REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebne dwa podpisy

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Upoważnienia do kontroli wydane wizytatorom jednoosobowo mogą spowodować nieważność kontroli przeprowadzonych w podmiocie audytorskim. Wynika to z decyzji ministra finansów.

W listopadzie ubiegłego roku Gazeta Prawna pisała o wątpliwościach dotyczących funkcjonowania nadzoru nad biegłymi rewidentami. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. wydawanych wizytatorom upoważnień do przeprowadzanych kontroli. GP dotarła do dwóch niedawno wydanych decyzji ministra finansów uchylających decyzje Krajowej Rady Biegłych Rewidentów o skreśleniu spółek z listy podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań, które potwierdzają nasze wątpliwości. Oznacza to m.in., że upoważnienia dla wizytatorów muszą zawierać dwa podpisy.

Autopromocja

Jedna z tych decyzji - z 21 grudnia 2007 r. - dotyczy sprawy związanej z odmową złożenia przez zarząd spółki audytorskiej podpisu pod dokumentem Pouczenie o podstawowych prawach i obowiązkach kontrolowanego, z uwagi na niezgodność treści w nim zawartych z przepisami prawa. Ponadto zakwestionowana została moc prawna upoważnienia wydanego wizytatorom przez Krajową Komisję Nadzoru (podmiot nie poddał się kontroli).

Przypomnijmy, że GP zwracała uwagę na brak przepisów, które pozwalałyby nadawać kontrolującemu - poprzez pouczenie - uprawnień m.in. do legitymowania osób, przesłuchania świadków i kontrolowanego, a także odbierania oświadczeń od osób pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 233 kodeksu karnego).

Minister finansów rozpatrując zastrzeżenia podmiotu i wydając decyzję zwrócił uwagę na brak regulacji określających możliwość stosowania przez wizytatorów formy pouczenia wraz ze skutkami wynikającymi z jego treści. Wskazał, że ani przepisy ustawy, ani Regulaminu KKN nie regulują wymogu stosowania pouczenia przy przeprowadzaniu kontroli, gdyż dla skuteczności samej kontroli nie jest ono wymagane. Oznacza to, że KKN nie dysponuje umocowaniem ustawowym do egzekwowania takich form postępowania wobec kontrolowanego podmiotu. Brak szczegółowych regulacji w art. 28 a ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie co do sposobu działania Komisji nie jest wystarczającą przesłanką, uzasadniającą wykonanie czynności prowadzących do ograniczenia praw kontrolowanych podmiotów.

Decyzja odnosi się również do drugiej kwestii. W uzasadnieniu czytamy, że dla skuteczności działań wizytatorów wymagane jest, aby upoważnienia wydawane na podstawie par 8 ust. 1 uchwały KNN były udzielone - co do formy - w sposób określony w par. 24 ust. 5 Statutu KRBR. Upoważnienie do przeprowadzania kontroli w imieniu KKN jest oświadczeniem woli w rozumieniu par. 24 ust. 5 Statutu, zgodnie z którym do składania takich oświadczeń wymagane jest współdziałanie i podpisy dwóch upoważnionych członków Komisji. Prawidłowe wydanie upoważnienia jest jednym z najważniejszych dokumentów kontroli, gdyż umożliwia jej rozpoczęcie. W konsekwencji upoważnienia wydane jednoosobowo podważają ważność kontroli, która w takiej sytuacji nie powinna wywierać negatywnych skutków dla kontrolowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

DECYZJE O PRZYWRÓCENIU

Decyzje ministra finansów uchylające decyzję Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w sprawie skreślenia z listy podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań:

• z 20 grudnia 2007 r. nr DR-1/520/167/4/SAG/07/974,

• z 21 grudnia 2007 r. DR1/ 520/166/4/SAG/07/1008.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  REKLAMA