Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w ocenie przedsiębiorców
REKLAMA
Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - zmiana ustawy o VAT
REKLAMA
Przedsiębiorcy o nowych zasadach odliczania VAT od samochodów
Ponad 90% przedstawicieli firm uważa, że wymogi formalne i kary za ich nieprzestrzeganie, w przypadku możliwości pełnego prawa do odliczenia VAT są zbyt restrykcyjne i kosztowne we wdrożeniu. Dlatego dwie trzecie przedsiębiorców, aby uniknąć ryzyka uznaniowości ze strony organów podatkowych zrezygnuje z pełnego odliczenia VAT, a jedna czwarta rozważa rejestrację floty w bardziej przyjaznym kraju.
Dla ponad 87% przedsiębiorstw samochód osobowy jest niezbędnym narzędziem pracy. Nieco ponad 40% postrzega auto jako przydatne narzędzie, z którego można również korzystać do celów prywatnych, zaś 17,1% przedstawicieli firm uważa, że samochód osobowy jest dodatkiem (bonusem) dla kadry kierowniczej.
W przypadku ośmiu firm na dziesięć koszty zakupu i użytkowania samochodów osobowych (w tym paliwa) są znaczącym lub bardzo istotnym obciążeniem finansowym. Dla jednej piątej przedsiębiorstw to tylko niewielkie, wręcz marginalne koszty.
Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych
Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu
Aż 92,2% przedsiębiorców uważa, iż przedstawione w projekcie ustawy o VAT wymogi formalne i kary za ich nieprzestrzeganie, w przypadku możliwości pełnego prawa do odliczenia są zbyt restrykcyjne i kosztowne we wdrożeniu. Dla dwóch trzecich firm te dodatkowe obciążenia administracyjne oraz groźby kar finansowych i kontroli są tak znaczące, że zamierzają one pozostać przy 50-procentowym odliczeniu VAT, aby uniknąć obciążeń i kłopotów. Jedna czwarta planuje natomiast rejestrację floty samochodowej w kraju, w którym skorzysta z pełnego doliczenia VAT bez konieczności ewidencji wyjazdów i ryzyka poniesienia wysokich kar, np. w Czechach lub w Niemczech. Tylko co dziesiąty przedsiębiorca, pomimo wszystkich formalnych wymogów i dodatkowych obciążeń administracyjnych, uważa że możliwość odliczenia 100 procent VAT jest tak atrakcyjna, że planuje z niej skorzystać.
Pełne wyniki sondażu BCC wśród przedsiębiorców nt. odliczenia VAT od samochodów
1. Czy w Państwa firmie samochód osobowy jest: [można wybrać więcej niż 1 odpowiedź]
87,2% - niezbędnym narzędziem pracy
40,2% - przydatnym narzędziem, z którego można również korzystać do celów prywatnych
17,1% - dodatkiem (bonusem) dla kadry kierowniczej
2. Czy w Państwa firmie koszty zakupu i użytkowania samochodów osobowych (w tym paliwa) są:
54,8% - znaczącym obciążeniem finansowym
24,3% - bardzo istotnym obciążeniem finansowym
20,9% - niewielkim, wręcz marginalnym obciążeniem finansowym
3. Czy uważają Państwo, że przedstawione w projekcie ustawy o VAT wymogi formalne i kary za ich nieprzestrzeganie, w przypadku możliwości pełnego prawa do odliczenia są:
92,2% - zbyt restrykcyjne i kosztowne we wdrożeniu
7,8% - adekwatne do sytuacji
Rozliczanie VAT w transakcjach transgranicznych
4. Czy w świetle planowanych zasad odliczania VAT od samochodów, w Państwa ocenie:
65,8% - warunki formalne, dodatkowe obciążenia administracyjne oraz groźby kar finansowych i kontroli są tak znaczące, że pozostanę przy 50% odliczeniu VAT w mojej firmie, ale za to bez tych obciążeń i kłopotów
24,6% - planuję (rozważam) rejestrację floty samochodowej w kraju (np. Czechy, Niemcy), gdzie skorzystam z pełnego doliczenia VAT bez konieczności ewidencji wyjazdów i ryzyka poniesienia wysokich kar
9,6% - pomimo wszystkich warunków formalnych, dodatkowych obciążeń administracyjnych oraz groźby kar finansowych i kontroli, możliwość odliczenia 100% VAT jest tak atrakcyjna, że planuję z niej skorzystać w mojej firmie
Metryczka - podstawowe informacje o respondencie:
Ilu pracowników jest zatrudnionych w firmie?
33,9% - od 50 do 249 pracowników
30,4% - od 10 do 49 pracowników
23,5% - 250 i więcej pracowników
12,2% - od 1 do 9 pracowników
Jaka jest podstawowa działalność firmy?
33,6% - usługi
25,9% - produkcja/przemysł
25,9% - handel
9,5% - budownictwo
4,2% - inna
0,9% - usługi finansowe
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Zmiany w odliczeniu VAT od samochodów do 3,5 tony
Podatnicy, którzy zadeklarują, iż samochód będzie wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej uzyskają pełne prawo do odliczenia od zakupu (leasingu, najmu itp.) samochodów, wszelkich kosztów eksploatacyjnych oraz od paliwa. Aby jednak skorzystać z pełnego odliczenia, podatnik będzie zobowiązany do:
1. zgłoszenia każdego samochodu w urzędzie skarbowym
2. prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu odrębnie dla każdego samochodu, obejmującej m.in:
• datę każdego przejazdu
• cel każdego przejazdu
• liczbę przejechanych kilometrów w każdym przejeździe
• imię i nazwisko kierowcy
• przebieg pojazdu na początku i na końcu każdego miesiąca
REKLAMA
- jeżeli w prowadzonej ewidencji pojawiłyby się błędy, nieścisłości albo przejazdy uznane przez organy podatkowe za przejazdy prywatne, podatnik traci prawo do pełnego odliczenia VAT (wstecznie) oraz może zostać ukarany grzywną do 720 stawek dziennych, czyli nawet ponad 15 mln zł.
Podatnicy, którzy uznają, że ich samochody są wykorzystywane do celów mieszanych (związanych z działalnością gospodarczą oraz prywatnych) nie będą zobowiązani do spełnienia jakichkolwiek warunków, zgłoszeń w US, ani do prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji. Niemniej dla tych podatników prawo do odliczenia VAT od zakupu i eksploatacji samochodu będzie przysługiwało w wysokości 50% (bez limitu kwotowego), a od paliwa nie będzie przysługiwało w ogóle (prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od paliwa może pojawić się dopiero od 1 lipca 2015 r. ale będzie uwarunkowane sytuacją budżetową państwa.).
Michał Borowski
ekspert BCC ds. podatków, doradca podatkowy kierujący praktyką VAT w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat