REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebne jednolite zasady dla biegłych w Unii

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2009 roku Komisja Europejska podejmie decyzję, czy zobowiązać biegłych do stosowania Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej.

Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Rachunkowości i Usług Atestacyjnych (IAASB) pracuje nad uporządkowaniem Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF). Zadaniem tych działań (tzw. Clarity Project)jest stworzenie czytelnych standardów, a przede wszystkim jasne rozgraniczenie wymogów i zaleceń.

Autopromocja

Po zakończeniu tych prac, co powinno nastąpić do końca 2008 r., Komisja Europejska podejmie decyzję o ewentualnym przyjęciu MSRF do stosowania w krajach unijnych.

Roman Seredyński, biegły rewident, prezes Europejskiego Centrum Audytu, potwierdza, że Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej są aktualnie przedmiotem intensywnych prac nad ich uporządkowaniem w celu ewentualnego przyjęcia ich do stosowania w krajach Unii Europejskiej. W Polsce w chwili obecnej biegli rewidenci badają sprawozdania finansowe w oparciu o normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta, które zostały opracowane przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.

- Warto podkreślić, że w swoich ramowych założeniach polskie normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta bazują właśnie na międzynarodowych standardach - wyjaśnia nasz rozmówca.

Ekspert podkreśla, że większość dużych przedsiębiorstw w Unii Europejskiej sporządza swoje sprawozdania finansowe w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR/MSSF), natomiast biegli rewidenci badają te sprawozdania finansowe, opierając się na wymogach zawartych w przepisach poszczególnych krajów UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Rodzi to dużą niespójność w zakresie jakości oraz porównywalności publikowanych sprawozdań finansowych - uważa Roman Seredyński. Przykładowo sprawozdania finansowe polskich oraz niemieckich spółek giełdowych są sporządzane w oparciu o te same przepisy MSR/MSSF, podczas gdy weryfikacja (audyt) tych sprawozdań finansowych odbywa się wg rożnych regulacji krajowych.

Z tego punktu widzenia wydaje się, że przyjęcia jednolitych standardów w zakresie zarówno sporządzania, jak i badania sprawozdań finansowych przez Komisję Europejską jest nieuniknione.

Z kolei Ewa Jakubczyk-Cały, biegły rewident, prezes PKF Consult, twierdzi, że 43 Dyrektywa określa, że badania sprawozdań jednostek publicznych powinny być dokonywane zgodnie z MSRF. Procedura przyjęcia międzynarodowych standardów do stosowania nastąpi rozporządzeniem Komisji Europejskiej.

- Zakres rewizji określony krajowymi normami wykonywania zawodu jest zdecydowanie za wąski, wprowadzenie standardów międzynarodowej rewizji spowoduje lepszą jakość realizowanych usług, wzmocni dialog i kanały przepływu informacji pomiędzy interesariuszami sprawozdań finansowych, a audytorami - twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje jednak, że wymogi standardów spowodują istotne zwiększenie pracochłonności rewizji, a więc kosztu badania, dając w zamian zmniejszenie ryzyka inwestorów spółek.

W tej sytuacji - według Ewy Jakubczyk-Cały - istotne jest więc, czy wymogi międzynarodowych standardów rewizji powinny być stosowane wyłącznie do realizacji usług atestacyjnych w jednostkach (spółkach), które mają publiczny charakter, czy też we wszystkich badanych jednostkach.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Więcej: www.ifac.org

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA