REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy

Monika Wacikowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Święta przypadające 1 i 11 listopada obniżają wymiar czasu pracy wszystkich pracowników. W okresie rozliczeniowym obejmującym listopad 2013 r. przepracują oni o 2 dni mniej, niż gdyby tych świąt nie było. Dotyczy to wszystkich pracowników.


Ustalanie wymiaru czasu pracy


Wymiar czasu pracy pracownika obowiązujący w danym okresie rozliczeniowym ustala się, co do zasady:

Autopromocja

• mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni pracy przypadających w okresie rozliczeniowym (pamiętając, że tydzień pracy oznacza 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego), a następnie

• dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego (tzw. dni wystających poza pełne tygodnie pracy), przypadających od poniedziałku do piątku.

Wiedza wyróżnia dobrego księgowego


PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiar czasu pracy dla pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym w październiku 2013 r. wynosi 184 godziny:

40 godzin x 4 tygodnie (od 1 do 7, od 8 do 14, od 15 do 21, od 22 do 28 października) + 8 godzin x 3 dni wystające (29, 30 i 31 października) = 184 godziny.


Jeśli w danym miesiącu przypada święto, należy z jego tytułu obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dotyczy to wszystkich świąt, które przypadają w dniach od poniedziałku do soboty. Wyjątkiem są jedynie święta przypadające w niedzielę, które nie obniżają wymiaru czasu pracy.

Elastyczna organizacja czasu pracy

Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy


PRZYKŁAD

Wymiar czasu pracy dla pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym w listopadzie 2013 r. wynosi 152 godziny:

40 godzin x 4 tygodnie (od 1 do 7, od 8 do 14, od 15 do 21, od 22 do 28 listopada) + 8 godzin x 1 dzień wystający (29 listopada) - 8 godzin x 2 święta przypadające w innych dniach niż niedziela (1 i 11 listopada) = 152 godziny.


Tak samo liczymy wymiar czasu pracy dla dłuższych niż miesięczne okresów rozliczeniowych. Tu jednak kalkulacji dokonujemy nie w odniesieniu do poszczególnych miesięcy, tylko do pełnego okresu rozliczeniowego.

Rozliczanie czasu pracy na nowych zasadach >>

Autopromocja

 


PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, w miesiącach od października do grudnia 2013 r. ma do przepracowania 496 godzin:

40 godzin x 13 tygodni pracy + 8 godzin x 1 dzień wystający - 8 godzin x 4 święta przypadające w innych dniach niż niedziela = 496 godzin.


Święta obniżą wymiar czasu pracy każdego pracownika


Wymiar czasu pracy to nic innego jak liczba godzin, którą pracodawca powinien i może zaplanować pracownikowi do przepracowania w obowiązującym go okresie rozliczeniowym. Dlatego też wymiar czasu pracy jest dla wszystkich pracowników taki sam, bez względu na obowiązujący ich system czasu pracy czy organizację pracy. Taki sam będzie dla pracowników świadczących pracę w systemie podstawowym, jak też równoważnym czy jakimkolwiek innym, a ponadto będzie on taki sam dla pracowników wykonujących pracę od poniedziałku do piątku, jak również od poniedziałku do niedzieli, zgodnie z obowiązującymi harmonogramami czasu pracy, czy też w organizacji zmianowej.

Ruchomy czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy

Ustalając wymiar czasu pracy w miesiącach lub okresach rozliczeniowych, w których występują święta, pracodawca nie powinien zajmować się również tym, czy jego pracownicy wykonują pracę w święta, czy też mają te święta wolne od pracy. Nie ma to bowiem znaczenia. Bez względu na to, czy którekolwiek ze świąt listopadowych ma być dla pracownika dniem pracy czy dniem wolnym, obniża ono jego wymiar czasu pracy - każde o 8 godzin. Nadal bowiem obowiązuje zasada, że wszyscy pracownicy mają do przepracowania taką samą liczbę godzin w okresie rozliczeniowym, nawet jeśli niektórzy z nich wykonują pracę w święta, a inni tylko w tzw. czarne dni kalendarzowe.

Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Jak święta przypadające w listopadzie 2013 r. wpływają na wymiar czasu pracy" >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  REKLAMA