REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebne jednolite zasady dla biegłych w Unii

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2009 roku Komisja Europejska podejmie decyzję, czy zobowiązać biegłych do stosowania Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej.

Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Rachunkowości i Usług Atestacyjnych (IAASB) pracuje nad uporządkowaniem Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF). Zadaniem tych działań (tzw. Clarity Project)jest stworzenie czytelnych standardów, a przede wszystkim jasne rozgraniczenie wymogów i zaleceń.

REKLAMA

Autopromocja

Po zakończeniu tych prac, co powinno nastąpić do końca 2008 r., Komisja Europejska podejmie decyzję o ewentualnym przyjęciu MSRF do stosowania w krajach unijnych.

Roman Seredyński, biegły rewident, prezes Europejskiego Centrum Audytu, potwierdza, że Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej są aktualnie przedmiotem intensywnych prac nad ich uporządkowaniem w celu ewentualnego przyjęcia ich do stosowania w krajach Unii Europejskiej. W Polsce w chwili obecnej biegli rewidenci badają sprawozdania finansowe w oparciu o normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta, które zostały opracowane przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.

- Warto podkreślić, że w swoich ramowych założeniach polskie normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta bazują właśnie na międzynarodowych standardach - wyjaśnia nasz rozmówca.

Ekspert podkreśla, że większość dużych przedsiębiorstw w Unii Europejskiej sporządza swoje sprawozdania finansowe w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR/MSSF), natomiast biegli rewidenci badają te sprawozdania finansowe, opierając się na wymogach zawartych w przepisach poszczególnych krajów UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Rodzi to dużą niespójność w zakresie jakości oraz porównywalności publikowanych sprawozdań finansowych - uważa Roman Seredyński. Przykładowo sprawozdania finansowe polskich oraz niemieckich spółek giełdowych są sporządzane w oparciu o te same przepisy MSR/MSSF, podczas gdy weryfikacja (audyt) tych sprawozdań finansowych odbywa się wg rożnych regulacji krajowych.

Z tego punktu widzenia wydaje się, że przyjęcia jednolitych standardów w zakresie zarówno sporządzania, jak i badania sprawozdań finansowych przez Komisję Europejską jest nieuniknione.

Z kolei Ewa Jakubczyk-Cały, biegły rewident, prezes PKF Consult, twierdzi, że 43 Dyrektywa określa, że badania sprawozdań jednostek publicznych powinny być dokonywane zgodnie z MSRF. Procedura przyjęcia międzynarodowych standardów do stosowania nastąpi rozporządzeniem Komisji Europejskiej.

- Zakres rewizji określony krajowymi normami wykonywania zawodu jest zdecydowanie za wąski, wprowadzenie standardów międzynarodowej rewizji spowoduje lepszą jakość realizowanych usług, wzmocni dialog i kanały przepływu informacji pomiędzy interesariuszami sprawozdań finansowych, a audytorami - twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje jednak, że wymogi standardów spowodują istotne zwiększenie pracochłonności rewizji, a więc kosztu badania, dając w zamian zmniejszenie ryzyka inwestorów spółek.

W tej sytuacji - według Ewy Jakubczyk-Cały - istotne jest więc, czy wymogi międzynarodowych standardów rewizji powinny być stosowane wyłącznie do realizacji usług atestacyjnych w jednostkach (spółkach), które mają publiczny charakter, czy też we wszystkich badanych jednostkach.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Więcej: www.ifac.org

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA