REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podpisywać e-sprawozdania finansowe?

Jakie są zasady podpisywania e-sprawozdań finansowych. O czym trzeba wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie sprawozdania finansowe można sporządzać jedynie w formie elektronicznej, zgodnie wytycznymi określonymi przez Ministerstwo Finansów. W tym artykule omówimy, jak prawidłowo podpisywać e-sprawozdania finansowe, aby były zgodne z obowiązującymi przepisami.

Podstawowe zasady podpisywania e-sprawozdań finansowych

E-sprawozdanie finansowe podpisuje zazwyczaj kierownik jednostki oraz osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych, na przykład główny księgowy. W przypadku, gdy jednostką zarządza organ wieloosobowy, sprawozdanie może podpisać co najmniej jedna osoba z tego organu, pod warunkiem, że pozostali członkowie złożą odpowiednie oświadczenia.

Autopromocja

Przed podpisaniem e-sprawozdania przez upoważnioną osobę, pozostali członkowie organu zarządzającego muszą złożyć oświadczenia, że sprawozdanie spełnia wymagania ustawowe. Odmowa złożenia takiego oświadczenia jest równoznaczna z odmową podpisu sprawozdania i wymaga pisemnego uzasadnienia. Oświadczenia te mogą być sporządzone elektronicznie i opatrzone podpisem kwalifikowanym, zaufanym lub osobistym. Istnieje również możliwość sporządzenia oświadczeń w formie papierowej, jednak w takim przypadku należy zapewnić ich elektroniczne kopie.

Rodzaje podpisów elektronicznych

Podpis kwalifikowany to najbardziej zaawansowana forma podpisu elektronicznego, oferująca najwyższy poziom bezpieczeństwa. Podpis kwalifikowany może być wydany zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i poza nią, pod warunkiem, że jest zgodny z algorytmem XAdES.

Podpis zaufany to kolejna forma podpisu elektronicznego, która jest akceptowana przy podpisywaniu e-sprawozdań finansowych. Jest on nieco mniej zaawansowany niż podpis kwalifikowany, ale nadal zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Podpis osobisty to najprostsza forma elektronicznego podpisu. Choć jest mniej bezpieczny niż podpis kwalifikowany lub zaufany, nadal jest akceptowany w procesie podpisywania e-sprawozdań finansowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe dokumenty

Oprócz samego e-sprawozdania finansowego, istnieje szereg dokumentów, które również wymagają elektronicznego podpisu, na przykład:

  • uchwała lub postanowienie o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego,
  • uchwała o podziale zysku lub pokryciu straty.

Te dokumenty mogą być przesłane w formie skanów wraz z e-sprawozdaniem. Ponadto, ważnym elementem procesu są opinie i raporty z badania biegłego rewidenta, które to dokumenty muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym biegłego rewidenta, co zapewnia ich autentyczność i wiarygodność.

Praktyczne aspekty podpisywania e-sprawozdań finansowych

Wybór odpowiedniego narzędzia do podpisu: Aby móc skutecznie i bezpiecznie podpisać e-sprawozdanie finansowe, konieczne jest wybranie odpowiedniego narzędzia do podpisu elektronicznego. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które oferują różne poziomy bezpieczeństwa i funkcjonalności. Ważne jest, aby wybrać narzędzie, które jest zgodne z obowiązującymi przepisami i standardami.

Szkolenie i świadomość użytkowników: Kluczowym aspektem jest również odpowiednie przeszkolenie osób, które będą podpisywać e-sprawozdania finansowe. Użytkownicy muszą być świadomi, jak korzystać z narzędzi do podpisu elektronicznego, jak również rozumieć znaczenie i konsekwencje podpisywania dokumentów elektronicznych.

Bezpieczeństwo danych: Podczas pracy z e-sprawozdaniami finansowymi i podpisami elektronicznymi, niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa danych. Należy stosować odpowiednie środki ochrony, takie jak szyfrowanie danych, bezpieczne przechowywanie kluczy do podpisów elektronicznych oraz regularne aktualizacje oprogramowania.

Zgodność z przepisami: Wszystkie procesy związane z e-sprawozdaniami finansowymi muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Obejmuje to zarówno przepisy krajowe, jak i międzynarodowe, szczególnie w kontekście podpisów elektronicznych i ochrony danych osobowych.

Reasumując, podpisywanie e-sprawozdań finansowych jest procesem, który wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i narzędzi, ale również świadomości prawnej i technologicznej. Przestrzeganie zasad i procedur jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowości i legalności dokumentów finansowych przedstawianych w formie elektronicznej. W dobie cyfryzacji, umiejętność efektywnego zarządzania e-dokumentacją staje się niezbędna dla każdej nowoczesnej organizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzut na taśmę rządu: Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

REKLAMA