Niepodpisane sprawozdanie nie może zostać zatwierdzone
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o rachunkowości w sposób bezpośredni (art. 52 ust. 2) wymaga, by sprawozdanie w spółce mającej zarząd wieloosobowy podpisali wszyscy jego członkowie. W przypadku niepodpisania sprawozdania przez wszystkich członków zarządu ustawa o rachunkowości nakazuje, by osoby, które nie podpisały sprawozdania, pisemnie wyjaśniły, dlaczego nie złożyły swojego podpisu. Ma to nie tylko znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności cywilnej i karnej, ale pełni także istotną funkcję gwarancyjną. Każdy członek zarządu, gdy nie ma powodów, które to usprawiedliwiają, powinien sprawdzić rzetelność sprawozdania finansowego. Taki wymóg zwiększa pewność, że jest ono rzetelne. Dla oceny obowiązku podpisania sprawozdania finansowego przez wszystkich członków zarządu nie ma znaczenia fakt, że prezes zarządu jest uprawniony do jednoosobowej reprezentacji spółki. Innymi słowy, podpisanie przez prezesa zarządu sprawozdania finansowego nie jest równoznaczne z podpisaniem go przez cały zarząd. Potwierdzenie takiego stanowiska można odnaleźć w wyroku Sądu Najwyższego z 10 lutego 2012 r. (sygn. akt II CSK 350/11).
REKLAMA
Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
W tym samym wyroku Sąd Najwyższy stwierdził, że uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, które nie spełnia warunków z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, może wiązać się z możliwością wytoczenia spółce powództwa z art. 252 Kodeksu spółek handlowych o stwierdzenie nieważności uchwały ją zatwierdzającej.
Uchwała zgromadzenia wspólników zatwierdzająca sprawozdanie finansowe spółki, które nie spełnia wymogów przewidzianych w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jako sprzeczna z bezwzględnie wiążącym przepisem ustawy może zostać skutecznie zaskarżona na warunkach określonych w art. 252 k.s.h.
Biegły rewident partnerem i doradcą przedsiębiorcy
Uchylenie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego pociąga za sobą również konieczność uchylenia uchwały w sprawie podziału wyniku finansowego wypracowanego przez spółkę. Uchwała o podziale zysku (pokryciu straty) może bowiem zostać podjęta dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrachunkowy.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy niepodpisane roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat