REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy tradycyjna księgowość odchodzi do lamusa?

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Księgowość online zamiast tradycyjnej księgowości
Księgowość online zamiast tradycyjnej księgowości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość. Większa kontrola nad finansami przedsiębiorstwa, a także swoboda wynikająca z braku uzależnienia od biura księgowego – to niewątpliwie jedne w wielu zalet, jakie dają aplikacje sieciowe. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej firm rezygnuje z tradycyjnej formy prowadzenia księgowości na rzecz rozwiązań online.

Księgowość online zamiast tradycyjnej księgowości

Chęć zwiększenia kontroli nad finansami przedsiębiorstwa oraz zmniejszenie kosztów działalności to najczęstsze przyczyny przeniesienia tradycyjnej księgowości (tj. zewnętrznego biura księgowego) do wybranego systemu online. Warto jednak pamiętać, że decyzja o samodzielnym prowadzeniu księgowości zależy od kilku czynników - przede wszystkim od rodzaju księgowości.  Metoda uproszczona może przyjąć formę karty podatkowej (dotyczy jedynie konkretnych zawodów), ryczałtu (czyli ewidencji przychodów) czy wreszcie KPiR (Książki przychodów i rozchodów). Do prowadzenie tej ostatniej zobowiązane są wszystkie podmioty rozliczające się według skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym oraz takie, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w roku poprzednim nie przekroczyły 2.000.000 euro. Firmy przekraczające powyższe limity lub spółki kapitałowe prawa handlowego (spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz spółki osobowe prawa handlowego (spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne) są zobowiązane do prowadzenie księgowości w formie pełnej, czyli Ksiąg Handlowych.

REKLAMA

Autopromocja

Samodzielna księgowość? Nie taki diabeł straszny!

Obecnie na rynku dostępnych jest szereg aplikacji internetowych, które z reguły nastawione są  na ich samodzielne prowadzenie. Większość cechuje prostota interfejsu oraz duża liczba materiałów szkoleniowych. Przy wyborze jednej z nich warto zwrócić uwagę na jej przydatność pod kątem specyfiki naszej działalności oraz oferowanego przez nią zasobu funkcjonalności.

– Tylko kilka ofert na rynku oferuje możliwość samodzielnego prowadzenie księgowości zarówno w formie ryczałtu, KPiR, jak i Ksiąg Handlowych. Potencjalny użytkownik odnajdzie w nich między innymi takie pomoce, jak podręczniki czy filmy instruktażowe, a także ściągi i kalendarze obowiązków księgowych – mówi Teresa Warska, ekspert ds. księgowości w Systim.

Najbardziej zaawansowane programy - pod warstwą uproszczeń i formularzy, pozwalających na proste wykonywanie księgowań - zawierają także kompletny komponent księgowy, dzięki czemu mogą z niego korzystać również osoby z wieloletnim doświadczeniem na tym polu. Większość z aplikacji posiada również moduł fakturowania, przez co nie trzeba posiadać dodatkowego narzędzia do wystawiania faktur.

Księgowość internetowa

REKLAMA

Głównymi zaletami tego typu programów jest to, że działają one całkowicie online. Oznacza to, że dostęp do systemu oraz kontrolę nad księgowością firmy można mieć przez całą dobę z każdego miejsca na świecie - wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu i przeglądarki internetowej –przekonuje Teresa Warska. Korzyści jest oczywiście znacznie więcej. Takie programy to dziś wirtualne centrum zarządzania przedsiębiorstwem. Możliwość administrowania systemem magazynowym czy funkcja związana z kadrami i płacami to tylko część dostępnych modułów – wylicza Teresa Warska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To, co wyróżnia aplikacje sieciowe na tle księgowości tradycyjnej, to również łatwy i szybki dostęp do wszystkich archiwalnych rozliczeń czy raportów - uporządkowanych tematycznie i chronologicznie. Utrzymywany w ten sposób porządek gwarantuje łatwą weryfikację, które dokumenty zostały już wysłane do rozliczenia, a których jeszcze brakuje. Kolejną, niewątpliwą zaletą takich systemów jest możliwość ich łatwej integracji z innymi narzędziami online. Aplikacje tego typu świetnie się sprawdzą w przypadku start-upów, których działalność opiera się na platformach e-commerce, czyli sprzedaży internetowej.

Księgowość internetowa to przede wszystkim oszczędność kosztów w porównaniu z tradycyjną formą. W większości biur rachunkowych miesięczny koszt obsługi uzależniony jest od ilości dokumentów potwierdzających sprzedaż lub zakup, czyli faktur sprzedażowych i kosztowych, a także rachunków. W przypadku przedsiębiorstw, wystawiają dużą ilość takich dokumentów, koszt obsługi przez biuro rachunkowe mógłby być bardzo duży, nawet w przypadku relatywnie małych obrotów. Tymczasem koszt księgowości internetowej jest zazwyczaj stały, bez względu na liczbę dokumentów.

Automatyzacja procesów księgowych

Elementem w największym stopniu pozwalającym na samodzielne prowadzenie księgowości oraz receptą na oszczędność zarówno czasu, jak i zasobów w księgowości jest jej automatyzacja. W praktyce związane jest to z samoczynnym generowaniem zapisów księgowych w momencie wystawienia dokumentu powiązanego z tym zapisem. Oznacza to, że w momencie dodania do programu np. faktury sprzedażowej czy listy płac, system automatycznie tworzy dokument księgowy na jej podstawie.

Czy zatem zmierzch księgowości tradycyjnej jest bliski? Wielce wątpliwe. Trzeba pamiętać, że wielu przedsiębiorców nie porusza się biegle po Internecie, dlatego nie czują się oni na siłach, żeby prowadzić księgowość online. W przypadku korzystania z aplikacji sieciowych konieczne jest m.in. regularne zapoznawanie się z bieżącymi przepisami. W przeciwnym razie łatwo popełnić nawet niewielki błąd, który w ostatecznym rozrachunku przyniesie negatywne konsekwencje, nie tylko finansowe. Jak twierdzi Teresa Warska, przy szerszej skali działalności biznesu wielu przedsiębiorców zwyczajnie nie ma czasu, żeby się tym zajmować, gdyż generowanych dokumentów jest po prostu za dużo. – Nie oszukujmy się. W większych firmach zatrudnienie księgowego na etat lub korzystanie z usług zewnętrznego biura księgowa jest po prostu niezbędne. Ponadto wielu przedsiębiorcom zależy na stałym kontakcie z księgowym, traktując go bardziej w kategoriach eksperta i konsultanta w zakresie prawa podatkowego – dodaje.

Księgowość online - dla kogo?

Wydaje się, ze księgowość online to świetne rozwiązanie dla małych i średnich firm czy organizacji non-profit, szukających oszczędności, a przy tym nie bojących się nowinek technologicznych. Posiadając podstawową wiedzę w zakresie księgowości oraz wystarczająco dużo czasu na samodzielne rozliczanie się z ZUS lub Urzędem Skarbowym, dostępne na rynku aplikacje ułatwią nam życie. Przy dynamicznym rozwoju oraz wzroście firmy i jej działalności, konieczność przejścia na tradycyjną formę prędzej czy później stanie się faktem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA