REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bank dylematów etycznych pomoże księgowym

Anna Karmańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dąży do podniesienia profesjonalizmu zawodowego swoich członków. Kodeks etyki zawodowej został już opracowany. Obecnie trwają prace na bankiem dylematów etycznych.

Prawo reguluje te obszary ludzkiej aktywności, które są możliwe do przewidzenia i nadają się do prawnego unormowania. Moralność tworzy podstawy życia i postępowania człowieka. Pierwszy standard etyczny stanowi przestrzeganie prawa, pierwszy, ale niejedyny. Prawo normatywne nie reguluje przecież szczegółowych zachowań i dlatego tak ważne jest prawo zwyczajowe, funkcjonujące w każdym społeczeństwie. Konkretyzacji i uszczegółowieniu norm ogólnych służą właśnie kodeksy postępowania etycznego. Precyzują zachowania w różnych obszarach aktywności człowieka, uwzględniając specyfikę danego zawodu.

Autopromocja

Kryzys moralny

Otaczająca nas rzeczywistość, której główną cechą staje się ostra konkurencja, od lat dostarcza przykładów postępującego kryzysu moralnego. Coraz częściej pracownicy mają do czynienia z dylematami etycznymi i niejednoznacznymi sytuacjami, w których sami muszą decydować, jak postąpić. Kodeksy etyczne pozwalają wybrać odpowiednią drogę, pomagają w podejmowaniu słusznych decyzji. Stają się w wielu sytuacjach przewodnikami właściwego zachowania.

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce opracowała w ubiegłym roku kodeks zawodowej etyki w rachunkowości, skierowany do szerokiego grona osób zajmujących się rachunkowością. Służy on propagowaniu zasad etycznego wykonywania tego zawodu oraz popularyzacji dobrych praktyk księgowych w świecie biznesu. Podkreśla niezależność zawodową osób zajmujących się rachunkowością. Ze społecznego punktu widzenia księgowy wykonuje zawód niezwykle ważny, dlatego musi spełniać wysokie wymagania: dysponować rozległą wiedzą i dużą praktyką, umieć twórczo myśleć i cieszyć się nienaganną opinią. Spełnienie tych warunków gwarantuje m.in. bezpieczeństwo na rynku gospodarczym. Kodeks także wskazuje na wagę kompetencji w tym zawodzie, wysoką jakość pracy, zachowanie tajemnicy zawodowej, odpowiedzialność za informacje finansowe oraz na ograniczenia w jego wykonywaniu.

Potrzebny profesjonalizm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tworzenie tych kodeksów wynika z silnej społecznie potrzeby dążenia do zawodowego profesjonalizmu, a zgodne z nimi postępowanie przyczynia się do przejrzystości działań zarówno pracodawców, jak i pracowników. Służy także podnoszeniu prestiżu zawodu i wzmacnia markę firmy na rynku. Etyczne działanie ułatwia wykonywanie zawodu oraz pomaga w rozwiązywaniu konfliktów i podejmowaniu decyzji.

Nowa inicjatywa SKwP

Popularyzowaniu zasad etyki, a także pomaganiu w podejmowaniu właściwych decyzji w środowisku osób zajmujących się rachunkowością, w tym także studentów uczelni ekonomicznych ma służyć bank dylematów etycznych. Postanowiła go stworzyć Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego wychodząc z założenia, iż reguły postępowania najlepiej poznać na przykładach, zwłaszcza jeśli są to rzeczywiste sytuacje. Dzięki stworzonemu bankowi, obejmującemu analizy różnych przypadków, ma szansę bardziej rozbudzić się i upowszechnić świadomość etyczną wśród osób związanych z rachunkowością. Zjawiska i kontrowersyjne sytuacje gospodarcze przedstawione w dylematach umożliwią dokonanie samodzielnych osądów i pozwolą sprawdzić słuszność wybranego postępowania, bez ponoszenia konsekwencji błędnych decyzji. Analiza pokazanych przypadków to dobry sposób na kształtowanie umiejętności selekcji zagrożeń etycznych.

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego RN SKwP zwraca się zatem do wszystkich osób, którym bliski jest problem etyki w rachunkowości i które chciałyby osobiście przyczynić się do popularyzowania tej idei zarówno w nauczaniu akademickim, jak i w kształceniu zawodowym, z apelem o opracowanie dylematów etycznych. Szczegółowe informacje dotyczące formy i sposobu przesyłania analiz przypadku znajdują się na stronie www.skwp.pl.

Anna Karmańska

dr hab. prof. SGH, przewodnicząca Komisji Profesjonalizmu Zawodu Księgowego RN SKwP

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

REKLAMA