REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunkowość zarządcza w administrowaniu spółkami energetycznymi

Rachunkowość zarządcza w administrowaniu spółkami energetycznymi
Rachunkowość zarządcza w administrowaniu spółkami energetycznymi
Orlen

REKLAMA

REKLAMA

O roli rachunkowości zarządczej w administrowaniu publicznymi i prywatnymi spółkami energetycznymi, a także o korzyściach jakie płyną ze stosowania opracowanych przez CIMA i AICPA Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej (GMAP) dyskutowali uczestnicy spotkania reprezentujący polski sektor energetyczny.

Polecamy: Controlling i Rachunkowość Zarządcza – prenumerata

REKLAMA

Autopromocja

Uczestnicy debaty, zorganizowanej z inicjatywy Instytutu CIMA, omówili także m.in. konieczność usprawnienia procesu decyzyjnego wewnątrz przedsiębiorstw, pozwalającą na uzyskanie przewagi konkurencyjnej nad innymi przedstawicielami branży.

W spotkaniu, które odbyło się 23 maja, uczestniczyli m.in. Jan Kowalczyk – ekspert polskiego sektora energetycznego i Emil Wojtowicz – CFO, Board Member, CFO, PGE. Do dyskusji włączyli się również: Urban Władysław Stanley (Member of the Audit Committee, Unipetrol), Marian Ber (Member of the Supervising Board; Silesia Energy Group), Marek Wadowski (Vicepresident of the Board, CFO, TAURON),  Grzegorz Rebajn (Director Finance and Administration at CZH SA), Krzysztof Opaliński  (Energia dla firm sp. z o.o / Fines SA head of supervisory board / Investor) oraz Paweł Kossecki (Independent financial consultant). Debatę prowadził specjalizujący się w tematyce sektora energetycznego reprezentant CIMA – Andrew Miskin, FCMA, CGMA.

Pierwszy standard z zakresu rachunkowości zarządczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spotkanie pozwoliło stronie publicznej i prywatnej omówić strategie rozwiązywania problemów w spółkach energetycznych, główne blokady decyzyjne i przyczyny ich występowania. Wśród kluczowych tematów poruszanych podczas wydarzenia znalazły się m.in. konieczność usprawnienia procesu decyzyjnego wewnątrz spółek, potrzeba stworzenia jednolitych zasad komunikacji czy włączenie w system sprawozdań finansowych pomijanych dotąd czynników, takich jak np. zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych.

- Z dyskusji wynika, że główne problemy, z którymi stykają się reprezentanci sektora energetycznego, wynikają z braku ogólnosektorowych standardów, którymi kierowaliby się specjaliści, niezależnie od przynależności do spółki. Dlatego tak ważne jest, żeby działy finansowe przyjęły ustandaryzowane zasady działalności operacyjnej. Mam na myśli ujednolicony sposób raportowania, biorący pod uwagę czynniki również pozafinansowe, jak np. reputacja spółki  – komentuje Jakub Bejnarowicz, Szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej.

Uczestnicy dyskusji poruszyli również temat Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej, które stają się nowym standardem w środowisku finansowym. Andrew Miskin, aktualny prezydent CIMA, podkreślił, że zanim CIMA i AICPA opracowały GMAP, z badań przeprowadzonych w firmach z różnych części świata wyniknęło, że nie tylko poszczególne przedsiębiorstwa rozumieją i stosują rachunkowość zarządczą w inny sposób – różnice w jej stosowaniu występują nawet w obrębie departamentów tej samej firmy. W wyniku takich rozbieżności biznes musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Odpowiedzią na tę sytuację jest jednak wdrożenie GMAP.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej

- Zwłaszcza w aktualnym, zmiennym otoczeniu biznesowym stosowanie jednakowych standardów rachunkowości zarządczej może stanowić nieocenioną pomoc w przypadku przedsiębiorstw z polskiego sektora energetycznego – podsumował Andrew Miskin.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości


Uczestnicy dyskusji zwracali także uwagę na konieczność uzyskiwania i przekazywanie istotnych informacji, tworzenia wartości czy budowania zaufania wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Omówione zostały również aspekty związane z wartością, jaką specjaliści z zakresu rachunkowości zarządczej wnoszą do organizacji funkcjonujących w obrębie branży energetycznej.

- Kwalifikacja CIMA pozwala spojrzeć z dystansem na codzienne wyzwania w dynamicznie ewoluującym środowisku biznesowym. W porównaniu do takich programów, jak np. MBA, studia CIMA cechuje większa wszechstronność i  zasób narzędzi niezbędnych do osiągnięcia sukcesu – utrzymywał Marek Wadowski, CFO, TAURON.

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z rachunkowości zarządczej

Podczas debaty poruszono także temat różnic między amerykańskim US GAAP i IFRS na przykładzie wskaźnika EBITDA, który – mimo niekwestionowanej miarodajności – został w Stanach Zjednoczonych zakazany. Dlaczego?

- To szalenie ważny przykład w kontekście tej dyskusji. Pięćset największych firm operujących na terenie USA posiadało aż 214 różnych definicji EBITDA. Oczywistym jest, że generowało to chaos i niepotrzebne wyzwania – wyjaśnił Stan Urban CPA, CGMA, Member of the Audit Committee, Unipetrol. – W świetle najnowszych informacji o zacieśnieniu współpracy między Instytutem CIMA a amerykańskim stowarzyszeniem AICPA, zagadnienie to zasługuje na wyjątkową uwagę.

Profesjonaliści z księgowości i rachunkowości zarządczej zacieśniają współpracę

Więcej informacji na temat Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej znajduje się na stronie: http://www.cimaglobal.com/About-us/The-Global-Management-Accounting-Principles/ .

Autopromocja
Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA
Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

Ryczałt 2025 (od przychodów ewidencjonowanych): limity, stawki, najem prywatny, działalność gospodarcza

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2025 r.? Jakie stawki ryczałtu obowiązywać będą w przyszłym roku?

Limity podatkowe 2025: Kto będzie małym podatnikiem PIT, CIT i VAT?

Znamy już limity podatkowe na 2025 rok. Kto skorzysta ze statusu małego podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)? Jaki limit będzie obowiązywał dla małych podatników w VAT?

Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jakie skutki prawne upływu tego terminu? Kary, przedawnienie

W ostatnim czasie wiele się mówi o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Zwolennikami doktryny „work-life-balans” nie są już tylko pracownicy, ale coraz częściej przekonują się do niej również pracodawcy, oferując co rusz nowe przywileje swoim współpracownikom. Jednym, nierzadko spotykanym jest udzielenie pracownikom dodatkowych, płatnych dni wolnych np. z okazji urodzin. Jest to jednak dobrowolność zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Przywilejem pracownika, który z pewnością pomoże zachować równowagę w życiu, jest urlop wypoczynkowy. Udzielenie go jest jednym z obowiązków pracodawcy, którego nieprzestrzeganie podlega karze grzywny. 

REKLAMA

Które firmy płacą największy CIT? Orlen już nie jest liderem - zapłacił tylko 1,38 mld zł, rok wcześniej było to 4,37 mld zł

Orlen dopiero na trzecim miejscu. Tym razem to banki zdominowały listę największych indywidualnych podatników CIT w 2023 r. W pierwszej dziesiątce największych podatników znalazło się siedem banków m.in. Pekao, Santander Bank Polska, czy ING BSK.

Stopy procentowe NBP 2024: bez zmian w październiku. Prezes Glapiński: obniżka stóp najwcześniej w II kw. 2025 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 października 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków i ekonomistów. Wydaje się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie cykl obniżek stóp procentowych w II kw. 2025 r. Tak wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego z comiesięcznej konferencji prasowej, która odbyła się 3 października 2024 r.

Jakie są limity dla ryczałtu na 2025 rok? Kwoty ważne dla podatników

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2025 roku będą mogli opłacać podatnicy, których przychody w bieżącym roku nie przekroczą kwoty 8 569 200 zł. Natomiast prawo do kwartalnego rozliczenia ryczałtu w przyszłym roku będą mieli podatnicy, których przychody nie przekroczą kwoty 856 920 zł.

Jaki jest limit dla jednorazowej amortyzacji w 2025 roku? Kwota limitu wynosi 214.000 zł

Jednorazowa amortyzacja w 2025 r. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od niektórych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (do wysokości 50 000 euro) mogą dokonywać podatnicy PIT i CIT posiadający status małego podatnika i podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą. Limit ten na 2025 r., po przeliczeniu według średniego kursu euro z 1 października br., wynosi 214.000 zł.

REKLAMA

Podwyżki akcyzy w 2025 r. i kolejnych latach. Droższe będą: papierosy, wyroby nowatorskie, płyn do papierosów elektronicznych, tytoń, cygara i cygaretki

W dniu 1 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, przedłożony przez Ministra Finansów. Zwiększone zostaną od marca 2025 roku stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie (podgrzewane wyroby tytoniowe) oraz płyn do papierosów elektronicznych. Nowe stawki akcyzy mają przede wszystkim ograniczyć konsumpcję wyrobów tytoniowych i ich substytutów, szczególnie przez osoby nieletnie.

JPK CIT od 2025 roku: nowe obowiązki podatników. JPK-KR-PD, JPK-ST

Minister Finansów wydał 16 sierpnia 2024 r. rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Jest to tzw. rozporządzenie w sprawie JPK CIT. Jako pierwsze (od 2025 roku) nowymi obowiązkami zostaną obciążone podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe. A od 2026 roku pozostali podatnicy CIT.

REKLAMA