REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek akcyzowy, Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

IFK poleca: Wniosek o zwrot akcyzy tylko do 31 sierpnia

Zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego kupionego na potrzeby prowadzonej produkcji rolnej przysługuje producentom rolnym, którzy zużywają olej napędowy oznaczony kodem CN od 2710 19 41 do 2710 19 49 oraz kodem CN 3824 90 91. Wnioski o zwrot akcyzy producenci rolni składają dwa razy do roku. W terminie od 1 do 31 sierpnia 2015 r. mogą to zrobić po raz drugi w tym roku. Zwrot przysługuje od zakupu oleju w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2015 r.

Zmiany w akcyzie od 2016 roku - trwają prace w Sejmie

Z powodu zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek projekt zmian w ustawie o akcyzie, który przewiduje ułatwienia dla firm, ale zarazem ma ukrócić nieprawidłowości w obrocie suszem tytoniowym, ponownie trafi do sejmowej komisji finansów publicznych.

Zwrot części akcyzy dla zakładów energochłonnych od 2016 r.

Rząd opowiedział się za autopoprawką do projektu nowelizacji ustawy o akcyzie, która przewiduje zwrot części zapłaconej przez zakłady energochłonne akcyzy od wykorzystywanej przez nie energii elektrycznej. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Ułatwienia dla firm w zakresie podatku akcyzowego od 1 stycznia 2016 r.

Rządowy projekt zmian ustawy o akcyzie, który przewiduje ułatwienia dla firm, ale zarazem ma ukrócić nieprawidłowości w obrocie suszem tytoniowym, trafił do dalszych prac do komisji finansów publicznych. Planowany termin wejścia w życie proponowanych zmian to 1 stycznia 2016 r.

Wysokość akcyzy a pojemność silnika

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość podatku akcyzowego od pojazdów zależy od pojemności ich silnika. Dla samochodów o pojemności silnika do 2000 cm3 podatek wynosi 3,1% wartości pojazdu, gdy samochód jest większy - pojemność silnika od 2000 cm3 podatek wynosi 18,6% wartości pojazdu. Tak wysoki podatek został ustalony na rzecz ochrony środowiska. Tłumaczy się, że pojazdy o wielkości silnika przekraczającej 2000 cm3 spalają znacznie więcej paliwa i tym samym stanowią większe zagrożenie dla środowiska.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym 2015/2016 - mniej obowiązków podatników

Zniesienie części obowiązków biurokratycznych, z których muszą wywiązywać się firmy obracające towarami obłożonymi akcyzą - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o akcyzie, którym we wtorek 26 maja 2015 r. ma zająć się rząd. Zgodnie z projektem część przepisów ma wejść w życie 30 czerwca 2015 r. a pozostałe od 1 stycznia 2016 r.

Jak skorzystać z zabezpieczenia akcyzowego złożonego przez podmiot trzeci?

Przepisy ustawy o podatku akcyzowym nakładają obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego na podmioty prowadzące określoną działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych. Okazuje się, że w pewnych wypadkach ww. podmioty mogą wykorzystać zabezpieczenie złożone przez podmiot trzeci.

Wyższa akcyza na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku

Podwyższenie akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku jest wynikiem przyjęcia przez rząd tzw. ustawy okołobudżetowej. Zawarte w ustawie postanowienia dopełniają przyszłoroczny projekt budżetu.

Zwolnienie z akcyzy alkoholu etylowego

Spółka zamierza rozpocząć produkcję wyrobu akcyzowego w postaci alkoholu etylowego, który będzie przeznaczony do produkcji leków recepturowych w aptekach. Alkohol ten będzie sprzedawany do hurtowni farmaceutycznych, które będą go dalej dystrybuować do aptek. Czy alkohol etylowy (do receptury aptecznej) sprzedawany do hurtowni farmaceutycznych jest zwolniony z akcyzy?

Akcyza na gaz od 1 listopada 2013 r.

Od 1 listopada 2013 r. Polska musi implementować postanowienia Dyrektywy Energetycznej w zakresie opodatkowania akcyzą gazu ziemnego. Czy akcyza na wyroby gazowe sprawi więcej problemów niż ta dotycząca wyrobów węglowych?

REKLAMA