| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Zwrot sprzedanego środka trwałego ewidencjonuje się jak zakup

Zwrot sprzedanego środka trwałego ewidencjonuje się jak zakup

W 2006 r. spółka sprzedała środek trwały, a w roku 2007 kontrahent zwrócił go w spółce. Jak dokonać ponownego przyjęcia środka trwałego? Zwracający żąda wystawienia faktury korygującej. Jak to ująć w księgach?


RADA

Ponownego przyjęcia środka trwałego do ewidencji należy dokonać na podstawie dowodu OT. Sposób ewidencji w księgach rachunkowych przebiega na zasadach ogólnych.

UZASADNIENIE

Środki trwałe, jako składniki majątku spółki, mogą być przedmiotem obrotu gospodarczego. Jak każda transakcja, również sprzedaż środka trwałego obarczona jest pewnym ryzykiem, jak chociażby zwrot zakupionego przedmiotu. Jednakże taka możliwość powinna być uregulowana w umowie zawartej między kontrahentami. Nabywca, zwracając kupiony wcześniej przedmiot, musi mieć ku temu konkretny powód. Nie może się po prostu rozmyślić, chyba że sprzedaży dokonano na próbę. Wówczas, w trakcie trwania okresu próbnego, nabywca decyduje, czy zatrzymuje nabyty wcześniej przedmiot, czy zwraca go dostawcy.

Ewidencja faktury korygującej

Jeżeli środek trwały z jakiegoś uzasadnionego powodu został zwrócony sprzedawcy, ma on obowiązek wystawić fakturę korygującą. Faktury korygujące księguje się w dacie ich otrzymania. Pierwotna faktura prawidłowo wskazuje stan faktyczny, który miał miejsce w dacie jej wystawienia (tu: 2006 r.), dlatego nie ma podstaw do korygowania rozliczeń podatkowych dotyczących poprzedniego roku obrotowego.

VAT należny wynikający z faktury korygującej spółka będzie mogła rozliczyć dopiero w tym miesiącu (kwartale), w którym otrzyma potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę.

Jednak z punktu widzenia prawa bilansowego zwrot powinien mieć swoje odzwierciedlenie w księgach tego roku, w którym wykazano przychód ze sprzedaży.

Ponieważ księgi roku 2006 powinny być już zamknięte, a sprawozdanie zatwierdzone, ewidencję należy przeprowadzić w księgach 2007 r. Sposób księgowania uzależniony jest od tego, czy spółka potraktuje korektę jako błąd podstawowy korygujący zysk/stratę z lat poprzednich, czy uzna kwotę za nieistotną i wykaże ją bezpośrednio na kontach wynikowych jako zmniejszenie przychodów.

Wn „Pozostałe przychody operacyjne”,

Ma „Rozrachunki z odbiorcami”.

Zwrócony środek trwały należy powtórnie wprowadzić do ewidencji.

Uwaga!

Z punktu widzenia podatkowego spółka nie ma prawa do amortyzowania tych składników majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której były używane.

Jednostka powinna sama ocenić, czy zwrócony środek trwały ma związek z prowadzoną działalnością i czy będzie przez nią wykorzystywany w przyszłości.

Ustawodawca nie stawia warunku, że używanie środka trwałego musi być związane z osiąganiem konkretnych przychodów. Dlatego może on być amortyzowany przez spółkę, a koszty amortyzacji mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, ale pod warunkiem, że jest on wprowadzony do ewidencji, a jego sprzedaż nie miała związku z zaprzestaniem działalności, w której był wykorzystywany.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK