reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Opłaty z tytułu nadzoru w 2020 roku wnoszone przez firmy audytorskie

Opłaty z tytułu nadzoru w 2020 roku wnoszone przez firmy audytorskie

Od 2020 roku wszystkie firmy audytorskie zobowiązane są do wnoszenia opłaty z tytułu nadzoru wyłącznie do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Wysokość stawki procentowej opłaty na 2020 r. ustalona została na poziomie 2,73 % przychodów z tytułu usług atestacyjnych oraz usług pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu. Polska Agencja Nadzoru Audytowego informuje o terminach i zasadach uiszczania opłat z tytułu nadzoru.

Zgodnie z art. 55 ustawy z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r. poz. 1421 ze zm.) firma audytorska jest obowiązana wnieść opłatę z tytułu nadzoru za dany rok kalendarzowy. Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) informuje, że począwszy od 2020 r. wszystkie firmy audytorskie zobowiązane są do wnoszenia opłaty wyłącznie do tej Agencji.

Wysokość stawki procentowej opłaty na 2020 r. ustalona została na poziomie 2,73 % przychodów z tytułu usług atestacyjnych oraz usług pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu (dalej: przychody). Stawka ta została ustalona obwieszczeniem Ministra Finansów z 28 listopada 2019 roku w sprawie wysokości stawki procentowej opłaty z tytułu nadzoru wnoszonych przez firmy audytorskie w związku z wykonywaniem usług atestacyjnych oraz usług pokrewnych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu na rok 2020 (M.P. z 2019 r. poz. 1145).

Na podstawie  § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 listopada 2019 r. w sprawie opłat z tytułu nadzoru wnoszonych przez firmy audytorskie w związku z wykonywaniem usług atestacyjnych oraz usług pokrewnych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu (Dz. U. z 2019 r. poz. 2321), firmy audytorskie wnoszą opłatę w następujących terminach:

  • do 30 kwietnia 2020 r. – w wysokości iloczynu ww. stawki procentowej oraz przychodów firmy audytorskiej osiągniętych w pierwszym kwartale;
  • do 31 lipca 2020 r. – w wysokości iloczynu ww. stawki procentowej oraz przychodów firmy audytorskiej osiągniętych w drugim kwartale;
  • do 15 października 2020 r. – w wysokości sumy iloczynów ww. stawki procentowej oraz przychodów firmy audytorskiej osiągniętych w trzecim kwartale i planowanych do osiągnięcia w czwartym kwartale danego roku kalendarzowego.

Zgodnie z art. 55 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym opłata z tytułu nadzoru nie może być mniejsza niż 20% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za poprzedni rok kalendarzowy. Prezes GUS ogłosił tą kwotę (4918,17 zł) w Komunikacie z 11 lutego 2020 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2019 r. (M.P. z 2020 r. poz. 174).

W 2020 r. obowiązuje minimalna opłata z tytułu nadzoru w wysokości 984 zł.

Minimalną opłatę wnoszą w terminie do 15 października 2020 r. firmy audytorskie, które w 2020 r. nie osiągnęły przychodów w trzech pierwszych kwartałach danego roku kalendarzowego lub wysokość opłaty obliczona jako iloczyn stawki oraz przychodów firmy audytorskiej osiągniętych (w tym prognozowanych) do końca roku, stanowi kwotę mniejszą niż 984 zł.

Za naruszenie przepisów ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym w zakresie obowiązku wniesienia opłaty, na podstawie art. 182 ust. 1 pkt 23 ustawy, firma audytorska podlega karze administracyjnej.

Od zaległości nieuiszczonej w wyznaczonym terminie nalicza się odsetki za zwłokę, zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.).

Firmy audytorskie będą wnosiły opłatę na rachunek bankowy PANA poprzez indywidualne rachunki bankowe, szczegółowe informacje w tym zakresie zostaną przekazane oddzielnym zawiadomieniem.

Ewentualne pytania można kierować na adres e-mail: oplata@pana.gov.pl

Źródło: Polska Agencja Nadzoru Audytowego (pana.gov.pl)

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama