, które regulują tzw. „postępowanie przymuszające”. W popularnej w Polsce spółce z ograniczoną odpowiedzialnością adresatami wezwań  są najczęściej członkowie zarządu.

Autopromocja

Polecamy: INFORLEX Biznes

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Im szybciej, tym lepiej, choć nie zawsze bez przeszkód

Oczywistym jest, że po otrzymaniu wezwania do złożenia zaległego rocznego sprawozdania finansowego należy wykonać je jak najszybciej. Problem tkwi jednak w tym, że często okazuje się to skomplikowane.

Trudności napotykają przede wszystkim spółki, w zarządach których zasiadają cudzoziemcy. To szczególnie w tej grupie nie lada wyzwanie stanowią formalności związane z uzyskaniem podpisu elektronicznego oraz korzystanie z systemu informatycznego do składania dokumentów. Na szczęście samo złożenie rocznego sprawozdania finansowego można powierzyć pełnomocnikowi będącemu radcą prawnym lub adwokatem, który dopełni wszelkich formalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony, w przypadku otrzymania wezwania do złożenia zaległego rocznego sprawozdania finansowego należy jak najszybciej skontaktować się z sądem. W praktyce, sprawna komunikacja istotnie ogranicza ryzyko wysokich grzywien, a w pewnych okolicznościach może nawet pozwolić całkowicie uniknąć ich zapłaty, nawet jeżeli zostały już wcześniej nałożone. 

Wezwanie do złożenia zaległego rocznego sprawozdania finansowego, a refleksja nad przyszłością spółki

Przyczyn zaległości w składaniu sprawozdań finansowych może być wiele, jednak bez względu na powód ich powstania powinny one skłonić zarząd do przemyślenia dalszego funkcjonowania spółki na rynku i stanowić swego rodzaju refleksję nad jej przyszłością. Jeśli spółka chce kontynuować działalność, najlepszym rozwiązaniem będzie sprawne dopełnienie odpowiednich formalności po stronie członków zarządu oraz dbanie o dochowanie terminów w przyszłości. Z kolei w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które to faktycznie nie prowadzą już działalności lub jest ona wygaszana należałoby rozważyć inne scenariusze działań.

Likwidacja albo wykreślenie spółki bez likwidacji

Jeśli spółka posiada majątek i interesy do zakończenia, ale nie planuje dalszej działalności to należałoby dokonać jej likwidacji zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych. Przeprowadzenie tej procedury w odpowiedni sposób pozwoli uniknąć postępowania przymuszającego w przyszłości i uchroni od odpowiedzialności prawnej związanej z niedbałym prowadzeniem spraw spółki.

Z drugiej strony, spółki, które nie posiadają majątku i nie prowadzą faktycznej działalności, mogą zostać wykreślone z rejestru bez przeprowadzenia sformalizowanego postępowania likwidacyjnego, a skorzystanie z tej procedury stanowi szansę dla podmiotów, którym wykonanie ciążących na nich obowiązków sprawiałoby największe trudności. W obu przypadkach należy jednak pamiętać o dochowaniu wszelkich wymogów i formalności – również w obszarze sprawozdawczości.

Informatyzacja obowiązków sprawozdawczych a bezpieczeństwo obrotu

Informatyzacja w sprawach rejestrowych – zgodnie ze swoim założeniem – odciążyła sądy rejestrowe i uwolniła zasoby na weryfikację oraz egzekwowanie obowiązków przedsiębiorców. Utrzymywanie w obrocie spółek niewywiązujących się z obowiązków rejestrowych będzie więc coraz bardziej kłopotliwe. Jednocześnie – mając na uwadze coraz chętniej wymierzane grzywny i zagrożenie odpowiedzialnością karną za brak składania rocznych sprawozdań finansowych – również bardziej kosztowne i ryzykowne. Przyszedł zatem czas na pełne zaangażowanie w wykonanie stosownych obowiązków w zakresie e-sprawozdań oraz na refleksję nad przyszłym losem spółek posiadających zaległości w składaniu sprawozdań finansowych.  

Więcej na stronie https://www.rsmpoland.pl/pl/insights/rsm-poland-blog/postepowanie-przymuszajace-sady-rejestrowe-ruszaja-do-boju-z-zaleglosciami.

Krzysztof WARAKOMSKI, Corporate Advisory Supervisor w RSM Poland, Legal Counsel/Radca Prawny

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do pensji niepełnosprawnego pracownika - podwyżka od lipca [nowelizacja ustawy]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

REKLAMA