| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Od 2012 roku łatwiej uzyskać interpretację ogólną

Od 2012 roku łatwiej uzyskać interpretację ogólną

Od 1 stycznia 2012 roku zacznie obowiązywać nowelizacja Ordynacji podatkowej. Nowe regulacje umożliwiają występowanie podatnikom z wnioskiem do MF o wydanie interpretacji ogólnej.

Dotychczas inicjatywa w zakresie wydawania interpretacji ogólnych należała do Ministra Finansów. To MF decydował, czy i kiedy taką interpretację wydać. W konsekwencji, mimo istnienia wielu problemów i rozbieżności interpretacyjnych, MF rzadko i niechętnie decydował się na tę formę interpretowania przepisów.

 

Przykładowo - w 2011 r. wydał tylko sześć takich interpretacji. Po zmianach Minister Finansów nadal będzie wydawał interpretacje z urzędu, ale będzie miał również obowiązek wydania interpretacji ogólnej na wniosek zainteresowanego. Wydawanie interpretacji ogólnej na wniosek ma usunąć uznaniowość Ministra Finansów, który dotychczas sam decydował, która sprawa jest kontrowersyjna i czy wymaga interpretacji ogólnej.

Interpretacje ogólne stanowią istotne zabezpieczenie przed ryzykiem podatkowym dla podatników (tzn. zastosowanie się do interpretacji ogólnej nie może podatnikowi szkodzić), a jednocześnie wiąże organy podatkowe, które powinny się do takiej interpretacji stosować.

W założeniach ustawodawcy nowe regulacje mają zatem zwiększyć bezpieczeństwo podatników oraz wprowadzić pewność co do prawidłowości stosowanych przez podatników rozwiązań prawnopodatkowych. Założenia te zostały osiągnięte tylko częściowo. Mianowicie z art. 14a § 2 O.p. po nowelizacji wynika, że we wniosku o interpretację należy wskazać przykład niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takich samych stanach prawnych.

 (...)

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Ksiegowego w artykule Interpretacje ogólne 2012 - wady i zalety nowych regulacji


• art. 14a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378

• art. 9 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców - Dz.U. Nr 232, poz. 1378

Ewa Sławińska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK