REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunkowość zarządcza w administrowaniu spółkami energetycznymi

Rachunkowość zarządcza w administrowaniu spółkami energetycznymi
Rachunkowość zarządcza w administrowaniu spółkami energetycznymi
Orlen

REKLAMA

REKLAMA

O roli rachunkowości zarządczej w administrowaniu publicznymi i prywatnymi spółkami energetycznymi, a także o korzyściach jakie płyną ze stosowania opracowanych przez CIMA i AICPA Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej (GMAP) dyskutowali uczestnicy spotkania reprezentujący polski sektor energetyczny.

Polecamy: Controlling i Rachunkowość Zarządcza – prenumerata

Autopromocja

Uczestnicy debaty, zorganizowanej z inicjatywy Instytutu CIMA, omówili także m.in. konieczność usprawnienia procesu decyzyjnego wewnątrz przedsiębiorstw, pozwalającą na uzyskanie przewagi konkurencyjnej nad innymi przedstawicielami branży.

W spotkaniu, które odbyło się 23 maja, uczestniczyli m.in. Jan Kowalczyk – ekspert polskiego sektora energetycznego i Emil Wojtowicz – CFO, Board Member, CFO, PGE. Do dyskusji włączyli się również: Urban Władysław Stanley (Member of the Audit Committee, Unipetrol), Marian Ber (Member of the Supervising Board; Silesia Energy Group), Marek Wadowski (Vicepresident of the Board, CFO, TAURON),  Grzegorz Rebajn (Director Finance and Administration at CZH SA), Krzysztof Opaliński  (Energia dla firm sp. z o.o / Fines SA head of supervisory board / Investor) oraz Paweł Kossecki (Independent financial consultant). Debatę prowadził specjalizujący się w tematyce sektora energetycznego reprezentant CIMA – Andrew Miskin, FCMA, CGMA.

Pierwszy standard z zakresu rachunkowości zarządczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spotkanie pozwoliło stronie publicznej i prywatnej omówić strategie rozwiązywania problemów w spółkach energetycznych, główne blokady decyzyjne i przyczyny ich występowania. Wśród kluczowych tematów poruszanych podczas wydarzenia znalazły się m.in. konieczność usprawnienia procesu decyzyjnego wewnątrz spółek, potrzeba stworzenia jednolitych zasad komunikacji czy włączenie w system sprawozdań finansowych pomijanych dotąd czynników, takich jak np. zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych.

- Z dyskusji wynika, że główne problemy, z którymi stykają się reprezentanci sektora energetycznego, wynikają z braku ogólnosektorowych standardów, którymi kierowaliby się specjaliści, niezależnie od przynależności do spółki. Dlatego tak ważne jest, żeby działy finansowe przyjęły ustandaryzowane zasady działalności operacyjnej. Mam na myśli ujednolicony sposób raportowania, biorący pod uwagę czynniki również pozafinansowe, jak np. reputacja spółki  – komentuje Jakub Bejnarowicz, Szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej.

Uczestnicy dyskusji poruszyli również temat Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej, które stają się nowym standardem w środowisku finansowym. Andrew Miskin, aktualny prezydent CIMA, podkreślił, że zanim CIMA i AICPA opracowały GMAP, z badań przeprowadzonych w firmach z różnych części świata wyniknęło, że nie tylko poszczególne przedsiębiorstwa rozumieją i stosują rachunkowość zarządczą w inny sposób – różnice w jej stosowaniu występują nawet w obrębie departamentów tej samej firmy. W wyniku takich rozbieżności biznes musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Odpowiedzią na tę sytuację jest jednak wdrożenie GMAP.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej

- Zwłaszcza w aktualnym, zmiennym otoczeniu biznesowym stosowanie jednakowych standardów rachunkowości zarządczej może stanowić nieocenioną pomoc w przypadku przedsiębiorstw z polskiego sektora energetycznego – podsumował Andrew Miskin.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości


Uczestnicy dyskusji zwracali także uwagę na konieczność uzyskiwania i przekazywanie istotnych informacji, tworzenia wartości czy budowania zaufania wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Omówione zostały również aspekty związane z wartością, jaką specjaliści z zakresu rachunkowości zarządczej wnoszą do organizacji funkcjonujących w obrębie branży energetycznej.

- Kwalifikacja CIMA pozwala spojrzeć z dystansem na codzienne wyzwania w dynamicznie ewoluującym środowisku biznesowym. W porównaniu do takich programów, jak np. MBA, studia CIMA cechuje większa wszechstronność i  zasób narzędzi niezbędnych do osiągnięcia sukcesu – utrzymywał Marek Wadowski, CFO, TAURON.

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z rachunkowości zarządczej

Podczas debaty poruszono także temat różnic między amerykańskim US GAAP i IFRS na przykładzie wskaźnika EBITDA, który – mimo niekwestionowanej miarodajności – został w Stanach Zjednoczonych zakazany. Dlaczego?

- To szalenie ważny przykład w kontekście tej dyskusji. Pięćset największych firm operujących na terenie USA posiadało aż 214 różnych definicji EBITDA. Oczywistym jest, że generowało to chaos i niepotrzebne wyzwania – wyjaśnił Stan Urban CPA, CGMA, Member of the Audit Committee, Unipetrol. – W świetle najnowszych informacji o zacieśnieniu współpracy między Instytutem CIMA a amerykańskim stowarzyszeniem AICPA, zagadnienie to zasługuje na wyjątkową uwagę.

Profesjonaliści z księgowości i rachunkowości zarządczej zacieśniają współpracę

Więcej informacji na temat Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej znajduje się na stronie: http://www.cimaglobal.com/About-us/The-Global-Management-Accounting-Principles/ .

Autopromocja
Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA
Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA