reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach faktury

Jak naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach faktury

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych określa zasady pobierania i wysokość odsetek od zaległości w płatnościach. Dowiedz się, w jaki sposób należy prawidłowo naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach za wystawione faktury.


Jakie są terminy zapłaty i wysokość odsetek od zaległości w transakcjach handlowych


Ustawa wprowadziła maksymalny termin zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami wynoszący 60 dni od dnia doręczenia faktury dłużnikowi. Zasadniczo nie jest możliwe wydłużanie tego terminu. Strony mogą jednak między sobą ustalić krótsze terminy płatności. Gdy termin płatności nie został ustalony przez strony w umowie i nie został wyznaczony na fakturze, wierzyciel może go wyznaczyć dłużnikowi w pisemnym wezwaniu do zapłaty, przy czym termin ten nie może być wówczas wcześniejszy niż dzień doręczenia dłużnikowi tego wezwania.

Postępowanie podatkowe - terminy załatwiania spraw

W przypadkach wyjątkowych i szczególnie uzasadnionych możliwe jest wydłużenie maksymalnego 60-dniowego terminu płatności, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

• zostanie to uzgodnione w umowie między przedsiębiorcami (nie można zatem skutecznie dokonać przedłużenia terminu, jeżeli znalazłoby to odzwierciedlenie wyłącznie w treści faktury VAT czy rachunku),

• nie będzie to sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem umowy,

• nie będzie to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,

• będzie to obiektywnie uzasadnione.


UWAGA!

Stosowanie terminów płatności dłuższych niż maksymalne (60 dni) nie może być nigdy krzywdzące dla wierzyciela. Narzucenie terminu płatności dłuższego niż maksymalny przez podmiot wykorzystujący swoją dominującą pozycję na rynku (np. duża sieć handlowa, market) będzie zawsze nieważne.

Kiedy i jak ustalić wysokość odsetek za zwłokę


PRZYKŁAD

Stefan Iksiński, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą Firma Produkcyjna PLANTACJA Stefan Iksiński, zawarł umowę ze spółką AGRO, właścicielem krajowej sieci handlowej ZIELONA KRZEWINKA, na dostawę sadzonek roślin ozdobnych. W umowie tej ustalono dłuższy termin zapłaty niż 60 dni, tj. 90 dni.

Zważywszy, że spółka AGRO ma dominującą pozycję na rynku, ustalenia w zakresie 90-dniowego terminu płatności są krzywdzące dla Firmy PLANTACJA. Dlatego pan Iksiński po dostarczeniu umówionego towaru może zacząć naliczać odsetki od przeterminowanej płatności jak za zwłokę od zaległości podatkowych już po 60, a nie dopiero po 90 dniach.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi158.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Dramowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama