REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot sprzedanego środka trwałego ewidencjonuje się jak zakup

Maryla Piotrowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2006 r. spółka sprzedała środek trwały, a w roku 2007 kontrahent zwrócił go w spółce. Jak dokonać ponownego przyjęcia środka trwałego? Zwracający żąda wystawienia faktury korygującej. Jak to ująć w księgach?

RADA

Autopromocja

Ponownego przyjęcia środka trwałego do ewidencji należy dokonać na podstawie dowodu OT. Sposób ewidencji w księgach rachunkowych przebiega na zasadach ogólnych.

UZASADNIENIE

Środki trwałe, jako składniki majątku spółki, mogą być przedmiotem obrotu gospodarczego. Jak każda transakcja, również sprzedaż środka trwałego obarczona jest pewnym ryzykiem, jak chociażby zwrot zakupionego przedmiotu. Jednakże taka możliwość powinna być uregulowana w umowie zawartej między kontrahentami. Nabywca, zwracając kupiony wcześniej przedmiot, musi mieć ku temu konkretny powód. Nie może się po prostu rozmyślić, chyba że sprzedaży dokonano na próbę. Wówczas, w trakcie trwania okresu próbnego, nabywca decyduje, czy zatrzymuje nabyty wcześniej przedmiot, czy zwraca go dostawcy.

Ewidencja faktury korygującej

Jeżeli środek trwały z jakiegoś uzasadnionego powodu został zwrócony sprzedawcy, ma on obowiązek wystawić fakturę korygującą. Faktury korygujące księguje się w dacie ich otrzymania. Pierwotna faktura prawidłowo wskazuje stan faktyczny, który miał miejsce w dacie jej wystawienia (tu: 2006 r.), dlatego nie ma podstaw do korygowania rozliczeń podatkowych dotyczących poprzedniego roku obrotowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

VAT należny wynikający z faktury korygującej spółka będzie mogła rozliczyć dopiero w tym miesiącu (kwartale), w którym otrzyma potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę.

Jednak z punktu widzenia prawa bilansowego zwrot powinien mieć swoje odzwierciedlenie w księgach tego roku, w którym wykazano przychód ze sprzedaży.

Ponieważ księgi roku 2006 powinny być już zamknięte, a sprawozdanie zatwierdzone, ewidencję należy przeprowadzić w księgach 2007 r. Sposób księgowania uzależniony jest od tego, czy spółka potraktuje korektę jako błąd podstawowy korygujący zysk/stratę z lat poprzednich, czy uzna kwotę za nieistotną i wykaże ją bezpośrednio na kontach wynikowych jako zmniejszenie przychodów.

Wn „Pozostałe przychody operacyjne”,

Ma „Rozrachunki z odbiorcami”.

Zwrócony środek trwały należy powtórnie wprowadzić do ewidencji.

Uwaga!

Z punktu widzenia podatkowego spółka nie ma prawa do amortyzowania tych składników majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której były używane.

Jednostka powinna sama ocenić, czy zwrócony środek trwały ma związek z prowadzoną działalnością i czy będzie przez nią wykorzystywany w przyszłości.

Ustawodawca nie stawia warunku, że używanie środka trwałego musi być związane z osiąganiem konkretnych przychodów. Dlatego może on być amortyzowany przez spółkę, a koszty amortyzacji mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, ale pod warunkiem, że jest on wprowadzony do ewidencji, a jego sprzedaż nie miała związku z zaprzestaniem działalności, w której był wykorzystywany.

Przykład 1

Spółka Omega sprzedała w 2006 r. spółce Alfa środek trwały o wartości 2000 zł netto. Wartość początkowa środka trwałego wynosi 10 000 zł, dotychczasowe umorzenie - 6000 zł. W nowym roku obrotowym spółka Alfa zwróciła kupiony wcześniej środek trwały. Ponieważ sprawozdanie finansowe spółki już zatwierdzono, a wartość korekty uznano za nieistotną, skorygowano przychody roku bieżącego.

Ewidencja księgowa

1. Wyksięgowanie dotychczasowego umorzenia:

Wn„Umorzenie środków trwałych” 6 000

Ma„Środki trwałe” 6 000

2. Wyksięgowanie części nieumorzonej:

Wn„Pozostałe koszty operacyjne” 4 000

Ma„Środki trwałe” 4 000

3. Wystawiono fakturę dokumentującą sprzedaż środka trwałego. Ponieważ przy zakupie środka trwałego spółka miała możliwość odliczenia VAT naliczonego, więc sprzedając środek trwały, zobowiązana jest do naliczenia VAT należnego:

Wn„Rozrachunki z odbiorcami” 2 440

Ma„VAT należny” 440

Ma„Pozostałe przychody operacyjne” 2 000

4. W 2007 r. spółka Alfa zwróciła kupiony wcześniej środek trwały. Wystawiono fakturę korygującą. Ponieważ sprawozdanie finansowe spółki już zatwierdzono, a wartość korekty uznano za nieistotną, skorygowano przychody roku bieżącego. Do momentu ujęcia korekty w księgach spółka nie otrzymała potwierdzenia jej odbioru przez kontrahenta:

Wn„Pozostałe przychody operacyjne” 2 000

Wn„VAT należny do rozliczenia w następnych miesiącach” 440

Ma„Rozrachunki z odbiorcami” 2 440

5. Spółka wprowadziła środek trwały do ewidencji w historycznej wartości początkowej równej cenie nabycia:

Wn„Środki trwałe” 10 000

Ma„Umorzenie środków trwałych” 6 000

Ma„Pozostałe przychody operacyjne” 4 000

Przykład 2

Spółka Omega sprzedała w 2006 r. spółce Alfa maszynę o wartości 20 000 zł netto. Wartość początkowa środka trwałego wynosi 40 000 zł, dotychczasowe umorzenie - 23 000 zł.

W nowym roku obrotowym spółka Alfa zwróciła kupiony wcześniej środek trwały.

Sprawozdanie spółki Omega zostało już zatwierdzona. Kwota korekty jest istotna z punktu widzenia spółki, wobec tego potraktowano ją jako błąd podstawowy.

Ewidencja księgowa

1. Wyksięgowanie dotychczasowego umorzenia:

Wn„Umorzenie środków trwałych” 23 000

Ma„Środki trwałe” 23 000

2. Wyksięgowanie części nieumorzonej:

Wn„Pozostałe koszty operacyjne” 17 000

Ma„Środki trwałe” 17 000

3. Wystawiono fakturę dokumentującą sprzedaż środka trwałego. Ponieważ przy zakupie środka trwałego spółka miała możliwość odliczenia VAT naliczonego, więc sprzedając środek trwały, zobowiązana jest do naliczenia VAT należnego:

Wn„Rozrachunki z odbiorcami” 22 570

Ma„VAT należny” 4 070

Ma„Pozostałe przychody operacyjne” 18 500

4. W 2007 r. spółka Alfa zwróciła kupiony wcześniej środek trwały. Wystawiono fakturę korygującą. Wartość korekty uznano za błąd podstawowy. Do momentu ujęcia korekty w księgach spółka nie otrzymała potwierdzenia jej odbioru przez kontrahenta:

Wn„Zysk/strata z lat ubiegłych” 18 500

Wn„VAT należny do rozliczenia w następnych miesiącach” 4 070

Ma„Rozrachunki z odbiorcami” 22 580

Ewidencja pozabilansowa - korekta przychodów do celów podatkowych

Wn„Korekta przychodów podatkowych” 18 500

5. Spółka wprowadziła środek trwały do ewidencji w historycznej wartości początkowej równej cenie nabycia:

Wn„Środki trwałe” 40 000

Ma„Umorzenie środków trwałych” 23 000

Ma„Pozostałe przychody operacyjne” 17 000

• art. 3 ust. 1 pkt 32, art. 31 ust. 2, art. 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 16a, art. 16b, art. 16c, art. 16g, art. 16h ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

• rozporządzenie Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 102, poz. 860

Maryla Piotrowska

księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA