REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie i kiedy złożyć e-sprawozdanie finansowe?

E-sprawozdanie finansowe należy złożyć w odpowiednim rejestrze, w zależności od statusu prawnego i obowiązków podatkowych jednostki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dobie cyfryzacji, obowiązki przedsiębiorców w zakresie raportowania finansowego ulegają zmianie. E-sprawozdanie finansowe to elektroniczna forma dokumentu, która zawiera podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa, ujęte pod względem finansowym. W Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wiele podmiotów gospodarczych musi składać sprawozdania finansowe w formie elektronicznej. W tym artykule przyjrzymy się, kto, kiedy i gdzie powinien złożyć e-sprawozdanie finansowe.

Kto musi składać e-sprawozdania finansowe?

Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych dotyczy przede wszystkim firm, które są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Dotyczy to zarówno spółek kapitałowych, jak i osobowych, a także jednoosobowych działalności gospodarczych wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niezależnie od formy prawnej, jeśli przedsiębiorstwo stosuje księgi rachunkowe, musi sporządzić sprawozdanie finansowe.

Autopromocja

Kiedy sporządzić sprawozdanie finansowe?

Dzień bilansowy, czyli data, na którą sporządza się sprawozdanie finansowe, zazwyczaj wypada 31 grudnia, jeśli rok obrotowy firmy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółki zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) mają 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego od dnia bilansowego. Oznacza to, że jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, termin na sporządzenie sprawozdania upływa 31 marca. Następnie, sprawozdanie musi zostać zatwierdzone przez odpowiednie organy w firmie, co powinno nastąpić nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli do 30 czerwca.

Jak przygotować e-sprawozdanie finansowe?

Od 1 października 2018 roku, sprawozdanie finansowe można sporządzić tylko w formie elektronicznej, zgodnie ze strukturą i formatem określonymi przez Ministerstwo Finansów. Od 1 stycznia 2020 roku, obowiązek tworzenia sprawozdań w formie ustrukturyzowanej obejmuje również organizacje niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, będące podatnikami CIT.

Gdzie i kiedy złożyć e-sprawozdanie finansowe?

E-sprawozdanie finansowe należy złożyć w odpowiednim rejestrze, w zależności od statusu prawnego i obowiązków podatkowych jednostki. Poniżej przedstawiono, gdzie i kiedy należy złożyć e-sprawozdanie finansowe:

  1. Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS (które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości – MSR) składają e-sprawozdanie do KRS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministra Sprawiedliwości, w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
  2. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, składają e-sprawozdanie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji lub przez interfejs webAPI, w terminie złożenia zeznania podatkowego za dany rok.
  3. Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, niewpisani do rejestru przedsiębiorców KRS, którzy mają obowiązek sporządzać sprawozdanie finansowe, składają e-sprawozdanie do Szefa KAS, z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji lub przez interfejs webAPI, 15 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Jakie sankcje grożą za niezłożenie sprawozdania finansowego?

Niezłożenie sprawozdania finansowego w terminie może skutkować nałożeniem grzywny, kary ograniczenia wolności, postępowaniem przymuszającym, a nawet rozwiązaniem spółki i wykreśleniem z KRS. Ważne jest, aby pamiętać o terminach i odpowiednio wcześnie rozpocząć proces przygotowania dokumentacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, e-sprawozdanie finansowe to obowiązek, który dotyczy wielu przedsiębiorców w Polsce. Ważne jest, aby każdy podmiot gospodarczy znał swoje obowiązki i terminy związane ze sprawozdaniem finansowym. Właściwe przygotowanie i terminowe złożenie dokumentów finansowych to nie tylko uniknięcie sankcji, ale także przejrzystość i porządek w finansach firmy, co jest korzystne zarówno dla właścicieli, jak i dla całej gospodarki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA