REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebne jest podejście systemowe, polegające na przesunięciu terminów dla wszystkich podatników

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Organizacja skupiająca przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami
Potrzebne jest podejście systemowe, polegające na przesunięciu terminów dla wszystkich podatników - wywiad z prof. Stanisławem Hońko, wiceprezesem SKwP
Potrzebne jest podejście systemowe, polegające na przesunięciu terminów dla wszystkich podatników - wywiad z prof. Stanisławem Hońko, wiceprezesem SKwP

REKLAMA

REKLAMA

Uważamy, że potrzebne jest podejście systemowe, polegające na przesunięciu terminów dla wszystkich podatników. Niestety nie możemy podać konkretnej daty przesunięcia tych terminów, ponieważ nie wiemy jak długo utrzyma się paraliż związany z koronawirusem. Dlatego zaproponowaliśmy, aby terminy te zostały przesunięte na 30 dzień od dnia otwarcia żłobków, przedszkoli i szkół - powiedział prof. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w wywiadzie dla Infor.pl.

Stanisław Hońko, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, prezes Oddziału Okręgowego SKwP w Szczecinie, doradca podatkowy.

Autopromocja

Adam Kuchta, Infor.pl: W dniu 12 marca br. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce skierowało list do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Finansów, Ministra Rozwoju, Marszałka Sejmu RP i Marszałka Senatu RP o odroczenie terminów składania m.in. wszelkich deklaracji i zeznań podatkowych, obowiązkowych informacji, a także sporządzania i podpisywania sprawozdań finansowych. O jakie konkretnie rozwiązania wnioskuje SKwP? Które terminy są najbardziej zagrożone?

Prof. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce:  Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystąpiło do władz z wnioskiem o odroczenie terminów, których dotrzymanie może być w obecnych warunkach niemożliwe. Chodzi w szczególności o dwie daty – 25 marca 2020 r., kiedy mija m.in. termin składania deklaracji VAT i przesyłania JPK, a także o 31 marca 2020 r., do kiedy m.in. należy sporządzić i podpisać sprawozdania finansowe, przesłać deklaracje CIT-8 czy deklaracje w zakresie schematów podatkowych (MDR). Tę inicjatywę poprzedziły liczne głosy księgowych kierowane bezpośrednio do SKwP lub zamieszczane w mediach społecznościowych prowadzonych przez nasze oddziały. Znakomita większość księgowych to kobiety, część z nich musi pozostać w domach ze względu na opiekę nad dziećmi z powodu zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. Poza tym księgowi są osobami odpowiedzialnymi i nie chcą swoją aktywnością zawodową w miejscu pracy przyczyniać się do rozprzestrzeniania pandemii.

Zobacz: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wnioskuje do rządu o odroczenie terminów podatkowych i sprawozdawczych

W jakim trybie prawnym, jak szybko i na jaki okres czasu należałoby wprowadzić zaproponowane odroczenia terminów podatkowych i sprawozdawczych, by skutecznie zapobiec negatywnym skutkom finansowym i prawnym w przedsiębiorstwach, wynikającym z niedopełnienia obowiązków?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja jest nadzwyczajna, stąd również działania powinny być nadzwyczajne. Proponujemy poszerzenie specustawy z 2 marca 2020 r. o postulaty środowiska księgowych. Rząd na swoich stronach informuje, że przedsiębiorcy będą mogli występować o przyznanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty, umorzenia zaległości podatkowych itp.). Doceniamy wolę indywidualnej współpracy z przedsiębiorcami, uważamy jednak, że podejście systemowe, polegające na przesunięciu terminów dla wszystkich podatników ułatwi działanie obu stronom. Niestety nie możemy podać konkretnej daty przesunięcia tych terminów, ponieważ nie wiemy jak długo utrzyma się paraliż związany z koronawirusem. Dlatego zaproponowaliśmy, aby terminy te zostały przesunięte na 30 dzień od dnia otwarcia żłobków, przedszkoli i szkół. Automatycznie należałoby przedłużyć termin zatwierdzania sprawozdania finansowego na 90 dni od tej daty. Jesteśmy przekonani, że tylko natychmiastowa reakcja władz pozwoli przedsiębiorcom uniknąć negatywnych skutków pandemii.

Zobacz: Udogodnienia podatkowe dla firm w związku z koronawirusem

Wspomniał Pan, że w działach finansowo-księgowych większości jednostek oraz w biurach rachunkowych, obsługujących rachunkowość i finanse firm, pracują głównie kobiety – matki, które będą zmuszone w obecnej kryzysowej sytuacji pozostać z dziećmi w domach. Czy w związku z tym firmom grozi czasowy paraliż w zakresie obsługi finansowo-księgowej? Jak firmy powinny sobie z tym radzić? Jakie miałby Pan dla nich wskazówki na ten trudny czas?

Księgowi mogą wiele czynności wykonać zdalnie, ale z pewnością będzie to utrudnienie dla wielu firm. Sądzę, że łatwiej będzie zapewnić ciągłość obsługi finansowo-księgowej w jednostkach stosujących zaawansowane narzędzia informatyczne oraz dysponujących sprawnie działającym systemem elektronicznego obiegu dokumentów. Wszędzie tam, gdzie dokumenty występują w postaci papierowej trudno będzie o efektywną pracę zdalną. Obawiam się również, że nawet przy doskonałym zapleczu informatycznym, praca zdalna może być kłopotliwa, gdy księgowa zostanie w domu z dziećmi… Wówczas zostaje nocna zmiana.

Czy obok wydłużenia terminów przewidzianych w prawie podatkowym, słuszne byłoby również odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie?

Oba rozwiązania są korzystne – i dla księgowych i przedsiębiorców. Myślę jednak, że nie powinny być stosowane równolegle. Lepszym rozwiązaniem byłoby przesunięcie terminów, o których SKwP pisze w liście, a odstąpienie od wymierzania kar mogłoby być stosowane indywidualnie. To wydaje się prostsze do zorganizowania.

Kiedy możemy spodziewać się reakcji rządu na apel SKwP? Jak Pana zdaniem powinien zareagować? Tym bardziej, że podobny apel (również 12 marca br.) skierowała także Krajowa Rada Doradców Podatkowych.

Wierzę, że nasz apel nie pozostanie bez odpowiedzi. Rozumiemy, że w obecnej sytuacji rząd ma wiele pilnych spraw i trudno byłoby oczekiwać gotowych zapisów specustawy w ciągu kilku dni. Na razie wystarczająca byłaby deklaracja rządu o woli uwzględnienia uwag środowiska polskich księgowych i doradców podatkowych. To z pewnością uspokoiłoby księgowych, a spokój jest obecnie na wagę złota.

Zobacz: Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych

Dziękuję uprzejmie za rozmowę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA