reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Potrzebne jednolite zasady dla biegłych w Unii

Potrzebne jednolite zasady dla biegłych w Unii

W 2009 roku Komisja Europejska podejmie decyzję, czy zobowiązać biegłych do stosowania Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej.


Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Rachunkowości i Usług Atestacyjnych (IAASB) pracuje nad uporządkowaniem Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF). Zadaniem tych działań (tzw. Clarity Project)jest stworzenie czytelnych standardów, a przede wszystkim jasne rozgraniczenie wymogów i zaleceń.

Po zakończeniu tych prac, co powinno nastąpić do końca 2008 r., Komisja Europejska podejmie decyzję o ewentualnym przyjęciu MSRF do stosowania w krajach unijnych.

Roman Seredyński, biegły rewident, prezes Europejskiego Centrum Audytu, potwierdza, że Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej są aktualnie przedmiotem intensywnych prac nad ich uporządkowaniem w celu ewentualnego przyjęcia ich do stosowania w krajach Unii Europejskiej. W Polsce w chwili obecnej biegli rewidenci badają sprawozdania finansowe w oparciu o normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta, które zostały opracowane przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.

- Warto podkreślić, że w swoich ramowych założeniach polskie normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta bazują właśnie na międzynarodowych standardach - wyjaśnia nasz rozmówca.

Ekspert podkreśla, że większość dużych przedsiębiorstw w Unii Europejskiej sporządza swoje sprawozdania finansowe w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR/MSSF), natomiast biegli rewidenci badają te sprawozdania finansowe, opierając się na wymogach zawartych w przepisach poszczególnych krajów UE.

- Rodzi to dużą niespójność w zakresie jakości oraz porównywalności publikowanych sprawozdań finansowych - uważa Roman Seredyński. Przykładowo sprawozdania finansowe polskich oraz niemieckich spółek giełdowych są sporządzane w oparciu o te same przepisy MSR/MSSF, podczas gdy weryfikacja (audyt) tych sprawozdań finansowych odbywa się wg rożnych regulacji krajowych.

Z tego punktu widzenia wydaje się, że przyjęcia jednolitych standardów w zakresie zarówno sporządzania, jak i badania sprawozdań finansowych przez Komisję Europejską jest nieuniknione.

Z kolei Ewa Jakubczyk-Cały, biegły rewident, prezes PKF Consult, twierdzi, że 43 Dyrektywa określa, że badania sprawozdań jednostek publicznych powinny być dokonywane zgodnie z MSRF. Procedura przyjęcia międzynarodowych standardów do stosowania nastąpi rozporządzeniem Komisji Europejskiej.

- Zakres rewizji określony krajowymi normami wykonywania zawodu jest zdecydowanie za wąski, wprowadzenie standardów międzynarodowej rewizji spowoduje lepszą jakość realizowanych usług, wzmocni dialog i kanały przepływu informacji pomiędzy interesariuszami sprawozdań finansowych, a audytorami - twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje jednak, że wymogi standardów spowodują istotne zwiększenie pracochłonności rewizji, a więc kosztu badania, dając w zamian zmniejszenie ryzyka inwestorów spółek.

W tej sytuacji - według Ewy Jakubczyk-Cały - istotne jest więc, czy wymogi międzynarodowych standardów rewizji powinny być stosowane wyłącznie do realizacji usług atestacyjnych w jednostkach (spółkach), które mają publiczny charakter, czy też we wszystkich badanych jednostkach.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Więcej: www.ifac.org

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama