reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta

Badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta

Spółki, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania, mają obowiązek podpisać umowę w tym zakresie z biegły rewidentem. Wyboru biegłego muszą dokonać, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, jeszcze przed rozpoczęciem okresu inwentaryzacji.

Sprawozdania finansowe podlegające badaniu

Jak w wynika z przepisów zawartych w art. 64 ustawy o rachunkowości badaniu za 2019 r. podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe podmiotów wymienionych w tym artykule, kontynuujących swoją działalność w 2020 roku.

Są to m.in. banki, zakłady ubezpieczeń, SKOKi, spółki akcyjne (z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji) oraz pozostałe jednostki, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,

- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro.

Obowiązkowemu badaniu podlegają również sprawozdania finansowe podmiotów wymienionych w art. 64, ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości.

Wybór biegłego rewidenta

Wyboru audytora, który przeprowadzi badanie sprawozdania finansowego dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki (chyba, że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej).

Decyzja o wyborze firmy audytorskiej zawierana jest w formie pisemnej, np. w postaci uchwały organu zatwierdzającego. Kierownik jednostki zawiera następnie z firmą audytorską umowę o badanie sprawozdania finansowego.

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

W przypadku badania ustawowego w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o biegłych rewidentach, pierwsza umowa o badanie sprawozdania finansowego jest zawierana z firmą audytorską na okres nie krótszy, niż dwa lata, z możliwością przedłużenia na kolejne co najmniej dwuletnie okresy. Istotne jest, aby umowa była zawarta w terminie umożliwiającym firmie audytorskiej udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.

Zatem ze względu na terminy inwentaryzacji najpóźniej w IV kwartale danego roku obrotowego.

Dalszy ciąg artykułu dotyczącego sprawozdań finansowych

Magdalena Augustynowicz
Senior Menedżer w Grant Thornton

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama