| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Firma świadczy usługi analizy rynku. Usługi są świadczone w sposób ciągły i są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Czy możemy wystawiać faktury za dany miesiąc na początku następnego miesiąca? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług?

Zatem przy założeniu, że wykonywane przez Państwa usługi są usługami o charakterze ciągłym, uważa się je za wykonane w ostatnim dniu miesiąca, a wystawienie faktury dokumentującej te usługi w kolejnym miesiącu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w tym właśnie kolejnym miesiącu (nie później niż siódmego dnia kolejnego miesiąca). Przykładowo, jeżeli świadczone w sposób ciągły w sierpniu usługi analizy rynku firma udokumentuje fakturą wystawioną na początku września, obowiązek podatkowy powstanie w dniu wystawienia faktury (nie później jednak niż 7 września).


PRZYKŁAD

Firma świadczyła w sierpniu 2013 r. w sposób ciągły usługi analizy rynku. Mogła je udokumentować fakturą wystawioną nie później niż 7 września 2013 r. Jeżeli np. fakturę tę firma wystawiła 3 września 2013 r., obowiązek podatkowy powstał w tym właśnie dniu.


Jeśli usługi nie będzie można zaliczyć do usług ciągłych, to fakturę zbiorczą należy wystawić najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. Według § 9 ust. 3 rozporządzenia w sprawie faktur faktura może dokumentować kilka odrębnych usług wykonanych w trakcie jednego miesiąca, pod warunkiem że została wystawiona najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje ostatniego dnia miesiąca.


VAT 2014

W 2014 r. zmienią się zasady fakturowania oraz powstawania obowiązku podatkowego dla usług ciągłych. I tak od 1 stycznia 2014 r.:

1) faktury dokumentujące wykonywanie usług firma będzie musiała wystawiać nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu ich wykonywania (art. 106i ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.),

2) z przepisów będzie wprost wynikać, że usługi świadczone przez firmę uznaje się za wykonane z upływem okresu rozliczeniowego, w którym są świadczone, czyli z końcem miesiąca, gdy kontrahenci ustalą następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń (art. 19a ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.),

3) obowiązek podatkowy dla takich usług będzie powstawać z chwilą wykonania usługi (chyba że usługi zostaną wcześniej opłacone), a więc z końcem miesiąca ich świadczenia (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.).


PRZYKŁAD

Załóżmy, że w sierpniu 2014 r. firma będzie świadczyć w sposób ciągły usługę analizy rynku. Będzie ją mogła udokumentować fakturą wystawioną nie później niż 15 września 2014 r. Niezależnie jednak od tego, kiedy firma wystawi tę fakturę, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tej usługi powstanie 31 sierpnia 2014 r. (przy założeniu, że usługa jest rozliczana w miesięcznych, kalendarzowych okresach rozliczeniowych).

 


PODSTAWA PRAWNA:

• § 5 ust. 1 pkt 6 oraz § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428

• art. 19 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027

• art. 19a ust. 1 i 3 oraz art. 106i ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.

 

 

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK