reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

TEMAT DNIA

Urzędnicy fiskusa tropią służbowe samochody

Aktualizacja: 16.10.2009

Urzędnicy skarbowi kontrolują wykorzystywanie firmowych pojazdów w weekendy. Osoby korzystające prywatnie z aut służbowych uzyskują przychód w PIT. Podatnik, któremu udowodni się jazdę autem po pracy, musi zapłacić podatek. »

Barter w księgach rachunkowych i ewidencji podatkowej

Aktualizacja: 12.10.2009

W przypadku umowy barterowej każda ze stron traktowana jest jednocześnie jako wierzyciel oraz jako dłużnik. Jak ująć transakcje barterowe w księgach i jakie są skutki podatkowe tego typu transakcji? »

Jak zawierać umowy na czas określony

Aktualizacja: 01.10.2009

Niedawno weszły w życie nowe przepisy dotyczące zawierania umów na czas określony. Odtąd pracodawca będzie mógł wielokrotnie zatrudniać pracowników na czas określony, ale na okres maksymalnie 2 lat. »

Reprezentacja rozliczana jak reklama - zaliczenie do kosztów

Aktualizacja: 30.09.2009

Od ponad dwóch lat wydatki o charakterze reprezentacyjnym nie mogą figurować na liście kosztów uzyskania przychodów. »

Zostań Księgowym Roku

Aktualizacja: 28.09.2009

Ruszyła XI edycja konkursu Księgowy Roku. Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski. Najlepsi uczestnicy konkursu, oprócz nagród rzeczowych i prestiżu, zyskają możliwość przybliżenia się do certyfikatu na dyplomowanego księgowego wydawanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. »

Za zgubiony przez urząd PIT z nadpłatą podatnik otrzyma odsetki

Aktualizacja: 25.09.2009

Podatnik, który wysłał roczne zeznanie podatkowe pocztą i posiada kserokopię PIT wraz z potwierdzeniem nadania, nie może być posądzony o niezłożenie zeznania. »

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym

Aktualizacja: 24.09.2009

Przed nami istotne zmiany w zasadach dziedziczenia, a wszystko to za sprawą projektu nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw w zakresie prawa spadkowego. »

Czy wydatki na podwyższenie kapitału stanowią koszty podatkowe

Aktualizacja: 22.09.2009

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obecne wyroki sądowe wskazują, że jednostki mogą zaliczać tego rodzaju wydatki do kosztów podatkowych, jednak organy skarbowe są najczęściej innego zdania. »

Bezpłatna pomoc sąsiedzka nie jest opodatkowana

Aktualizacja: 18.09.2009

Osoby, które świadczą sobie nawzajem bezpłatną pomoc, np. w ramach banków czasu, nie podlegają opodatkowaniu – wyjaśniło Ministerstwo Finansów. »

Rozliczanie ryczałtu i diety w delegacji zagranicznej

Aktualizacja: 16.09.2009

Wartość diet należy ustalać w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży. Oznacza to, że przy ustalaniu diety nie ma znaczenia, że pracownik, udając się do danego kraju, przejeżdża przez inne kraje. »

Co się zmieni w VAT w 2010 r.

Aktualizacja: 16.09.2009

Od stycznia 2010 r. podatników czekają kolejne zmiany w ustawie o VAT. Na uchwalenie czeka kilka projektów. Zmiany te możemy nazwać rewolucyjnymi. Część z nich jest wymuszona przepisami unijnymi. Pozostałe są następstwem orzeczeń lub praktyki. Przedstawiamy propozycje najważniejszych zmian. »

Jak zostać dyplomowanym księgowym

Aktualizacja: 16.09.2009

Od ponad pół roku śledzimy postępy prac Stowarzyszenia Księgowych w Polsce nad certyfikacją zawodu księgowego. Na posiedzeniu 20 lipca 2009 r. Zarząd Główny SKwP podjął stosowne uchwały regulujące sprawę zawodu dyplomowanego księgowego. »

Nie tylko PIT-37 przez internet

Aktualizacja: 08.09.2009

Podatnicy będą mogli przesłać bez e-podpisu rozliczenie elektroniczne za 2009 rok nie tylko na PIT-37, ale też na innych e-formularzach. MF przewiduje, że w rozliczeniu za 2009 r. podatnicy będą mogli składać kolejne formularze PIT bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. »

Jak rozliczać zaliczki na poczet usług budowlanych

Aktualizacja: 07.09.2009

Dla usług budowlanych został przewidziany specjalny moment powstania obowiązku podatkowego. Jest to dzień otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. »

Dwa nowe zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych

Aktualizacja: 04.09.2009

Pojawiły się nowe zwolnienia w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). Z pierwszego mogą skorzystać podatnicy otrzymujący zapomogi z funduszy związkowych. Z drugiego – pracownicy otrzymujący kwoty ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, wydatkowane na cele działalności socjalnej. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama