reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Ewidencja na kasie fiskalnej u pośrednika

Ewidencja na kasie fiskalnej u pośrednika

Zdarza się, że zleceniodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących i zleca wykonywanie sprzedaży innemu podmiotowi (pośrednikowi), prowadzącemu już kasy fiskalne. W takim przypadku obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej zostanie spełniony z wykorzystaniem kasy własnej zleceniobiorcy. Zleceniobiorca ewidencjonuje wtedy na kasie własnej zarówno sprzedaż własną, jak i sprzedaż zleceniodawcy.

Pośrednik ewidencjonuje na kasie fiskalnej - pytanie podatnika

 

Z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363) wynika, że podatnik, który ma obowiązek prowadzenia ewidencji, zlecając wykonywanie sprzedaży innemu podmiotowi (np. pośrednikowi), przekazuje kasę powierzoną lub zobowiązuje go do prowadzenia ewidencji na swoją rzecz lub w swoim imieniu przy zastosowaniu kasy własnej tego podmiotu.

W przypadku gdy pośrednik obowiązany jest również do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, ewidencjonuje na potrzeby obliczenia osiąganego przez siebie obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej i prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

W praktyce stosowanie tego przepisu nasuwa następujące wątpliwości:

1)   Czy pośrednik (zleceniobiorca), który dotychczas nie stosował kasy fiskalnej, do limitu zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania powinien wliczać tylko obrót ze sprzedaży własnej, czy także obrót ze sprzedaży dokonywanej na rzecz lub w imieniu zleceniodawcy? Czy odpowiedź na powyższe pytanie zależy od faktu, że sprzedaż na rzecz podatnika jest ewidencjonowana na własnej kasie innego podmiotu lub też powierzonej?

2)    Czy w przypadku, gdy zleceniodawca nie jest zobowiązany do stosowania kasy fiskalnej, a zleca innemu podmiotowi (pośrednikowi) dokonywanie sprzedaży na swoją rzecz lub
w swoim imieniu, to:

- czy pośrednik (zleceniobiorca), który ewidencjonuje własną sprzedaż na swojej kasie, musi na niej ewidencjonować również sprzedaż zleceniodawcy?

- czy obrót ze sprzedaży zleceniodawcy, dokonywanej przez pośrednika, należy uwzględnić
w limicie zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania zleceniodawcy?

 

Ewidencja sprzedaży swojej, a także sprzedaży zleceniodawcy - odpowiedź Krajowej Informacji Podatkowej

 

Stosowanie kasy rejestrującej związane jest z realizowaniem sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Obrót pozwalający na korzystanie ze zwolnienia ze stosowania tego urządzenia (w ramach limitu obrotu przewidzianego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz. U. poz. 1382) przy ewidencjonowaniu liczony jest tylko i wyłącznie
z ww. działalności.

Adres osoby fizycznej na fakturze

Obowiązek podatkowy w VAT - zmiany od 1 stycznia 2014 r.

Sprzedaż samochodów używanych - nie będzie zwolnienia z VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz139.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama