Kiedy dokonać odpisów aktualizujących należności
REKLAMA
REKLAMA
Należności wycenia się w księgach rachunkowych nie rzadziej niż na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności (art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości).
REKLAMA
Wartość należności, których ściągalność jest wątpliwa, aktualizuje się poprzez dokonanie odpisu aktualizującego, zgodnie z art. 35b uor.
Należności wątpliwe to należności kwestionowane przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, a według oceny sytuacji majątkowej i finansowej dłużnika spłata należności w umownej kwocie nie jest prawdopodobna. Przedstawiając kwestię należności, trzeba jednak mieć także na uwadze należności przedawnione, umorzone i nieściągalne.
UWAGA!
Jeśli niezapłacona należność uległa przedawnieniu, została umorzona lub uznana za nieściągalną, to nie tworzy się na nią odpisu aktualizującego. Zaistnienie tych przesłanek jest podstawą do definitywnego wyksięgowania niezapłaconej należności z ksiąg rachunkowych i ujęcia jej w pozostałych kosztach operacyjnych (lub kosztach finansowych).
Czytaj więcej w artykule: "Kiedy dokonać odpisów aktualizujących należności" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat