REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie i kiedy złożyć e-sprawozdanie finansowe?

E-sprawozdanie finansowe należy złożyć w odpowiednim rejestrze, w zależności od statusu prawnego i obowiązków podatkowych jednostki
E-sprawozdanie finansowe należy złożyć w odpowiednim rejestrze, w zależności od statusu prawnego i obowiązków podatkowych jednostki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dobie cyfryzacji, obowiązki przedsiębiorców w zakresie raportowania finansowego ulegają zmianie. E-sprawozdanie finansowe to elektroniczna forma dokumentu, która zawiera podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa, ujęte pod względem finansowym. W Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wiele podmiotów gospodarczych musi składać sprawozdania finansowe w formie elektronicznej. W tym artykule przyjrzymy się, kto, kiedy i gdzie powinien złożyć e-sprawozdanie finansowe.

Kto musi składać e-sprawozdania finansowe?

Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych dotyczy przede wszystkim firm, które są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Dotyczy to zarówno spółek kapitałowych, jak i osobowych, a także jednoosobowych działalności gospodarczych wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niezależnie od formy prawnej, jeśli przedsiębiorstwo stosuje księgi rachunkowe, musi sporządzić sprawozdanie finansowe.

Autopromocja

Kiedy sporządzić sprawozdanie finansowe?

Dzień bilansowy, czyli data, na którą sporządza się sprawozdanie finansowe, zazwyczaj wypada 31 grudnia, jeśli rok obrotowy firmy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółki zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) mają 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego od dnia bilansowego. Oznacza to, że jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, termin na sporządzenie sprawozdania upływa 31 marca. Następnie, sprawozdanie musi zostać zatwierdzone przez odpowiednie organy w firmie, co powinno nastąpić nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli do 30 czerwca.

Jak przygotować e-sprawozdanie finansowe?

Od 1 października 2018 roku, sprawozdanie finansowe można sporządzić tylko w formie elektronicznej, zgodnie ze strukturą i formatem określonymi przez Ministerstwo Finansów. Od 1 stycznia 2020 roku, obowiązek tworzenia sprawozdań w formie ustrukturyzowanej obejmuje również organizacje niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, będące podatnikami CIT.

Gdzie i kiedy złożyć e-sprawozdanie finansowe?

E-sprawozdanie finansowe należy złożyć w odpowiednim rejestrze, w zależności od statusu prawnego i obowiązków podatkowych jednostki. Poniżej przedstawiono, gdzie i kiedy należy złożyć e-sprawozdanie finansowe:

 1. Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS (które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości – MSR) składają e-sprawozdanie do KRS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministra Sprawiedliwości, w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
 2. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, składają e-sprawozdanie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji lub przez interfejs webAPI, w terminie złożenia zeznania podatkowego za dany rok.
 3. Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, niewpisani do rejestru przedsiębiorców KRS, którzy mają obowiązek sporządzać sprawozdanie finansowe, składają e-sprawozdanie do Szefa KAS, z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji lub przez interfejs webAPI, 15 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Jakie sankcje grożą za niezłożenie sprawozdania finansowego?

Niezłożenie sprawozdania finansowego w terminie może skutkować nałożeniem grzywny, kary ograniczenia wolności, postępowaniem przymuszającym, a nawet rozwiązaniem spółki i wykreśleniem z KRS. Ważne jest, aby pamiętać o terminach i odpowiednio wcześnie rozpocząć proces przygotowania dokumentacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, e-sprawozdanie finansowe to obowiązek, który dotyczy wielu przedsiębiorców w Polsce. Ważne jest, aby każdy podmiot gospodarczy znał swoje obowiązki i terminy związane ze sprawozdaniem finansowym. Właściwe przygotowanie i terminowe złożenie dokumentów finansowych to nie tylko uniknięcie sankcji, ale także przejrzystość i porządek w finansach firmy, co jest korzystne zarówno dla właścicieli, jak i dla całej gospodarki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mala firma
  2023-11-12 23:15:15
  jak myslicie jaki szaleniec to wymyslił ??? i czy piwinien byc na wolnosci ???
  0
 • inz ruchu drogowego
  2023-11-12 23:14:16
  tylko pluton czyszczacy Polske z paranoikow biurojracji moze pomoc
  0
 • przedsiebiorca Wroclaw
  2023-11-12 23:13:09
  czekam kiedy taki urzedas zacznie mi przykładać elektrody do mozgu i odbytu w ramach retorsji fiskalnych ...koszmar
  0
 • mikrofirma
  2023-11-12 23:16:07
  ?!?!!!!!!?!!!??!!!!?!!?!!!????!?!?!
  0
 • chemia UJ
  2023-11-12 23:15:46
  na a mydlo przerobic socjopate co to stworzyl
  0
 • prof XX Krakow Warszawa
  2023-11-12 23:11:51
  Jako znany prof psychiatrii klinicznej potwierdzam ze stwórcy tego paranoiczno opresyjnego systemu fiskalno sprawozdawczego zmuszajacego ludzkie istoty do tej paranoi biurokracji byliby aktywnymi KAPO jak i gorliwymi pomocnikami dr Mengele w Aushwitz gdyby żyli w tamtych strasznych czasach i fanonim podobną wladze nad czlowiekiem.... Ktos kto.powymyslal te SADYSTYCZNO PSYCHOPATYCZNE obowiqzki jest socjopatą sadystą freakiem kyory powiniem siefziec w izolatce w Tworkach !!!!!!
  0
 • przerażona
  2023-11-12 23:12:08
  co to za koszmar ????!!!!
  0
 • ella
  2023-11-12 23:13:35
  co to za wariactwo ???
  0
 • wolny przedsiebiorca
  2023-11-12 23:08:07
  levxyc PSYCHOPATOW!!! MAM w FUPIE te IMBECYLIZMY !!!!!!!!!nuech ni jaja wylizą psychopaci fiskalni . socjopaci..
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

REKLAMA